Czy naciśnięcie przycisku WPS na moim routerze jest bezpieczne?

W dzisiejszych czasach wszyscy są połączeni przez Internet. Dla większości z nas dzień bez Internetu byłby koszmarem. Prawie każdy we współczesnym świecie ma połączenie Wi-Fi do korzystania z Internetu. Nic dziwnego, że czytasz ten artykuł z pomocą takiego połączenia. Zwykle używamy routera, aby uzyskać Wi-Fi. Istnieje pięć podstawowych typów routerów: przewodowy, bezprzewodowy, rdzeniowy, brzegowy i VPN. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to jest WPS na routerze? W miarę czytania postu ustalimy, czy naciśnięcie przycisku WPS na moim routerze jest bezpieczne, czy nie. Dowiesz się również, co się stanie, gdy nacisnę przycisk WPS na routerze.

Czy naciśnięcie przycisku WPS na moim routerze jest bezpieczne?

Tak, naciśnięcie przycisku WPS na routerze jest bezpieczne. Tutaj wyjaśniliśmy o WPS na routerze, jego zaletach i wadach oraz wiele innych.

Co to jest WPS na routerze?

Zdjęcie: Simon z Pixabay

Wi-Fi Protected Setup, w skrócie WPS, standard bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej. Ma to na celu przyspieszenie i uproszczenie połączeń między urządzeniami bezprzewodowymi a routerami. Mówiąc prościej, nie musisz wprowadzać hasła, aby połączyć się z siecią. Sieci bezprzewodowe tylko z protokołami bezpieczeństwa WPA Personal lub WPA2 Personal i używające haseł będą obsługiwać WPS. Jednak WPS nie działa, jeśli jako protokół bezpieczeństwa używany jest WEP. Wynika to z faktu, że WEP jest niepewny i łatwy do złamania.

Chociaż istnieje kilka technik WPS, metoda przycisku jest zdecydowanie najbardziej popularna. Tak więc przy użyciu tej strategii połączenie wymagałoby tylko kilku naciśnięć przycisków. Na przykład większość nowoczesnych routerów jest wyposażona w fizyczny przycisk WPS, który można nacisnąć. Ale co się stanie, gdy nacisnę przycisk WPS na routerze? Wkrótce się dowiem. Ponadto, jeśli chcesz wiedzieć szczegółowo, jak działa WPS, sprawdź Jak działa WPS.

Zalety i wady routera WPS

Zalety

 • Łączy automatycznie wszystkie nowe urządzenia w zasięgu przy mniejszym wysiłku.
 • Omija wymóg wprowadzania haseł.
 • Nie jest łatwo zhakować, ponieważ połączenie zostanie zamknięte po nawiązaniu połączenia.
 • Jest łatwy w użyciu, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak domy.
 • WPS wykorzystuje rozszerzalny protokół uwierzytelniania w celu zapewnienia bezpieczniejszego połączenia między urządzeniem a punktem dostępu.

Niedogodności

 • Obsługuje tylko urządzenia z certyfikatem WPS, a nie WEP.
 • Użytkownicy będą mieli problemy z łącznością z urządzeniami innymi niż WPS.
 • Ma wiele obaw związanych z bezpieczeństwem.
 • WPS nie obsługuje żadnych żądań ad hoc.

Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć, czy naciśnięcie przycisku WPS na moim routerze jest bezpieczne.

Co robi przycisk WPS?

WPS, co oznacza Wi-Fi Protected Setup, mogło przykuć twoją uwagę, jeśli przyjrzałeś się uważnie routerowi. Korzystając z WPS, który jest przydatnym narzędziem, możesz podłączyć urządzenia do routera bez podawania nazwy użytkownika i hasła. Jest to niesamowita technika pozbycia się zapisywania lub przypominania sobie uciążliwego ciągu liter lub cyfr.

W przypadku routera domowego najprawdopodobniej jest to użycie przycisku WPS. Kiedy naciśniesz przycisk WPS, router rozpocznie wyszukiwanie urządzeń w zasięgu do sparowania. Jeśli nie znajdzie żadnego urządzenia w ciągu dwóch minut, router przestanie go szukać. Przed naciśnięciem przycisku WPS musisz włączyć opcję Połącz z WPS na tym urządzeniu zgodnym z WPS.

