Jak działają testy szybkości Internetu? (i jak dokładne są?)

Testy prędkości to szybki sposób sprawdzenia, jak szybki jest Twój internet. Dostawcy usług internetowych obiecują „do” określonej prędkości w optymalnych warunkach, ale test szybkości potwierdzi, jak szybkie – lub wolne – jest Twoje połączenie.

Co to jest test szybkości?

Test szybkości internetu to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, jak szybkie jest teraz Twoje połączenie. Usługa, z którą się łączysz, często ogranicza prędkość pobierania i wysyłania w oparciu o wybrany plan, lokalne zatory, wszelkie obowiązujące reguły ograniczające przepustowość i tak dalej.

Haczyk polega na obietnicach składanych przez dostawcę usług internetowych (ISP) prawie zawsze zawierających wyrażenie „do”. Daje to dostawcom usług internetowych swobodę – jeśli obiecał „do 30 Mb / s”, a ty konsekwentnie otrzymujesz tylko 28 Mb / s, firma może powiedzieć, że dotrzymała obietnicy. Ale jeśli widzisz 10 Mb / s, oznacza to, że nie dostajesz tego, za co płacisz, i nadszedł czas, aby skontaktować się z dostawcą usług internetowych.

Test szybkości mierzy ping oraz prędkość pobierania i wysyłania. Pomiar tych dwóch ostatnich jest niezbędny, ponieważ większość dostawców usług internetowych składa oddzielne obietnice dotyczące prędkości pobierania i wysyłania. Zwykle prędkość pobierania jest wyraźnie widoczna, ale jeśli zagłębisz się w szczegóły, dostawca usług internetowych zwykle określa wolniejszą prędkość wysyłania dla każdego poziomu. Na przykład nasz lokalny dostawca usług internetowych oferuje plan z prędkością pobierania 500 Mb / s, ale z prędkością wysyłania 125 Mb / s.

Jak działa test szybkości

Po wybraniu serwera wykonywany jest test ping, pobieranie i wysyłanie.

Kiedy zaczynasz test szybkości, dzieje się wiele rzeczy. Najpierw klient określa Twoją lokalizację i najbliższy serwer testowy – ta część jest ważna. Niektóre wersje, jak Ookla Speedtest.net, mają możliwość zmiany serwera. Po zainstalowaniu serwera testowego Speed ​​Test wysyła prosty sygnał (ping) do serwera, który odpowiada. Test mierzy tę podróż w obie strony w milisekundach.

Po zakończeniu pingowania rozpoczyna się test pobierania. Klient otwiera wiele połączeń z serwerem i próbuje pobrać niewielki fragment danych. W tym momencie mierzone są dwie rzeczy: ile czasu zajęło pobranie fragmentu danych i ile wykorzystanych zasobów sieciowych.

Jeśli klient wykryje, że masz wolne miejsce, otwiera więcej połączeń z serwerem i pobiera więcej danych. Ogólną ideą jest opodatkowanie połączenia internetowego i sprawdzenie, ile może ono zrobić jednocześnie.

Wyobraź sobie usługę internetową jako autostradę z ograniczeniem prędkości. Otwarcie dodatkowych połączeń jest jak dodanie większej liczby pasów ruchu na autostradzie. Ograniczenie prędkości nie uległo zmianie, ale więcej samochodów może przejeżdżać przez tę samą przestrzeń w szybszym tempie; w ten sposób 50-ty samochód przyjedzie wcześniej czteropasmową autostradą niż dwupasmową.

Gdy klient ustali, że ma prawidłowe połączenia do przetestowania usługi internetowej, pobiera dodatkowe porcje danych, mierzy ilość pobranych danych w wyznaczonym czasie i przedstawia prędkość pobierania.

Dalej jest test przesyłania. Zasadniczo jest to ten sam proces, co test pobierania, ale w odwrotnej kolejności. Zamiast pobierać dane z serwera na komputer, klient przesyła dane z komputera na serwer.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje techniczne, sprawdź Wyjaśnienie Speedtest.net jak to działa.

Czy testy prędkości są dokładne?

Test szybkości Internetu pokazujący prędkość pobierania 548 Mb / s oraz prędkość wysyłania 134 Mb / s.Ten test routera pokazuje rzeczywiste prędkości oferowane przez dostawcę usług internetowych, podczas gdy inne testy Wi-Fi są wolniejsze ze względu na ich połączenie.

Testy prędkości wydają się proste, ale jest o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, aby zmierzyć dokładność szybkości połączenia.

