Czy iCloud Private Relay to sieć VPN i czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

 • iCloud Private Relay to narzędzie bezpieczeństwa, które szyfruje ruch internetowy i chroni Twoje informacje online.
 • Private Relay ukrywa Twój adres IP i umożliwia ograniczone dostosowanie lokalizacji, ale działa tylko w przeglądarce Safari.
 • iCloud Private Relay nie ma wielu zaawansowanych funkcji VPN, takich jak przełączanie lokalizacji i zasady braku logów.

Chcesz chronić swoje dane online? Usługa Apple iCloud Private Relay to wygodny sposób ochrony danych, zwiększający prywatność i bezpieczeństwo podczas połączenia z Internetem.

Co to jest prywatny przekaźnik iCloud?

Apple zachwala iCloud Private Relay jako istotne narzędzie bezpieczeństwa o funkcjonalności podobnej do wirtualnej sieci prywatnej (VPN), szyfrujące ruch internetowy i ukrywające Twoją aktywność w Internecie. Jednak pomimo tego, że iCloud Private Relay z zewnątrz brzmi jak VPN, po bliższym przyjrzeniu się ma pewne kluczowe różnice w stosunku do VPN, co oznacza, że ​​w najbliższym czasie nie będziesz rezygnować z tradycyjnej sieci VPN.

Usługa Apple iCloud Private Relay została zaprojektowana, aby pomóc w szyfrowaniu większej liczby informacji online i została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w 2021 roku.

Z usługi iCloud Private Relay możesz korzystać, jeśli masz subskrypcję iCloud+, której cena zaczyna się od 0,99 USD miesięcznie. Ponadto Twoje urządzenie musi działać co najmniej:

 • iOS 15
 • iPadOS 15
 • macOS Monterey

Jeśli Twoje urządzenie spełnia minimalne wymagania, iCloud Private Relay jest dostępny na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac. Jeśli chcesz skonfigurować tę funkcję, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym korzystania z przekaźnika prywatnego w przeglądarce Safari.

Jak działa prywatny przekaźnik iCloud?

Christin Hume/Usuń rozpryski

Private Relay wysyła dane internetowe przez dwa przekaźniki. Pierwszy przekaźnik ukrywa odwiedzane strony internetowe, natomiast drugi tworzy adres IP niezależny od Twojego. Wsparcie Apple tak twierdzi obsługuje pierwszy przekaźnik, a drugą połową zajmuje się „zewnętrzny dostawca treści”.

Gdy używasz przeglądarki Safari na urządzeniu Apple, iCloud Private Relay przejmuje Twoje żądanie internetowe i szyfruje je. Oznacza to, że wysyłane i odbierane dane są szyfrowane w sposób nieczytelny dla osób, które mogłyby je przechwycić. Ten proces szyfrowania ma kluczowe znaczenie dla ochrony poufnych informacji, takich jak hasła i wiadomości osobiste.

Po zaszyfrowaniu Twoje żądanie jest wysyłane do dwóch oddzielnych przekaźników internetowych prowadzonych przez różne podmioty. Pierwszy przekaźnik przydziela Ci anonimowy adres IP powiązany z Twoim regionem, ale nie z Twoją rzeczywistą lokalizacją. Dzięki temu strony internetowe będą mogły dostarczać odpowiednie treści, nie wiedząc dokładnie, gdzie się znajdujesz. Drugi przekaźnik, który nie zna Twojego adresu IP, odszyfrowuje adres internetowy, który chcesz odwiedzić, i wysyła tam Twoje żądanie.

Oprócz tego, że Twój dostawca sieci nie może zobaczyć Twojej historii przeglądania, Apple stwierdza w powyższym łączu, że nie ma również dostępu do Twoich informacji internetowych podczas korzystania z Private Relay. Zatem z punktu widzenia prywatności iCloud Private Relay jest bezpieczny.

Warto zauważyć, że iCloud Private Relay nie działa we wszystkich przeglądarkach na Twoim urządzeniu. Na przykład historia przeglądania Internetu będzie nadal widoczna, jeśli korzystasz z przeglądarki Google Chrome z włączonym na urządzeniu programem Private Relay.

Czy iCloud Private Relay to to samo co VPN?

iCloud Private Relay to nie to samo, co VPN, ale spełnia podobne funkcje.

Poniżej odkryjesz niektóre z głównych podobieństw między iCloud Private Relay a dostawcą VPN.

Czy iCloud Private Relay ukrywa Twój adres IP?

Wiele osób kupuje VPN, aby ukryć swoje adresy IP przed osobami trzecimi, a Private Relay pozwala zrobić to samo. Po aktywowaniu tej funkcji inne osoby będą miały trudności ze sprawdzeniem, kim jesteś i jakie są Twoje wzorce zachowań w Internecie.

Z tego powodu iCloud Private Relay jest przydatnym narzędziem, jeśli chcesz wykonywać podstawowe funkcje związane z prywatnością, takie jak ukrywanie danych przed reklamodawcami.

Oprócz usługi Private Relay możesz dodać dodatkowe warstwy ochrony online, poznając inne sposoby zapobiegania śledzeniu Cię przez reklamodawców. Możesz na przykład regularnie usuwać pliki cookie i korzystać z przeglądarki blokującej pliki cookie.

iCloud Private Relay nie szyfruje wszystkich danych urządzenia

W związku z powyższym większość ludzi korzysta z VPN, aby chronić swoje dane online – wszystkie dane online pochodzące z urządzenia. VPN chroni wszystkie dane wysyłane do i z Twojego urządzenia, tworząc bezpieczny tunel do serwera VPN, który szyfruje cały Twój ruch.

