Czy monitory 4K są tego warte do ogólnego użytku na komputerze?

Świat jest w środku rewolucji 4K. Wraz ze wzrostem prędkości Internetu i spadkiem kosztów wyświetlania, kolejny duży skok w jakości obrazu jest w zasięgu ręki. Ale czy naprawdę potrzebujesz monitora 4K do pracy biurowej, poczty e-mail i przeglądania sieci?

Co zapewnia monitor 4K?

Termin „4K” odnosi się do kolejnego skoku generacyjnego w rozdzielczości wyświetlacza wykraczającej poza HD (znanej również jako 1080p). Podczas gdy zawartość HD ma rozmiar 1920 x 1080 pikseli, 4K zapewnia czterokrotnie więcej pikseli przy 3840 x 2160.

Cztery razy większa liczba pikseli oznacza czterokrotnie większą powierzchnię ekranu, więc pierwszą dużą zaletą 4K w porównaniu z prawdziwym wyświetlaczem HD jest przestrzeń. Będziesz mieć więcej miejsca na okna, karty, aplikacje i wszystko, nad czym pracujesz. Jest jednak tylko jedno zastrzeżenie – skalowanie wyświetlania.

Wyświetlacze 4K są dostępne w różnych rozmiarach, ale najczęściej są to 24-, 27- i 32-calowe. Wszystkie rozmiary wyświetlaczy zapewniają taką samą liczbę pikseli na ekranie. Największą różnicą między nimi jest gęstość pikseli mierzona w punktach na cal (DPI).

Rozdzielczość 4K przy 24 cale bardzo różni się od 4K przy 32 cale lub większej. Bez skalowania wyświetlacza większe rozmiary mają mniejszą gęstość pikseli, ale zapewniają prawdopodobnie bardziej „użyteczne” wrażenia. Jednocześnie wysoka gęstość pikseli utrudnia dostrzeżenie pojedynczych pikseli gołym okiem. Daje to bardzo przyjemny, ostry obraz.

Skalowanie wyświetlania na komputerach PC i Mac

Zarówno macOS, jak i Windows mogą obejść problem rozdzielczości 4K na małych ekranach za pomocą skalowania. W systemie macOS jest to tak proste, jak przesunięcie suwaka w obszarze Preferencje systemowe> Ekran. W systemie Windows można dostosować preferencje „Skala i układ” w obszarze Ustawienia> System> Wyświetlanie.

Skalowanie wyświetlania zwiększa rozmiar elementów ekranowych, takich jak okna, przyciski i tekst, więc nie są one zbyt małe, aby je zobaczyć lub użyć. Natywna rozdzielczość 4K na małym, 24-calowym monitorze byłaby kiepskim doświadczeniem. Mały tekst byłby trudny do odczytania, a przyciski ekranowe byłyby trudne do kliknięcia.

Zwiększając skalę, w jakiej pojawiają się okna i inne podstawowe elementy systemu operacyjnego, możesz skorzystać ze zwiększonej gęstości pikseli bez poświęcania zbyt dużej użyteczności. Znalezienie równowagi między skalą a dodatkową przestrzenią na ekranie jest subiektywne – musisz zdecydować, który koniec skali wolisz.

Skalowanie wysokiej rozdzielczości w systemie Windows 10 jest nadal w toku. Miej świadomość problemów inni używają monitora 4K z systemem Windows więc wiesz, czego się spodziewać. Jeśli jednak masz komputer Mac, nie musisz się martwić.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, przechodząc na 4K

Ponieważ większość monitorów 4K ma 27 cali lub więcej, miejsce na biurku jest koniecznością dla każdego, kto chce wykonać skok. Jeśli myślisz, że możesz zaoszczędzić miejsce na biurku, nie zapomnij o stojaku na monitor. Często zajmują one znaczną ilość miejsca na biurku w pionie. Jeśli nie masz miejsca, możesz zamiast tego użyć uchwytu VESA.

Musisz także pomyśleć o tym, czy Twój komputer może obsługiwać monitor 4K, szczególnie jeśli jest to laptop. Idealnie byłoby, gdybyś wolał dyskretny procesor graficzny zamiast zintegrowanego. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz używać wielu monitorów lub laptopa i wyświetlacza zewnętrznego.

Programista kodujący na MacBooku z podłączonym zewnętrznym wyświetlaczem.

W przypadku ogólnej pracy na komputerze, przeglądania sieci Web i innych zadań biurowych większość komputerów sprosta temu zadaniu. Jeśli jednak twoja maszyna nie jest wystarczająco mocna, przygotuj się na użycie rozdzielczości poniżej 4K do bardziej intensywnych zadań, takich jak granie w gry lub interakcja z obiektami 3D w aplikacjach takich jak Photoshop.

Należy również wziąć pod uwagę zależność między ceną a jakością. To prawda, że ​​panele 4K są znacznie tańsze niż kiedyś. Jednak nadal istnieje zauważalna różnica między tanim 4K a droższym panelem o niższej rozdzielczości (jak 1440p, znany również jako 2K).

