Testy penetracyjne polegają na poprawie bezpieczeństwa sieci organizacji poprzez wykorzystanie luk w zabezpieczeniach.
Dobry test penetracyjny znajduje odzwierciedlenie w obszernych szczegółach na temat wykrytych luk, ich wynikach CVVS, informacjach technicznych na temat stwarzanych zagrożeń, wpływu na biznes, trudnościach w wykorzystaniu i strategicznym podejściu do usuwania luk.
Zespoły ds. bezpieczeństwa są zadowolone, gdy mogą identyfikować i ustalać priorytety zagrożeń dla oprogramowania, łagodzić luki w zabezpieczeniach, wykazywać proaktywność w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem, zwiększać pewność i świadomość strategii bezpieczeństwa, spełniać wymagania dotyczące zgodności i zapewniać, że nadzorowane przez nich systemy działają skutecznie. Testy penetracyjne odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu solidnego bezpieczeństwa.
Dzięki wielu technikom testów penetracyjnych uwzględniona jest prawie każda dziedzina technologii. Obejmuje to między innymi aplikacje internetowe, chmurę, blockchain, serwery, punkty końcowe API, sieci, urządzenia mobilne i sieci bezprzewodowe.
Kluczowe pytania w tej dziedzinie brzmią: czym są testy penetracyjne, jak działają i jakie korzyści można z nich uzyskać? W tym artykule opisano proces testów penetracyjnych. Odkryjesz także potrzebę przeprowadzenia testów penetracyjnych przed uruchomieniem SaaS i poznasz kilka narzędzi, z których możesz skorzystać. Uczmy się, dobrze?
Co to są testy penetracyjne?
Inspiracją do testów penetracyjnych była potrzeba zrozumienia procesu myślowego atakującego. Nawet po pierwszym teście bezpieczeństwa w 1971 roku dziedzina ta ewoluowała. Ale dopiero wtedy Siły Powietrzne USA przechodzą pierwsze testy bezpieczeństwa. W latach 90. ukazał się artykuł dokumentujący, jak to zrobić ulepszyć swoją witrynę, włamując się do niej.
Przejdźmy szybko do lat 2000 Projekt bezpieczeństwa otwartych aplikacji internetowych (OWASP) wydała przewodnik po testach dotyczący najlepszych praktyk. To z kolei stanowiłoby solidną podstawę dzisiejszych testów penetracyjnych i stałoby się ważną funkcją w cyklu życia oprogramowania.
Ponieważ systemy i technologie oprogramowania ewoluują na wielu frontach, konieczne jest nadążanie za protokołami bezpieczeństwa i opracowywanie wydajnych systemów; to jest problem rozwiązany poprzez testowanie piórem.
Mówiąc najprościej, testy penetracyjne polegają na włamaniu się do systemu komputerowego poprzez wykorzystanie słabych punktów i luk w zabezpieczeniach. Ale co najważniejsze, odbywa się to w kontrolowanym środowisku. Symulując ataki, zespoły ds. bezpieczeństwa korzystają z narzędzi, technik i procesów, aby pokazać wpływ słabych punktów na Twoją firmę.
Testy penetracyjne, wykonane w odpowiednim zakresie, sprawdzają wiele aspektów systemu, w tym odporność na ataki z pozycji uwierzytelnionych i nieuwierzytelnionych oraz skuteczność innych ról systemowych.
Niezależnie od tego, czy pracujesz w chmurze, lokalnie, pracujesz z interfejsami API, zarządzasz bazami danych, czy tworzysz oprogramowanie jako usługę (SaaS), zawsze istnieje test penetracyjny oparty na Twoich potrzebach.
Najlepsze testy piórkowe będą naturalne dla Twojego przepływu pracy i zaangażowanych systemów. Jeśli masz problem z wyborem, poniżej znajdziesz zestawienie dostępnych typów testów penetracyjnych i wskazanie, kiedy je zastosować. A teraz omówimy, jak podejść do testów penetracyjnych.
Przerwanie procesu testów penetracyjnych
Proces testów penetracyjnych ma charakter proceduralny. Można go uogólnić na trzy fazy. Pierwszym z nich jest zaangażowanie wstępne, podczas którego definiujesz cele i przeprowadzasz badania dotyczące systemu, który ma zostać przetestowany.