Niestety nie jest tak w przypadku iCloud Private Relay, który chroni jedynie dane przeglądarki Safari. Jest nadal przydatna, ale nie chroni całego ruchu w taki sam sposób jak VPN.

Czy iCloud Private Relay pozwala zmienić lokalizację?

iCloud Private Relay umożliwia wprowadzenie pewnych zmian w Twojej lokalizacji, ale tylko w ograniczonym zakresie. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji: Zachowaj ogólną lokalizację i Użyj kraju i strefy czasowej.

Zachowanie ogólnej lokalizacji nie ujawni, gdzie dokładnie się znajdujesz, ale nadal będziesz mieć dostęp do treści lokalnych, takich jak witryny z wiadomościami. Tymczasem opcja kraju i strefy czasowej zapewni adres IP z szerszego regionu, w którym aktualnie się znajdujesz.

Aby wybrać preferowaną opcję lokalizacji:

 • Wybierz Ustawienia (iPhone, iPad) / Ustawienia systemowe (Mac) > Apple ID > iCloud.
 • Wybierz Przekaźnik prywatny.
 • Kliknij Lokalizacja adresu IP.
 • Wybierz preferowaną lokalizację.
 • W jaki sposób przekaźnik prywatny utrudnia innym dostęp do moich informacji?

  Oprócz ukrywania Twojego adresu IP, Private Relay chroni Twoje informacje za pomocą kilku innych metod. Największym z nich jest szyfrowanie ruchu internetowego w przeglądarce Safari; w istocie działa podobnie do VPN dla Twojej przeglądarki.

  Z jakimi przeglądarkami internetowymi współpracuje Private Relay?

  Od grudnia 2023 r. można używać usługi iCloud Private Relay tylko w przeglądarce Safari. Nawet jeśli aktywowałeś tę funkcję na swoim urządzeniu Apple, nie jesteś chroniony w przeglądarkach Chrome, Firefox ani żadnej innej przeglądarce.

  Jeśli nie lubisz korzystać z Safari (lub rzadko go używasz), prawdopodobnie lepiej będzie poszukać alternatywy. Jeśli wolisz nie płacić, możesz skorzystać z jednej z wielu bezpłatnych usług VPN, aby chronić swoją prywatność.

  3 zaawansowane funkcje VPN, których nie ma iCloud Private Relay

  iCloud Private Relay pomija wiele bardziej zaawansowanych funkcji, jakie posiadają kompletne usługi VPN i to one mogą skłonić Cię do korzystania ze zwykłej sieci VPN.

  1. Opcje lokalizacji serwera

  Jedną wyraźną funkcją, której nie ma iCloud Private Relay, są opcje zmiany lokalizacji. W przypadku większości sieci VPN możesz zmienić kraj, w którym znajduje się Twój serwer VPN, dzięki czemu Twój ruch będzie wyglądał tak, jakby pochodził z tej lokalizacji.

  Kiedy zmienisz swoją lokalizację za pomocą VPN, możesz połączyć się z wieloma serwerami na całym świecie. Wielu użytkowników robi to, aby móc oglądać filmy i programy telewizyjne objęte ograniczeniami geograficznymi, ale masz też tę zaletę, że osoby trzecie nie są w stanie nawet zgadnąć, gdzie faktycznie jesteś.

  2. Polityka logowania

  Kolejna kluczowa różnica między iCloud Private Relay a sieciami VPN dotyczy zasad rejestrowania. Jak Jabłko [PDF] wspomina na stronie 9 przeglądu prywatnego przekaźnika:

  „Konstrukcja programu Private Relay w połączeniu z zasadami minimalnego rejestrowania gwarantuje, że dzienniki proxy nie będą zawierać wystarczającej ilości informacji, aby powiązać adres IP użytkownika lub informacje o koncie z jego aktywnością przeglądania”.

  Powyższe stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z wieloma sieciami VPN, które zamiast tego mają politykę braku logów. Brak logu oznacza, że ​​podczas korzystania z usługi nie są zbierane żadne Twoje dane.

  3. Zabij przełącznik

  Inną funkcją VPN, która nie jest dostępna w Private Relay, jest wyłącznik awaryjny VPN, który uniemożliwia korzystanie z Internetu w przypadku zerwania połączenia VPN. Zasadniczo, jeśli oprogramowanie VPN wykryje problem z połączeniem, przerywa zwykłe połączenie internetowe, aby uniemożliwić ruch docierający do zwykłego dostawcy usług internetowych, chroniąc Twoją prywatność. Po ponownym nawiązaniu połączenia możesz normalnie korzystać ze wszystkiego.

  iCloud Private Relay: przydatny, ale nie VPN

  Czy zatem iCloud Private Relay jest siecią VPN? Krótko mówiąc, nie.

  Na pozór można uzyskać solidny podstawowy poziom ochrony. Biorąc pod uwagę, że aby uzyskać Private Relay, wystarczy zapłacić tylko za iCloud+, narzędzie to jest przydatne, jeśli regularnie korzystasz z Safari i potrzebujesz tylko podstawowych funkcji ochrony.

  Niemniej jednak w programie Private Relay brakuje zaawansowanych funkcji, które posiada wiele sieci VPN. Jeśli chcesz uzyskać do nich dostęp, zmienić kraj lub korzystać z przeglądarek innych niż Safari, zamiast tego powinieneś subskrybować pełną usługę VPN.