Co to są tabele przestawne w Arkuszach Google i jak ich używać

Photo of author

By maciekx

Tabele przestawne umożliwiają analizowanie dużych ilości danych i zawężanie zbiorów danych w celu wyświetlenia relacji między punktami danych. Arkusze Google wykorzystują tabele przestawne do podsumowywania danych, co ułatwia zrozumienie informacji zawartych w arkuszu kalkulacyjnym.

Co to są tabele przestawne?

Tabele przestawne są przydatne do analizowania ogromnych ilości danych. Zwykły arkusz kalkulacyjny wykorzystuje tylko dwie osie – kolumny i wiersze – podczas gdy tabele przestawne pozwalają nam zrozumieć informacje w arkuszu kalkulacyjnym poprzez podsumowywanie wybranych kolumn i wierszy danych. Na przykład tabela przestawna może służyć do analizy sprzedaży wniesionej przez oddziały firmy w określonym miesiącu, gdzie wszystkie informacje są losowo wprowadzane do zbioru danych.

Utworzenie tabeli przestawnej na podstawie informacji przedstawionych na powyższym obrazku skutkuje wyświetleniem starannie sformatowanej tabeli z informacjami z wybranych kolumn, posortowanych według podziału.

Jak utworzyć tabelę przestawną

Uruchom Chrome i otwórz arkusz kalkulacyjny w Arkusze Google.

Następnie wybierz dowolne komórki, których chcesz użyć w tabeli przestawnej. Jeśli zamierzasz wykorzystać wszystkie dane w swoim zbiorze, możesz kliknąć w dowolnym miejscu arkusza kalkulacyjnego, nie musisz zaznaczać każdej komórki.

Uwaga: każda wybrana kolumna musi mieć skojarzony nagłówek, aby móc utworzyć tabelę przestawną z tymi punktami danych.

Na pasku menu u góry strony kliknij „Dane”, a następnie „Tabela przestawna”.

Jeśli nowa tabela nie otworzy się automatycznie, kliknij „Tabela przestawna” u dołu arkusza kalkulacyjnego.

Jak edytować tabelę przestawną

W arkuszu tabeli przestawnej panel boczny umożliwia dodawanie wierszy, kolumn, wartości i filtrów w celu przeglądania danych. Czasami Arkusze oferują sugestie na podstawie wybranych przez Ciebie informacji. Kliknij sugestię lub kliknij „Dodaj” obok dowolnej z pozostałych opcji poniżej.

Gdy klikniesz dowolną sugestię, Arkusze automatycznie utworzą tabelę przestawną, korzystając z opcji wybranej z podanej listy.

Jeśli wolisz dostosować tabelę przestawną do własnych potrzeb, kliknij dowolny przycisk „Dodaj” obok czterech poniższych opcji. Każda opcja ma inny cel:

  • Wiersze: dodaje wszystkie unikalne elementy określonej kolumny ze zbioru danych do tabeli przestawnej jako nagłówki wierszy.
  • Kolumny: dodaje wybrane punkty danych w postaci zagregowanej dla każdej kolumny w tabeli.
  • Wartości: dodaje rzeczywiste wartości każdego nagłówka ze zbioru danych do tabeli przestawnej.
  • Filtr: dodaje filtr do tabeli, aby wyświetlić tylko punkty danych spełniające określone kryteria.

Kliknij „Dodaj” obok Wiersze i dodaj wiersze, które chcesz wyświetlić w tabeli przestawnej. W tym przykładzie dodamy podział i podpodział.

Następnie kliknij „Dodaj” obok opcji Wartości i wstaw wartości, które chcesz posortować. Będziemy używać sumy liczby sprzedanych jednostek oraz średniej ceny za jednostkę.

Aby zmienić sposób sortowania każdej jednostki, kliknij menu rozwijane znajdujące się pod nagłówkiem „Podsumuj według”. Do wyboru masz sumę, liczbę, średnią, minimalną, maksymalną i inne opcje.

Po dodaniu wszystkich wierszy, kolumn, wartości itd. otrzymujemy czytelną tabelę przestawną, która określa, który dział sprzedał najwięcej jednostek oraz średni koszt wszystkich sprzedanych jednostek.

Jeśli chcesz utworzyć własną formułę, kliknij „Dodaj” obok nagłówka Wartości, a następnie kliknij „Pole obliczeniowe”.

W nowym polu wartości wprowadź formułę, która najlepiej podsumowuje dane w tabeli przestawnej.

Jeśli chcesz dodać filtr do swojej tabeli, kliknij „Dodaj”, znajdujący się obok nagłówka Filtry.

Dodając filtr do tabeli, zaznacz lub usuń zaznaczenie wartości, które chcesz pokazać w tabeli, a następnie kliknij „OK”, aby zastosować filtr.

To wszystko. Chociaż jest to tylko wstęp do korzystania z tabel przestawnych, istnieje wiele możliwości wykorzystania tej funkcji, o których niewiele osób wie.


newsblog.pl