Uwaga: nie każdy gadżet obsługuje WPS, ponieważ wielu producentów zaprzestało umieszczania przycisków WPS. Dlatego niektóre nowoczesne urządzenia mogą go nawet nie obsługiwać.

Gdzie jest przycisk WPS na moim routerze?

Obraz: Lorenzo Cafaro z Pixabay

Więc jeśli zastanawiałeś się, gdzie jest przycisk WPS na moim routerze? Położenie przycisku WPS różni się w zależności od modelu routera i producenta. W niektórych modelach występuje z tyłu.

Niektóre modele routerów będą miały logo WPS, które składa się z dwóch strzałek skierowanych w tym samym kierunku, tworzących owalny kształt. W niektórych modelach routerów obok przycisku będzie napisane Wi-Fi Protected Setup. Nie musisz się już martwić, gdzie jest przycisk WPS na moim routerze, ponieważ zostanie on wskazany w jakikolwiek sposób, jak wspomniano powyżej.

Co się dzieje, gdy naciskam przycisk WPS na moim routerze?

Jeśli jesteś ciekawy, co się dzieje, gdy naciskam przycisk WPS na routerze, czytaj dalej poniżej.

Ustanawia połączenie między urządzeniami a routerem w zasięgu. Aby połączyć się przez WPS, naciśnij przycisk WPS na routerze i podłączonych urządzeniach. Te gadżety pamiętają hasło sieciowe do wykorzystania w przyszłości, ponieważ funkcja WPS przesyła je automatycznie. Dzięki temu nie trzeba ponownie naciskać przycisku WPS, aby w przyszłości połączyć się z tą samą siecią.

Połącz się z siecią Wi-Fi za pomocą WPS

Jeśli chcesz połączyć się z siecią Wi-Fi za pomocą WPS, możesz być rozczarowany, ponieważ nie wszystkie urządzenia Wi-Fi obsługują WPS. Jeśli podczas konfiguracji urządzenie daje możliwość korzystania z WPS, oznacza to, że jest zgodne z WPS. Możesz połączyć się z routerem za pomocą hasła lub przycisku WPS routera.

Pamiętaj, że wszystkie urządzenia obsługujące WPS wymuszą ponowne uruchomienie po zmianie hasła do routera. Aby uniknąć problemów z łącznością, możesz zmienić hasło na oryginalne ustawienie, aby ponownie się połączyć. Możesz także zapomnieć o routerze w swoim urządzeniu, a następnie ponownie połączyć się przez WPS.

Niemniej jednak istnieją dwa sposoby łączenia się z siecią Wi-Fi za pomocą WPS. Można użyć zarówno przycisku WPS, jak i opcji Pin.

Jak używać przycisku WPS do łączenia

1. Na routerze naciśnij przycisk WPS.

2. Włącz ustawienia sieci bezprzewodowej urządzenia.

3. Następnie zdecyduj o sieci.

Jak korzystać z opcji Pin, aby się połączyć

1. Otwórz ustawienia sieci bezprzewodowej urządzenia.

2. Wybierz sieć, do której chcesz dołączyć.

3. Wprowadź kod PIN WPS routera.

Uwaga: PIN WPS routera będzie domyślnie podany z tyłu routera.

Jak wyłączyć Wi-Fi (WPS) w routerze?

Zdjęcie: Emilian Robert Vicol z Pixabay

Opcje wyłączania funkcji WPS różnią się w zależności od modelu i producenta routera. Zwykle istnieją dwa sposoby WPS: kod PIN i przycisk.

 • Korzystanie z przycisku WPS jest bezpieczniejsze. Dzieje się tak, ponieważ funkcja WPS nie może działać bez naciśnięcia przycisku WPS routera. Ponadto wyłączy się samoczynnie po 2 minutach.
 • Możesz także użyć kodu PIN, który jest powszechnie używany. Ale to jest niesamowicie niebezpieczne. Korzystając z tego, możesz całkowicie wyłączyć WPS.

