Udostępnij teraz w social media:

Pierwszy Komputery Mac z Apple Silicon to bardzo imponujące maszyny. Ale co dzieje się z oprogramowaniem Windows na komputerze Mac, przy przejściu z chipów Intela na własne procesory ARM firmy Apple? Czy Boot Camp nadal działa? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Dlaczego układ M1 jest problemem dla oprogramowania Windows

Chip M1 firmy Apple jest pierwszym chipem Apple Silicon używanym w komputerach Mac. Jest to niestandardowy układ ARM, który ma więcej wspólnego z chipami wbudowanymi w iPhone’y i iPady niż procesory Intel w istniejących komputerach Mac.

Firma Apple wbudowała system tłumaczeń o nazwie Rosetta 2 i umożliwia tym nowym komputerom Mac uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla komputerów z procesorami Intel. Twoje istniejące aplikacje Mac będą działać dobrze, nawet jeśli nie zostały uaktualnione do obsługi Apple Silicon. Jest trochę spowolnienie z powodu tłumaczenia, ale chip M1 jest tak szybki, że wydają się działać tak samo dobrze, jak na komputerach Intel Mac. Te aplikacje będą działać jeszcze szybciej po zaktualizowaniu do obsługi Apple Silicon.

Ale co z aplikacjami, które nie są aplikacjami na Maca?

Czy M1 Mac obsługuje Boot Camp?

Komputery Mac z procesorem Intel mają funkcję „Boot Camp”, która umożliwia instalację systemu Windows bezpośrednio na komputerze Mac. Aby przełączyć się między systemem Windows i macOS, musisz ponownie uruchomić komputer. Windows działa na komputerze Mac tak samo, jak na komputerze PC. W końcu zarówno komputery Mac, jak i komputery PC mają tę samą architekturę sprzętową.

Sprawdź -   Jak uruchomić podwójny system Ubuntu i Windows 10

Jednak Boot Camp nie jest obsługiwany na komputerach Mac M1 z Apple Silicon. Boot Camp działa tylko na komputerach Mac z procesorami Intel. Nie możesz użyć Boot Camp do zainstalowania systemu Windows na M1 MacBook lub Mac Mini.

Nawet jeśli Apple obsługiwał Boot Camp na M1 Macach, można było zainstalować tylko wersję ARM systemu Windows 10. Od listopada 2020 r. Ta wersja systemu Windows nie jest tak naprawdę gotowa na prime time. Ma warstwę emulacyjną, dzięki czemu może uruchamiać oprogramowanie Windows napisane dla chipów Intela, ale jest znacznie wolniejsze i bardziej błędne niż warstwa tłumaczeniowa Maca. Ponadto nie może jeszcze uruchamiać 64-bitowych aplikacji Intel dla systemu Windows – tylko programy 32-bitowe. Microsoft jest pracuję nad tym.

Nawet jeśli nie przeszkadzały Ci ograniczenia systemu Windows 10 w architekturze ARM, firma Microsoft nie udostępnia wersji ARM systemu Windows 10 do pobrania i zainstalowania na własnych urządzeniach. Windows 10 na ARM jest dostępny tylko dla producentów urządzeń, którzy chcą go wstępnie zainstalować.

Czy możesz uruchamiać maszyny wirtualne Windows na komputerach M1 Mac?

Debian Linux działający na maszynie wirtualnej Parallels na komputerze Apple M1 Mac.

Możesz także uruchamiać oprogramowanie Windows na komputerach Mac z procesorem Intel za pośrednictwem maszyn wirtualnych. Popularne programy maszyn wirtualnych obejmują Parallels Desktop i VMWare Fusion. Czy to działa na M1 Mac?

Będą – w końcu. Od wydania Apple M1 MacBooks w listopadzie 2020 r. Te programy maszyn wirtualnych nie były jeszcze gotowe do obsługi MacBooków.