Drugi to zaangażowanie, które atakuje system, gromadzi dane i analizuje ustalenia w celu wykrycia dróg wykorzystania — i wreszcie zaangażowanie po zakończeniu, podczas którego generowane są raporty i podejmowane są działania w celu usunięcia luk w zabezpieczeniach. Zagłębmy się w każdy etap.
#1. Rekonesans
Najważniejszym krokiem w tej fazie jest zebranie jak największej ilości danych, co z kolei narzuca skuteczne metody ataku. Gromadzone informacje obejmują szczegółowe informacje na temat systemu operacyjnego, topologii sieci, aplikacji, kont użytkowników i wszystkie inne istotne informacje.
Uzbrojony w to zainteresowanie rekonesans może być aktywny lub pasywny. Jeśli jest pasywny, rekonesans czerpie informacje z publicznie dostępnych zasobów, a gdy jest aktywny, tester musi wejść w interakcję z systemem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy używać obu.
Aby zebrać informacje o sieci, możesz użyć narzędzi takich jak Metasploit. Jeśli potrzebujesz więcej opcji, oto nasza lista kontrolna narzędzi wywiadowczych typu open source (OSINT). Narzędzia te skanują publiczne adresy IP, indeksują odpowiedzi w ich nagłówkach i informują testera o sieci, nawet bez aktywnego jej skanowania.
Struktura OSINT pokazuje, jak ogromne zasoby open source można wykorzystać do gromadzenia danych. Rekonesans jest powszechny w wewnętrznych i zewnętrznych testach piórowych.
#2. Ocena podatności
Następnie skanujesz system, aby zobaczyć wszystkie otwarte porty lub możliwe punkty wejścia. Skanowania są opcjonalne w testach penetracyjnych i można je wykonać niezależnie, co nazywa się skanowaniem pod kątem luk w zabezpieczeniach.
Pamiętaj, że dane uzyskane podczas rozpoznania i skanowania pomagają w opracowaniu testów pozwalających wykryć typowe i nietypowe słabe punkty. Takie testy obejmują wstrzykiwanie SQL, skrypty między witrynami, złośliwe oprogramowanie i socjotechnikę.
Celem testów jest wykorzystanie systemu poprzez eskalację uprawnień i przechwytywanie ruchu, a celem są zasoby o dużej wartości, takie jak sieci, dane pracowników, dostawcy, aplikacje, dane partnerów/łańcucha dostaw i informacje o dostawcach.
Testerzy wykorzystują zasoby takie jak Krajowa baza danych o podatnościach, aby znaleźć słabe punkty systemu, jeśli proces jest zautomatyzowany. Jeśli jest to ręczne, narzędzia do oceny podatności, takie jak Metasploit, Commix i Sn1per.
#3. Eksploatacja
Po skonsolidowaniu wszystkich podatności i zinterpretowaniu wyników ocen, tester wykorzystuje podatności w docelowym systemie. Proces ten wymaga użycia narzędzi takich jak Metasploit do symulacji ataków w świecie rzeczywistym.
Czasami wykorzystywane są techniki ręczne, ludzka wiedza i ich pochodzenie. Wykorzystywanie może przerodzić się w naruszenie danych, zakłócanie usług lub uzyskiwanie dostępu do nieautoryzowanych informacji. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić systemu. To powraca do zakresu testowania, który kieruje całym procesem.
Ten etap ma na celu ocenę utrzymywania się luk w systemie i tego, czy prowadzą one do głębokiego dostępu dla złych aktorów. Zatem emulujesz zaawansowane, trwałe zagrożenia, które mogą pozostać w systemie w celu kradzieży danych nawet po miesiącach.
Prowadzona jest rejestracja całkowitego czasu spędzonego w systemie bez przyłapania – pokazuje to skuteczność organizacji w podejściu do bezpieczeństwa.
#4. Raportowanie
Często wiele organizacji pomija ten krok. Jest to jednak równie istotne w przypadku dwóch głównych zadań. Najpierw tester musi oczyścić system. W rezultacie system powraca do stanu pierwotnego sprzed testu penetracyjnego.
Po drugie, tester musi dokonać przeglądu, udokumentować podatności i opracować zastosowaną taktykę. Należy przedstawić wyjaśnienie, aby wyjaśnić skutki exploita w przypadku celów o dużej wartości. Teraz, gdy test pióra dobiega końca, opracowany tutaj raport zawiera wskazówki dotyczące naprawiania i ulepszania stanu zabezpieczeń.