Na przykład dla artysty, który ceni dobrą reprodukcję kolorów i wysokie współczynniki kontrastu, tani panel 4K nie przewyższy skromnie wycenionego panelu sub-4K w tych obszarach. Tańsze wyświetlacze często nie mają ogólnej jasności, mają problemy z efektami zjawy i opóźnień oraz większą szansę na wywołanie (lub dostarczenie) martwych pikseli.

Kolejną kwestią do rozważenia jest to, czy naprawdę skorzystasz z 4K. Czy potrzebujesz więcej powierzchni ekranu? Jeśli tak, być może drugi monitor zapewniłby większą wartość za twoje pieniądze. Istnieją również inne opcje, takie jak ultraszerokie monitory do gier, które mogą zapewnić ogromny wzrost produktywności.

LG 34GK950F-B z panelem IPS.

Wreszcie, jaka jest twoja prędkość internetu? Dla wielu oglądanie filmów 4K jest główną częścią doświadczenia. Obecnie nie jest trudno znaleźć treści 4K, ale niezawodne przesyłanie strumieniowe może być wyzwaniem, jeśli Twój internet nie sprosta zadaniu. Netflix (i wielu innych dostawców transmisji strumieniowych) zaleca rzeczywistą prędkość co najmniej 25 MB, jeśli chcesz przesyłać strumieniowo zawartość 4K.

Pamiętaj też, że nawet jeśli płacisz za prędkość Internetu przekraczającą 25 MB, możesz jej nie otrzymywać. Możesz to przetestować, aby dowiedzieć się, jak wygląda połączenie, jeśli interesuje Cię przesyłanie strumieniowe w ultra wysokiej rozdzielczości.

Możesz bardziej docenić inne funkcje

To prawda, że ​​wyświetlacze 4K są o wiele tańsze niż kiedyś, ale tak samo jest z ekranami innymi niż 4K. Rodzaj panelu używanego w wyświetlaczu może również w znaczący sposób wpłynąć na jakość obrazu. Najtańsze są prawie zawsze panele TN, które są najstarszą z technologii LCD.

Tanie monitory 4K również wykorzystują panele TN. Mają słabe kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów i rozczarowujące współczynniki kontrastu, co skutkuje wyblakłą czernią. Tymczasem panele IPS oferują lepszą czerń i lepsze kąty widzenia, podczas gdy VA oferują najlepsze odwzorowanie kolorów i współczynniki kontrastu kosztem opóźnienia wejściowego.

Coraz powszechniejsze są także monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania. Te wyświetlacze są płynniejsze, ponieważ odświeżają obraz więcej razy na sekundę niż standard 60 Hz. Monitor 144 lub 240 Hz zapewnia płynne działanie pulpitu za mniej niż koszt wielu wyświetlaczy 4K 60 Hz.

Niedrogie monitory często również skąpią na jasności, co może być szczególnie frustrujące, jeśli twoje biuro jest dobrze oświetlone. Jeśli chcesz wydać pieniądze, możesz kupić monitory 4K o wysokim poziomie jasności, które są w stanie odtwarzać HDR. Jednak funkcje te można również znaleźć za niższą cenę na monitorach 1080p lub 2K.

Nie odpisuj też estetyki. Ogromne ramki wokół krawędzi monitora mogą utrudniać korzystanie z niego. Cienkie, prawie niewidoczne ramki, takie jak te na najnowszych wyświetlaczach OLED, wyglądają zgrabnie i futurystycznie. Z czasem duże ramki znikną, ale jeszcze nie osiągnęliśmy celu – wystarczy spojrzeć na iMaca 2020.

Najważniejsze jest to, że jeśli aktualizujesz swój monitor, możesz wybrać niesamowity wyświetlacz bez 4K. To nie jest najważniejsza funkcja, której wszyscy potrzebują.

Najlepszy sposób, aby się tego dowiedzieć? Użyj One

Nie wiesz, jak będziesz wchodzić w interakcję z technologią, dopóki nie usiądziesz i nie użyjesz jej. Na szczęście w sklepach detalicznych jest mnóstwo wyświetlaczy 4K (i 5K), które powinny dać ci dobry obraz korzyści.

Najbardziej oczywistym modelem do wypróbowania jest 27-calowy iMac z wyświetlaczem 5K. Pamiętaj jednak, że doskonałe skalowanie wyświetlacza Apple sprawia, że ​​ten naprawdę świeci. Windows wciąż ma przed sobą drogę w tym dziale.

Warto również przeczytać recenzje (zarówno krytyków, jak i klientów), aby zobaczyć, jak potrzymają potencjalne zakupy. Jedną z naprawdę ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest polityka producenta dotycząca martwych pikseli. Niektóre wymagają minimalnej liczby martwych pikseli, zanim zastąpią wyświetlacz, podczas gdy inne zastąpią dowolny model z problemami.

x