Sprawdź -   Jak pobrać określone aktualizacje systemu Windows 10

Istniejące wersje Parallels Desktop i VMware Fusion nie działają poprawnie na MacBookach z Apple Silicon. Aplikacje te zależą od funkcji wirtualizacji sprzętu w obecnych komputerach Mac z procesorem Intel. Zarówno Parallels, jak i VMware obiecują, że przyszłe wersje będą. VMware nie jest gotowe zobowiązać się jeszcze do harmonogramu wspierania tych nowych komputerów Mac. Narzędzia te należy zmodyfikować, aby obsługiwały nowe chipy Apple.

Jednak architektura znów będzie problemem. Na WWDC 2020 Apple pokazało Parallelsowi bezbłędne uruchomienie maszyny wirtualnej – maszyny wirtualnej Linux. To była prawdopodobnie wersja Linuksa ARM.

Nawet gdy te nowe narzędzia maszyn wirtualnych są gotowe, wydaje się, że będą działać tylko z systemami operacyjnymi ARM. Parallels mówi jest „zdumiony wiadomościami od firmy Microsoft o dodaniu wsparcia [for] x64 w Windows na ARM. ” Microsoft musiałby udostępnić system Windows 10 na ARM dla użytkowników komputerów Mac do zainstalowania na maszynach wirtualnych, aby to wykorzystać. Wygląda na to, że Parallels nie działa z wersjami Intel systemu Windows na Apple Silicon. Może to być bardzo powolne, nawet gdyby było to możliwe.

Czy CodeWeavers CrossOver działa?

Wersja Team Fortress 2 dla systemu Windows działająca na M1 Mac za pośrednictwem CodeWeavers CrossOver.

Oto jeden ze sposobów uruchamiania niektórych aplikacji Windows na M1 Mac: za pomocą CodeWeavers Crossover dla komputerów Mac. Ta aplikacja jest oparta na oprogramowaniu Wine o otwartym kodzie źródłowym, które zasłynęło z umożliwienia użytkownikom Linuksa uruchamiania niektórych aplikacji Windows bez samego systemu Windows.

CodeWeavers to zasadniczo warstwa zgodności poddana inżynierii wstecznej, zaprojektowana do uruchamiania aplikacji Windows w systemach operacyjnych innych niż Windows. Nie jest doskonały, nie obsługuje każdej aplikacji i wystąpią pewne błędy. CodeWeavers utrzymuje baza danych zawierająca listę dobrze działających aplikacji.

Sprawdź -   Jak sprawdzić styl partycji dysku w systemie Windows 10

Krzyżowanie działa na MacBookach z Apple Silicon. Jeśli może uruchomić aplikację Windows na komputerze Mac, może uruchomić tę samą aplikację na komputerze Mac z Apple Silicon.

Czy powinieneś kupić M1 Mac, jeśli potrzebujesz systemu Windows?

Apple M1 MacBook AIr, MacBook Pro i Mac Mini to produkty pierwszej generacji. Położyli podwaliny pod przyszłość komputerów Mac bez procesorów Intel.

Jest powód, dla którego Apple nadal sprzedaje komputery Mac z procesorami Intel. Apple Silicon Macs nie są jeszcze gotowe dla wszystkich.

Jeśli potrzebujesz pełnego systemu operacyjnego Windows w Boot Camp lub maszyny wirtualnej, te M1 MacBooki nie są komputerami dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz nowego Maca, rozważ zakup Intel Mac.

Ale jeśli naprawdę lubisz te M1 MacBooki, możesz spróbować kompromisu. Na przykład, jeśli jesteś zadowolony z posiadania dwóch komputerów, możesz mieć jednego MacBooka i oddzielnego laptopa lub komputer stacjonarny dla oprogramowania Windows. Brzmi szalenie, ale może być przyjemniejszym doświadczeniem niż ponowne uruchamianie w tę iz powrotem w celu użycia Boot Camp.

Możesz też uruchomić aplikacje Windows na zdalnym komputerze z systemem Windows i uzyskać do nich zdalny dostęp. W rzeczywistości może to być przyszłe rozwiązanie dla wielu ludzi. Microsoft podobno pracuje nad produktem „Cloud PC” które pozwolą organizacjom uruchamiać swoje aplikacje na serwerach Microsoftu i uzyskiwać dostęp do tego pulpitu z dowolnego urządzenia.