Pamiętaj, że pomocny raport będzie zawierał ogólny przegląd testu i szczegóły techniczne. Informacje techniczne powinny obejmować ryzyko techniczne, wpływ na działalność organizacji, wyniki CVVS oraz taktyczny przewodnik dotyczący eliminowania wskazanych luk w zabezpieczeniach.
Korzyści z testów penetracyjnych
Testy penetracyjne przynoszą wiele korzyści dla Twojej organizacji. Ujawnia luki w systemie dla wszystkich stosów technologii i systemów operacyjnych. Przeglądając projekty systemów, możesz poznać mocne strony swojego systemu. To z kolei pozwala skupić się na słabych obszarach.
Co więcej, wskazuje techniki bezpieczeństwa, które się nie opłaciły. Dzięki tej wiedzy najlepsze praktyki można wykorzystać przy budowaniu przyszłych/dodatkowych systemów.
Wdrażając testy pozytywne i negatywne, możesz generować kompleksowe raporty. W tym przypadku raporty pozwalają dowiedzieć się, jakie techniki działają, zamiast zajmować się i pozostawiać konkretny problem.
Autentyczna symulacja ataków w świecie rzeczywistym zapewnia wgląd w szczegółowe podejścia, jakie hakerzy zastosowaliby w celu wykorzystania Twojego systemu. Dzięki temu możesz poznać taktykę i ramy czasowe obrazujące Twój stan bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o zgodność, testy penetracyjne pomagają ocenić, czy Twoja organizacja spełnia wszystkie przepisy. Jeśli nie, możesz ukształtować trajektorię biznesową tak, aby była w pełni zgodna. Poza tym test penetracyjny może poświadczyć, że Twoje dane biznesowe są bezpieczne. Jeśli tak nie jest, zostaniesz o tym powiadomiony i będziesz mógł podjąć działania naprawcze.
Podczas przydzielania budżetów na bezpieczeństwo testy penetracyjne wskażą sekcje wymagające naprawy. Dzięki dokładnym testom i dokumentacji możesz ustalić spójny budżet na bezpieczeństwo odpowiadający Twoim potrzebom.
Testy piórkowe dadzą Ci także nowe spojrzenie na Twój system. Wiąże się to z naprawianiem błędów i ulepszaniem ogólnego projektu i architektury systemu.
Dodatkowo testy piórowe mogą zwiększyć lojalność klientów i zaufanie do Twojej marki. Dostarczając pozytywne wyniki testu piórowego lub dostarczając aktualizacje rozwiązanych problemów, możesz profesjonalnie zaprezentować swoją organizację/produkt i poprawić relacje z klientami.
Klienci, mając pewność co do bezpieczeństwa swoich usług, będą Cię polecać swoim znajomym, w naturalny sposób rozwijając Twój biznes.
Dlaczego test piórkowy jest kluczowy przed uruchomieniem dowolnego SaaS, e-commerce
SaaS i eCommerce różnią się od innych typów oprogramowania. Są dynamiczne i dostosowują się do stale zmieniających się potrzeb klientów. Oprócz przechowywania ogromnych ilości danych i ich przesyłania, są konkurencyjne w stosunku do potrzeby innowacji i iteracji nowych funkcjonalności.
Ciągły rozwój oprogramowania stwarza możliwości powstawania nowych luk w zabezpieczeniach. Test penetracyjny pomaga wypełnić lukę pomiędzy innowacją a bezpieczeństwem. W miarę wzrostu liczby ataków cybernetycznych nieunikniona jest potrzeba proaktywnego podejścia do ochrony oprogramowania.
Wszystkie usługi SaaS i eCommerce muszą zatwierdzić, że ich aplikacje i produkty cyfrowe są zbudowane na bezpiecznych warstwach infrastruktury, zgodnie z najlepszymi praktykami. Zrozumienie stanu produktów cyfrowych eliminuje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych.
Ponieważ testy penetracyjne łączą w sobie wykorzystanie inteligencji ludzi i maszyn, zespoły IT mogą wykorzystać tę wiedzę do opracowania dogłębnych strategii wzmacniania bezpieczeństwa oprogramowania.
