Wersje Insider Preview systemu Windows 10 mają wbudowaną „bombę zegarową”. Każda z nich ma datę wygaśnięcia, a system Windows ostatecznie odmówi uruchomienia po tej dacie. Oto jak sprawdzić, kiedy to się stanie.
Co się dzieje po wygaśnięciu wersji Windows 10?
Dotyczy to tylko niestabilnych wersji Insider Preview systemu Windows 10. Stabilne wersje systemu Windows 10 nigdy nie „wygasną” i nie przestaną działać, nawet jeśli firma Microsoft przestanie je aktualizować za pomocą poprawek zabezpieczeń.
Po wygaśnięciu wersji systemu Windows 10 Microsoft informuje, że zobaczysz ostrzeżenie o używaniu wygasłej kompilacji. Ostrzeżenie to będzie się pojawiać raz dziennie, a także otrzymasz ostrzeżenia UAC (User Access Control). Wcześniejsze raporty wskazywały, że system Windows 10 będzie się restartował co trzy godziny po wygaśnięciu, więc Microsoft mógł sprawić, że proces wygaśnięcia będzie mniej uciążliwy.
W przeszłości Microsoft podawał, że wygasłe kompilacje nie będą już uruchamiane dwa tygodnie po dacie wygaśnięcia. Będziesz musiał ponownie zainstalować nowszą kompilację systemu Windows lub starszą stabilną wersję, która nie wygaśnie, aby ponownie korzystać z komputera.
Microsoft wprowadza te ograniczenia, aby uniemożliwić użytkownikom pozostanie przy starych, niestabilnych wersjach systemu Windows 10. Te kompilacje są udostępniane do testowania i nie ma sensu testować przestarzałej wersji, która ma wiele już naprawionych błędów.
Jak sprawdzić datę ważności
Możesz sprawdzić datę ważności w aplikacji winver. Aby ją otworzyć, naciśnij klawisz Windows, wpisz „winver” w menu Start i naciśnij Enter. Możesz także nacisnąć Windows + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom, wpisać „winver” i nacisnąć Enter.
To okno dialogowe pokazuje dokładną datę i godzinę wygaśnięcia Twojej kompilacji systemu Windows 10. Należy zaktualizować system do nowszej wersji Insider systemu Windows 10 (lub wrócić do poprzedniej stabilnej wersji) przed datą wygaśnięcia.
Okno dialogowe winver pokazuje również dokładną wersję systemu Windows 10, której używasz. Te informacje można również znaleźć w aplikacji Ustawienia.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.