Co się stanie, gdy funkcja WPS zostanie wyłączona w routerze bezprzewodowym?

Obraz autorstwa OpenClipart-Vectors z Pixabay

WPS został stworzony, aby ułatwić jej pracę, ale zagraża również Twojemu bezpieczeństwu. Niestety, WPS jest niezwykle podatny na ataki i może być używany przez intruzów w celu uzyskania dostępu do Twojej sieci. Dlatego zaleca się wyłączenie WPS. Po jej wyłączeniu router nie będzie podatny na żadne ataki. Mam nadzieję, że teraz masz krótkie pojęcie, czy bezpieczne jest naciśnięcie przycisku WPS na moim routerze po przeanalizowaniu wszystkich jego odpowiedników.

Często zadawane pytania (FAQ)

Q1. Dlaczego WPS stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa?

Odp. Atakujący mogą uzyskać dostęp do zaszyfrowanej sieci Wi-Fi, stosując techniki brutalnej siły przeciwko procesowi wymiany kodu PIN zewnętrznego rejestratora.

Q2. Co to jest router?

Odp. Router to element sprzętu, który umożliwia podłączenie wielu urządzeń do tej samej sieci. W sieci lokalnej routery są często używane do udostępniania dostępu do Internetu.

Q3. Czy można wyłączyć WPS?

Odp. Tak, większość routerów oferuje opcję wyłączenia tej funkcji na stronie ustawień Wi-Fi.

Q4. Jaki jest czas realizacji WPS?

Odp. Przycisk WPS routera bezprzewodowego należy nacisnąć i przytrzymać przez około 2-3 sekundy. Twoje urządzenie w końcu nawiąże połączenie z routerem bezprzewodowym.

Pytanie 5. Jak sprawdzić, czy mój WPS jest włączony?

Odp. Wirtualny przycisk WPS może istnieć w oprogramowaniu urządzenia, jeśli nie ma go na routerze. Przycisk zacznie migać na pomarańczowo lub pomarańczowo, wskazując, że jest włączony.

Q6. Gdzie na Androidzie mogę znaleźć WPS?

Odp. Ze względów bezpieczeństwa Android 9.0 i nowsze wersje nie obsługują WPS. W starszych modelach ustawienia WPS można znaleźć, przechodząc do opcji Ustawienia sieciowe > Wi-Fi > Więcej opcji > WPS.

Pytanie 7. W systemie Windows, gdzie mogę znaleźć WPS?

Odp. WPS nie udostępnił własnego menu ustawień w systemie Windows. Jak przeczytaliśmy wcześniej, Twoje urządzenie połączy się automatycznie po naciśnięciu przycisku WPS na routerze.

Pytanie 8. Co się stanie, jeśli na moim routerze brakuje przycisku WPS?

Odp. Niektóre modele routerów nie mają przycisku WPS. Ale nadal możesz skonfigurować swoją sieć Wi-Fi za pomocą przeglądarki internetowej.

Pytanie 9. Jak sprawdzić, czy moja sieć Wi-Fi jest zgodna z WPS?

Odp. Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami, aby sprawdzić kompatybilność

 • Sprawdź, czy router obsługuje opcję WPS.
 • Sprawdź, czy modem lub router ma przycisk WPS.
 • Sprawdź także menu Sieć urządzenia z dostępem do Internetu, aby określić, czy dostępna jest opcja WPS.

Pytanie 10. Czym WPS różni się od Wi-Fi?

Odp. WPS po prostu wdraża standardy bezpieczeństwa Wi-Fi w łatwiejszy i bardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Dzięki temu użytkownik domowy może cieszyć się zaletami bezpiecznego dostępu do Wi-Fi. Ponadto sam WPS nie zaleca żadnych standardów bezpieczeństwa.

***

Mamy szczerą nadzieję, że zrozumiesz, czy naciśnięcie przycisku WPS na moim routerze jest bezpieczne. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub sugestie, zostaw je w sekcji komentarzy poniżej. Daj nam też znać, czego chcesz się dowiedzieć w następnej kolejności.