Co to jest system Windows 10 w trybie S i do czego służy?

  • System Windows 10 w trybie S ogranicza możliwość instalowania aplikacji, umożliwiając jedynie pobieranie ze sklepu Microsoft Store.
  • Tryb S jest preinstalowany na wybranych komputerach, ale można go pozostawić bezpłatnie.
  • Większość użytkowników zaleca opuszczenie trybu S, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego komputera, ponieważ umożliwia on dostęp do szerszej gamy aplikacji.

Jeśli na komputerze działa system Windows 10 w trybie S, możliwości korzystania z systemu są ograniczone. Zobaczmy, co robi tryb S w systemie Windows 10 i jak możesz przestać go używać.

Co to jest tryb S systemu Windows?

Tryb Windows S („S” prawdopodobnie oznacza „bezpieczny” lub „bezpieczeństwo”) to specjalna wersja systemu Windows, która umożliwia instalowanie aplikacji wyłącznie z Sklep Microsoftu. Ponieważ firma kontroluje dostępne tam aplikacje, tryb teoretycznie pozwala Microsoftowi na większe bezpieczeństwo komputerów w trybie S.

W trybie S nie można zainstalować tradycyjnego oprogramowania komputerowego. Na przykład nie można uruchomić pliku wykonywalnego, aby zainstalować przeglądarkę Firefox, ani uruchomić aplikacji przenośnej z pliku ZIP. Jeśli aplikacja nie pochodzi ze sklepu Microsoft Store, nie będzie działać.

Oznacza to, że jeśli aplikacja, którą lubisz, nie jest dostępna w sklepie Microsoft Store, utkniesz przy wbudowanych aplikacjach systemu Windows 10. Warto zauważyć, że Edge to jedyna przeglądarka, z której możesz korzystać, a Bing jest jedyną zatwierdzoną wyszukiwarką. Podczas gdy inne przeglądarki lubią Firefox ma wersję ze sklepu Microsoft Storenie będą działać w trybie S.

Tryb S wyłącza także zaawansowane narzędzia, takie jak Wiersz Poleceń i Edytor Rejestru, więc nie możesz zagłębiać się w wewnętrzne elementy systemu. Wszystkie pozostałe aspekty systemu Windows 10 w trybie S są takie same, jak w standardowym systemie Windows 10.

Tryb S jest także dostępny dla systemu Windows 11, o czym pisaliśmy osobno.

Jak uruchomić system Windows w trybie S?

Trybu S nie można włączyć ani kupić osobno. Jest raczej domyślnie włączona na niektórych komputerach z systemem Windows. Oglądając komputer w Internecie lub w sklepie, sprawdź, czy nie ma wzmianki o „Windows w trybie S”, aby dowiedzieć się, czy komputer ma to ograniczenie.

Biorąc pod uwagę ograniczenia tego trybu i zbliżający się koniec życia systemu Windows 10, tryb S będzie dostępny głównie na komputerach z niższej półki.

Technicznie rzecz biorąc, możesz dostosować nośnik instalacyjny systemu Windows 10, aby zainstalować system operacyjny w trybie S. Ale jest to trudne; większość ludzi nie ma powodów do zmartwień.

Czy mam system Windows 10 w trybie S?

Łatwo jest sprawdzić, czy Twoja kopia systemu Windows 10 znajduje się w trybie S. Otwórz Ustawienia i przejdź do Aktualizacja i zabezpieczenia > Aktywacja. W sekcji Windows zobaczysz Windows 10 [Home/Pro] w trybie S, jeśli używasz tej wersji.

Jeśli nie widzisz wzmianki o trybie S, używasz standardowej wersji systemu Windows 10.

Jak wyjść z trybu S w systemie Windows 10

Firma Microsoft umożliwia bezpłatne opuszczenie trybu S. Jeśli chcesz przełączyć się na pełną wersję systemu Windows bez ograniczeń aplikacji, wróć do Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Aktywacja.

Na tej stronie zobaczysz sekcję zatytułowaną Przełącz na system Windows 10 [Home/Pro]/ Kliknij opcję Przejdź do sklepu pod tym adresem, aby otworzyć stronę sklepu Microsoft Store, która umożliwia opuszczenie trybu S. Wybierz Pobierz, potwierdź warunki, a następnie urządzenie wyjdzie z trybu. Będziesz wtedy mieć pełny zestaw opcji w systemie Windows Home lub Windows Pro, w zależności od wersji urządzenia.

Należy pamiętać, że opuszczenie trybu S oznacza podróż w jedną stronę. Po wyłączeniu tej opcji nie będzie można wrócić do trybu S.

Co ważne, jeśli posiadasz system Windows 10 Pro w trybie S i chcesz dokonać aktualizacji do systemu Windows 11, musisz najpierw wyjść z trybu S. W systemie Windows 11 tryb S jest dostępny tylko w wersji Home, dlatego aby dokonać aktualizacji do systemu Windows 11 w trybie S, musisz używać systemu Windows 10 Home w trybie S.

Czy powinieneś używać systemu Windows 10 w trybie S?

Teraz, gdy omówiliśmy wszystkie szczegóły dotyczące trybu S, możesz się zastanawiać, czy powinieneś utrzymywać komputer w tym trybie. Wybór należy do Ciebie, ale większości osób zalecamy opuszczenie trybu S, aby móc w pełni wykorzystać możliwości swojego komputera.

Chociaż istnieje kilka dobrych powodów, dla których warto pobierać aplikacje ze sklepu Microsoft Store, ograniczenie się do aplikacji ze sklepu prawdopodobnie w końcu spowoduje problemy. Wiele niezbędnych aplikacji dla systemu Windows, takich jak Spotify i VLC, ma wersję dostępną w sklepie. Ale wiele innych aplikacji tego nie robi. Wersje aplikacji Store, takie jak Paint.NET i LibreOffice, są płatne, podczas gdy ich wersje na komputery stacjonarne są dostępne bezpłatnie.

Microsoft przechwalał się, że komputery w trybie S uruchamiają się szybciej, ale dzieje się tak głównie dlatego, że nie mają zainstalowanego oprogramowania działającego w tle – a nie dlatego, że tryb S z natury sprawia, że ​​komputer działa lepiej. Możesz uniemożliwić uruchamianie oprogramowania podczas uruchamiania, aby uzyskać ten sam efekt w zwykłym systemie Windows.

Tryb S można porównać do Chromebooka, w którym masz zablokowany system i dostęp tylko do zatwierdzonych aplikacji. Jednak system Windows nie oferuje tej samej prostoty co ChromeOS, a większość użytkowników systemu Windows jest przyzwyczajona do oprogramowania komputerowego.

Tryb S jest najlepszy dla dzieci i starszych użytkowników komputerów, ponieważ zmniejsza ryzyko zainstalowania fałszywej aplikacji. Być może wolisz używać go samodzielnie, aby zwiększyć bezpieczeństwo, ale ostrożne klikanie i silny program antywirusowy powinny chronić Cię równie dobrze.

Microsoft początkowo skierował tryb S na rynek edukacyjny; w środowiskach korporacyjnych w przypadku urządzeń używanych przez dzieci przydatna jest zwiększona kontrola administracyjna. Jednak w przypadku Twojej własnej maszyny ograniczenia są bardziej frustrujące niż przydatne.