Co to jest VPN? Jak to działa, rodzaje VPN

Udostępnij teraz w social media:

VPN to skrót od „Virtual Private Network” i opisuje możliwość ustanowienia chronionego połączenia sieciowego podczas korzystania z sieci publicznych. Sieci VPN szyfrują Twój ruch internetowy i ukrywają Twoją tożsamość online. Utrudnia to stronom trzecim śledzenie twoich działań online i kradzież danych. Szyfrowanie odbywa się w czasie rzeczywistym.

Jak działa VPN?

VPN ukrywa Twój adres IP, pozwalając sieci na przekierowanie go przez specjalnie skonfigurowany zdalny serwer prowadzony przez hosta VPN. Oznacza to, że jeśli surfujesz online z VPN, serwer VPN staje się źródłem Twoich danych. Oznacza to, że Twój dostawca usług internetowych (ISP) i inne strony trzecie nie mogą zobaczyć, które witryny odwiedzasz ani jakie dane wysyłasz i odbierasz online a także nie znają twojego prawdziwego adresu IP. VPN działa jak filtr, który zamienia wszystkie Twoje dane w „bełkot”. Nawet jeśli ktoś miałby zdobyć Twoje dane, byłyby one bezużyteczne.

Jakie są zalety połączenia VPN?

Połączenie VPN ukrywa ruch danych online i chroni go przed dostępem z zewnątrz. Nieszyfrowane dane może przeglądać każdy, kto ma dostęp do sieci i chce go zobaczyć. Dzięki VPN hakerzy i cyberprzestępcy nie mogą odszyfrować tych danych.

Bezpieczne szyfrowanie: aby odczytać dane, potrzebujesz klucza szyfrowania . Bez niego odszyfrowanie kodu w przypadku ataku brute force zajęłoby komputerowi miliony lat. Dzięki VPN Twoje działania online są ukryte nawet w sieciach publicznych.

  Jak zapobiec wykrywaniu pamięci masowej przed usunięciem pobranych plików w systemie Windows 10

Ukrywanie swojego miejsca pobytu: serwery VPN zasadniczo działają jako Twoje serwery proxy w Internecie. Ponieważ dane demograficzne o lokalizacji pochodzą z serwera w innym kraju, nie można określić Twojej rzeczywistej lokalizacji czyli twojego prawdziwego adresu IP. Ponadto większość usług VPN nie przechowuje dzienników Twojej aktywności. Z drugiej strony niektórzy dostawcy rejestrują Twoje zachowanie, ale nie przekazują tych informacji stronom trzecim. Oznacza to, że każdy potencjalny zapis Twojego zachowania użytkownika pozostaje na stałe ukryty.

Dostęp do treści regionalnych: regionalne treści internetowe nie zawsze są dostępne z dowolnego miejsca. Usługi i strony internetowe często zawierają treści, do których można uzyskać dostęp tylko z niektórych części świata. Połączenia standardowe wykorzystują lokalne serwery w kraju do określenia Twojej lokalizacji. Oznacza to, że nie możesz uzyskać dostępu do treści w domu podczas podróży i nie możesz uzyskać dostępu do treści międzynarodowych z domu. Dzięki fałszowaniu lokalizacji VPN możesz przełączyć się na serwer do innego kraju i skutecznie „zmienić” swoją lokalizację.

Bezpieczny transfer danych: Jeśli pracujesz zdalnie, może być konieczne uzyskanie dostępu do ważnych plików w sieci firmowej. Ze względów bezpieczeństwa tego rodzaju informacje wymagają bezpiecznego połączenia. Aby uzyskać dostęp do sieci, często wymagane jest połączenie VPN. Usługi VPN łączą się z prywatnymi serwerami i wykorzystują metody szyfrowania, aby zmniejszyć ryzyko wycieku danych.

  Jak zmienić swoją lokalizację w Google Chrome

Dlaczego powinieneś korzystać z połączenia VPN?

Twój dostawca usług internetowych zwykle konfiguruje połączenie, gdy łączysz się z Internetem. Śledzi Cię za pośrednictwem adresu IP. Twój ruch sieciowy jest kierowany przez serwery Twojego dostawcy usług internetowych, które mogą rejestrować i wyświetlać wszystko, co robisz online.

Twój dostawca usług internetowych może wydawać się godny zaufania, ale może udostępniać Twoją historię przeglądania reklamodawcom, policji lub rządowi i/lub innym stronom trzecim. Dostawcy usług internetowych mogą również paść ofiarą ataków cyberprzestępców: jeśli zostaną zhakowani, Twoje dane osobowe i prywatne mogą zostać naruszone.

Jest to szczególnie ważne, jeśli regularnie łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Nigdy nie wiesz, kto może monitorować Twój ruch internetowy i co może Ci ukraść, w tym hasła, dane osobowe, informacje o płatnościach, a nawet całą Twoją tożsamość.

Co powinien robić dobry VPN?

Szyfrowanie twojego adresu IP: Podstawowym zadaniem VPN jest ukrywanie twojego adresu IP przed usługodawcą internetowym i innymi stronami trzecimi. Pozwala to na wysyłanie i odbieranie informacji online bez ryzyka, że ​​zobaczy je ktokolwiek oprócz Ciebie i dostawcy VPN.

Szyfrowanie protokołów: VPN powinien również zapobiegać pozostawianiu śladów, na przykład w postaci historii Internetu, historii wyszukiwania i plików cookie. Szyfrowanie plików cookie jest szczególnie ważne, ponieważ uniemożliwia osobom trzecim uzyskanie dostępu do poufnych informacji, takich jak dane osobowe, informacje finansowe i inne treści na stronach internetowych.

  Napraw niedziałającą rozmowę wideo Microsoft Teams

Wyłącznik awaryjny (Kill Switch): jeśli połączenie VPN zostanie nagle przerwane, bezpieczne połączenie również zostanie przerwane. Dobra sieć VPN może wykryć ten nagły przestój i zakończyć wybrane programy, zmniejszając prawdopodobieństwo narażenia danych.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe: przy użyciu różnych metod uwierzytelniania silna sieć VPN sprawdza wszystkich, którzy próbują się zalogować. Na przykład możesz zostać poproszony o podanie hasła, po czym kod zostanie wysłany na Twoje urządzenie mobilne. Utrudnia to nieproszonym osobom trzecim dostęp do bezpiecznego połączenia.

Najlepsze sieci VPN

Oto lista najlepszych sieci VPN

1. SurfSharkVPN – najszybsza sieć VPN na świecie, najlepiej oceniana VPN w 2022 za bezpieczeństwo, stałe prędkości i niezawodność – Pobierz Surfshark VPN
2. CyberGhost – dobra i szybka sieć VPN, która nie przechowuje logów na swoich serwerach.
3. Private Internet Access – Niezawodność i łatwość użytkowania sprawiają, że jest to solidny wybór

x