Rozważ pierwszy krok procesu: wybór serwera testowego. Często najbliższy serwer może znajdować się niewiarygodnie blisko – może nawet w tym samym mieście. Taka bliskość jest optymalną sytuacją, więc dane nie muszą podróżować tak daleko. Firmy wiedzą, że bliskość ma znaczenie i dlatego niektórzy, np. Netflix, korzystają z sieci dostarczania treści, aby przybliżyć Ci dane.

Ale cały internet nie jest blisko Ciebie. Wiele z nich znajduje się na odległych komputerach – czasami w całym kraju lub w innym kraju. Tak więc, chociaż twój test szybkości może pokazywać niewiarygodnie szybkie strumienie, może się okazać, że pobieranie programu jest bardzo powolne, jeśli serwer przechowujący dane jest daleko. W tym scenariuszu wyniki mogą odzwierciedlać wyższą wydajność niż rzeczywiste użycie.

Różnica w lokalizacjach serwerów powoduje, że prawdopodobnie zobaczysz różne wyniki prędkości podczas wykonywania różnych testów, takich jak Ookla’s, Netflix’slub Google. Twój dostawca usług internetowych może również zaoferować test szybkości, na przykład Comcast, Widmolub AT&T. Jednak prawdopodobnie nie powinieneś polegać na teście prędkości generowanym przez ISP. Ich testy są zoptymalizowane pod kątem idealnych warunków, wykorzystując serwery w pobliżu, które często są utrzymywane w tej samej sieci ISP, z której testujesz. Oznacza to, że uzyskasz szybszy wynik niż w teście prędkości Netflix lub Google. W porządku, jeśli chcesz się po prostu pochwalić, jak świetny jest Twój dostawca usług internetowych (taki jest pomysł), ale źle jest uzyskać wyobrażenie o twoich rzeczywistych prędkościach.

W drugim etapie procesu testowania klient próbuje otworzyć dodatkowe połączenia i zmaksymalizować wykorzystanie sieci. Jeśli już opodatkowujesz swoją sieć, test szybkości nie może w pełni wykorzystać Twoich zasobów. Jeśli na przykład testujesz podczas przesyłania strumieniowego Netflix lub pobierania dużej aktualizacji, wyniki prawdopodobnie będą niższe niż podczas testowania bez tych uruchomionych.

Test szybkości Internetu pokazujący ping większy niż 1 ms, prędkość pobierania 110,44 Mb / si prędkość wysyłania 30,47 Mb / s.Ze wszystkich testów, które przeprowadziliśmy, ten wynik był najwolniejszy. W tym czasie Xbox One pobierał aktualizację systemu operacyjnego.

Sposób połączenia i urządzenia, na których testujesz, również wpływa na wyniki. Komputer podłączony do sieci Ethernet powinien mieć wyższą prędkość niż tablet z połączeniem Wi-Fi, ponieważ generalnie Wi-Fi jest wolniejszy niż Ethernet. Może się okazać, że wyniki różnią się na różnych urządzeniach, nawet jeśli używają tego samego połączenia.

Jak uzyskać najbardziej dokładne wyniki

Uzyskanie dokładnych wyników testu zależy od tego, co zamierzasz zmierzyć. Czy chcesz sprawdzić, czy Twój dostawca usług internetowych rzeczywiście zapewnia obiecane prędkości? Następnie postaw na optymalne warunki. Użyj urządzenia podłączonego do sieci Ethernet, wybierz serwer testowy najbliżej Ciebie i zatrzymaj wszystko, co może obciążać połączenie internetowe (np. Usługę przesyłania strumieniowego).

Możesz nawet chcieć ponownie uruchomić router przed przeprowadzeniem testu szybkości. Jeśli router ma wbudowany test szybkości, użyj go zamiast testu przeglądarki. Spowoduje to usunięcie niektórych obręczy, przez które proces musi przejść.

Jeśli jednak chcesz, aby wyniki były bliższe rzeczywistej wydajności, użyj przeglądarki lub testu aplikacji. Ominięcie testu routera powinno pozwolić na wybranie serwera znajdującego się dalej. Jeśli regularnie masz jeden lub dwa strumienie wideo lub audio, uruchom je przed rozpoczęciem testu szybkości Internetu.

Ostatecznie, bez względu na to, jakie kroki podejmiesz lub w jaki sposób dokonasz pomiaru, nie uzyskasz idealnie dokładnego wyniku. Możesz jednak uzyskać wystarczająco dobry wynik, aby zaspokoić swoją ciekawość lub sprawdzić prędkości obiecane przez dostawcę usług internetowych.

x