Czy mogę odzyskać dane z karty SD z systemem Android lub dysku USB sformatowanego jako pamięć wewnętrzna?

Android kilka lat temu wprowadził możliwość korzystania z pamięci zewnętrznej jako pamięci wewnętrznej, co wiąże się z połączeniem karty SD i telefonu. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie będziesz w stanie odzyskać danych znajdujących się na karcie.

Dlaczego miałbyś sformatować kartę SD lub dysk USB jako pamięć wewnętrzną?

Jeśli sformatujesz kartę SD lub dysk USB jako pamięć wewnętrzną, oryginalna pamięć telefonu i dodana pamięć zostaną połączone w jedną dużą pulę. Oznacza to, że aplikacje, które zazwyczaj nie obsługują zapisywania danych w pamięci zewnętrznej, mogą skorzystać z dodatkowej przestrzeni. Dzięki temu nie musisz ręcznie przenosić aplikacji między pamięcią telefonu a kartą SD.

Dotyczy to również urządzeń z Android TV. SHIELD TV jest dostępny z 16 GB lub 500 GB pamięci, przy czym większa wersja kosztuje o 100 USD więcej niż mniejsza. Osobiście potrzebuję więcej niż 16 GB, ale tańsze jest zakupienie dysku USB i sformatowanie go jako pamięci wewnętrznej. To zapewnia mi wystarczająco dużo miejsca na wszystkie moje gry, a jednocześnie oszczędza pieniądze w porównaniu z droższym modelem.

Po sformatowaniu dysku lub karty jako pamięci wewnętrznej, jest ona szyfrowana i traktowana jak część pamięci telefonu. Wszystko, co znajdowało się na dysku, jest usuwane po sformatowaniu. Próba usunięcia dysku może spowodować awarię urządzenia oraz aplikacji, ponieważ niektóre z potrzebnych plików nie będą tam, gdzie powinny być.

Czy możesz odzyskać dane z pamięci zewnętrznej sformatowanej jako pamięć wewnętrzna?

Prawdopodobnie nie. Jeśli karta SD lub dysk USB zostaną wyjęte, otrzymasz powiadomienie, że musisz włożyć kartę lub napęd z powrotem do urządzenia. Jeśli włożysz kartę lub wrócisz do niej, a urządzenie rozpozna ją poprawnie, wszystko powinno wrócić do normy. Twoje aplikacje otworzą się tak, jak powinny, a wszystkie Twoje zdjęcia i filmy będą dostępne.

Ale nie możesz po prostu włożyć dysku lub karty SD do innego telefonu lub komputera, aby sprawdzić, jakie pliki mogą się tam znajdować. Ponieważ jest zaszyfrowany, możesz go używać tylko na urządzeniu, na którym skonfigurowałeś go jako pamięć wewnętrzną. Próba podłączenia dysku w innym miejscu nie zadziała, a jeśli kiedykolwiek zechcesz użyć dysku w innym urządzeniu, musisz go najpierw sformatować. Wreszcie, jeśli karta lub dysk zginą w urządzeniu (choć jest to mało prawdopodobne), prawdopodobnie będziesz musiał zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych, aby ponownie działało.

Jak zapobiec utracie danych

Nawet jeśli Twoja karta SD lub dysk USB działa prawidłowo, warto poświęcić kilka minut na wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych u dostawcy chmury. Możesz automatycznie tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów, co pozwoli Ci uniknąć regularnego myślenia o ich zabezpieczaniu.

Możesz ponownie pobrać cyfrowe zakupy, takie jak filmy i programy telewizyjne, w przyszłości, a jeśli Twoja ulubiona gra nie obsługuje zapisów w chmurze, ponowne granie w nią nie będzie końcem świata.

Używanie karty SD jako pamięci wewnętrznej jest świetne, ale warto poświęcić kilka minut na wykonanie kopii zapasowej, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo!


newsblog.pl