Testy piórkowe mogą wpływać na adaptację oprogramowania. Rozumiejąc naturę luk w zabezpieczeniach Twojego SaaS lub eCommerce, możesz zmodyfikować swoje podejście rozwojowe i uniknąć ich wprowadzania w przyszłości. Jest to pomocne przy opracowywaniu wielu rozwiązań SaaS przy użyciu tych samych technologii i procesów.
Do tej pory dowiadywałeś się o testach penetracyjnych i ich znaczeniu w branży oprogramowania. Gdy zawęzisz się do wyboru odpowiednich rozwiązań dla swojego zestawu narzędzi, oto kilka znanych z najlepszych wyników w tej domenie.
Nie ułożyłem ich w żadnej kolejności. Ale bądź pewien, że zaoszczędzą Ci czasu, który musiałbyś spędzić na szukaniu.
#1. Kali Linux
Kali Linux to platforma typu open source przeznaczona do zadań związanych z bezpieczeństwem, takich jak testy penetracyjne, inżynieria wsteczna, informatyka śledcza i badania nad bezpieczeństwem.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z chmury, kontenerów, urządzeń mobilnych, czy podsystemu okiennego dla systemu Linux, wersja Kali będzie zawsze dostępna.
Pozwala zainstalować na nim dowolne narzędzia do testowania pióra, chociaż narzędzia skonfigurujesz ręcznie. Dobrą rzeczą jest to Kali ma tętniącą życiem społeczność oraz dokładna dokumentacja, która zadowoli zarówno weteranów, jak i początkujących użytkowników.
#2. Metasploit
The Metasploit framework powstał dzięki współpracy entuzjastów bezpieczeństwa, a jego celem jest podnoszenie świadomości bezpieczeństwa, naprawianie luk w zabezpieczeniach i zarządzanie ocenami bezpieczeństwa.
Wymeldować się GitHub Metasploita aby zapoznać się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi rozpoczęcia pracy, używania go do testowania bezpieczeństwa i wnoszenia wkładu w projekt.
#3. Nmapa
Z Nmap (mapowanie sieci), możesz eksplorować sieci i kontrolować ich stany bezpieczeństwa. Chociaż został zaprojektowany do szybkiego skanowania dużych sieci, działa dobrze w przypadku pojedynczych hostów.
Oprócz usuwania luk w zabezpieczeniach można go używać do wykonywania powtarzalnych zadań, takich jak inwentaryzacja sieci, monitorowanie czasu pracy hostów oraz planowanie i zarządzanie aktualizacjami usług.
Połączenie tego wszystkiego
Testy penetracyjne mają na celu poprawę bezpieczeństwa produktów cyfrowych poprzez ujawnienie luk w zabezpieczeniach, pokazanie, w jaki sposób można je wykorzystać, przedstawienie potencjalnego wpływu na biznes oraz zapewnienie strategii taktycznych umożliwiających rozwiązanie wspomnianych problemów.
Aby zapewnić jak najlepsze wyniki testów penetracyjnych, każdy etap musi zostać szczegółowo omówiony. Oznacza to traktowanie wszystkich etapów testu z równą wagą i nie pomijanie żadnego z nich. Zacznij od zaplanowania celów testu i zbierz tyle informacji, ile potrzebujesz, zanim przejdziesz do skanowania.
Po przeskanowaniu systemów i ich pełnej analizie przystąp do ataku i zobacz, ile czasu zajmie Twojemu systemowi wykrycie naruszenia. Sprawdź wpływ na system, udokumentuj cały proces i upewnij się, że opracowałeś strategię restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Po zakończeniu testu przywróć systemy i wyczyść je. Pamiętaj, że testy pióra należy przeprowadzać często, aby być na bieżąco.
Jeśli chodzi o korzyści, testy piórowe ujawnią luki w zabezpieczeniach, wzmocnią stan zabezpieczeń, zaoszczędzą na budżetach, ponieważ możesz planować w oparciu o przeszłe doświadczenia, i zmienią kształt przyszłych projektów systemów.
Z punktu widzenia klienta testy piórowe pomogą Ci zwiększyć zaufanie i zbudować lojalną relację. Oczywiście ludzie chcą współpracować z markami, którym mogą zaufać, szczególnie w środowisku cyfrowych walut.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat testów penetracyjnych, zapoznaj się z fazami testów penetracyjnych, w których opisujemy wszystkie etapy, wyjaśniamy znaczenie każdego etapu i zapewniamy krok po kroku interakcję z tematem.