Czy potrzebujesz monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania do pracy biurowej?

Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania były tradycyjnie skierowane do graczy, ale mają szerszy urok. Producenci urządzeń, tacy jak Apple i Samsung, zaczęli wprowadzać wyświetlacze o wysokiej częstotliwości odświeżania do swoich tabletów i telefonów. Czy więc powinieneś kupić go również dla swojego komputera biurowego?

Co to jest monitor wysokiej częstotliwości odświeżania?

Częstotliwość odświeżania monitora to liczba aktualizacji wyświetlacza na sekundę, mierzona w hercach (Hz). Większość podstawowych wyświetlaczy trzyma się częstotliwości 60 Hz, co oznacza, że ​​maksymalna częstotliwość odświeżania, jaką można zauważyć na tych wyświetlaczach, wynosi 60 klatek na sekundę (FPS).

Jeśli grasz w wiele gier i zainwestowałeś w to w potężny komputer, może on osiągnąć liczbę klatek na sekundę wyższą niż 60 FPS. Niektórzy rywalizujący gracze obniżają rozdzielczość i ustawienia szczegółów, aby zmaksymalizować liczbę klatek na sekundę. Zmniejsza to opóźnienie wejścia i zapewnia płynniejsze ogólne wrażenia.

Zrobienie tego na monitorze 60 Hz może zapewnić niewielkie zmniejszenie opóźnienia wejściowego, ale nie zobaczysz korzyści z tych dodatkowych klatek, ponieważ monitor nie nadąża. Może to spowodować rozmycie ruchu na ekranie. Monitory z wysokimi częstotliwościami odświeżania zostały zaprojektowane w celu rozwiązania tego problemu.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko powyżej 144 Hz jest uważane za monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania. Jednak większość wyświetlaczy, które przekraczają liczbę 60 Hz, w tym wyświetlacze 90 Hz w zestawach VR i wyświetlacz 120 Hz w iPadzie Pro.

Jeśli jesteś na rynku monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania, prawdopodobnie chcesz spojrzeć na 144 Hz lub więcej. Dla gracza, który musi mieć to wszystko, istnieją monitory 240 Hz. Są szczególnie preferowane przez rywalizujących graczy w trybie wieloosobowym, ponieważ ogólna wierność grafiki nie jest tak ważna, jak opóźnienia i czasy reakcji.

Jednym z problemów, które możesz napotkać na monitorze o wysokiej częstotliwości odświeżania, jest zrywanie ekranu. Dzieje się tak, gdy częstotliwość klatek i częstotliwości odświeżania nie są zgodne. Tworzy nieestetyczne poziome linie (lub „łzy”), gdy monitor próbuje przetworzyć obraz.

Monitory ze zmienną częstotliwością odświeżania (VRR) próbują rozwiązać ten problem za pomocą technologii, takich jak zastrzeżona technologia NVIDIA G-Sync i Open Source wspierany przez AMD FreeSync. Monitory VRR zmniejszają częstotliwość odświeżania w czasie rzeczywistym, aby dopasować liczbę klatek do gry, w którą grasz, aby wyeliminować rozrywanie ekranu.

Nie potrzebujesz, ale nadal jest świetny

Jak więc monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania sprawdza się w przypadku większej liczby zadań dla pieszych? Podstawowe zadania obliczeniowe, takie jak przeglądanie Internetu lub zarządzanie plikami, nie wymagają dużej mocy. Dlatego komputer stacjonarny to miejsce, w którym można w pełni wykorzystać możliwości monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania.

Po pierwsze, twój komputer będzie wydawał się bardziej responsywny. Wszystko, od przesuwania kursora i przeciągania okien po uruchamianie aplikacji, będzie po prostu lepsze. Być może będziesz musiał tego doświadczyć, aby ocenić korzyści. Z pewnością zauważysz różnicę, jeśli kiedykolwiek wrócisz do monitora 60 Hz.

Jednym z najlepszych punktów odniesienia dla monitora o wyższej częstotliwości odświeżania jest iPad Pro firmy Apple. W 2015 roku Apple wprowadził pierwsze wyświetlacze 120 Hz w tablecie konsumenckim. Zarówno recenzenci, jak i klienci natychmiast zauważyli różnicę. Od czasu wprowadzenia tych wyświetlaczy mieliśmy w swoje ręce kilka modeli iPada Pro i są one zauważalnie lepsze.

Apple iPad Pro 2020.

To także krążyły plotki że Apple dodaje wyświetlacze 120 Hz do nadchodzącego iPhone’a 12, podobnie jak Samsung zrobił z Galaxy S20. OnePlus, ASUS, OPPO i Razer sprzedają smartfony z trybami wyświetlania 120 Hz. Na urządzeniu mobilnym podwojenie częstotliwości odświeżania może wpłynąć na żywotność baterii, ale nie musisz się tym martwić na monitorze stacjonarnym.

Nikt nie potrzebuje monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania do prostych zadań obliczeniowych. Monitor o częstotliwości 60 Hz spełnia swoje zadanie. W biurze lub gabinecie monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania jest podobny wygodne krzesło lub droga klawiatura mechaniczna – nie potrzebujesz jej, ale dobrze jest ją mieć.

Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania są teraz tańsze

Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania ze zmiennymi częstotliwościami odświeżania były kiedyś nowatorskie. Jednak częstotliwość 144 Hz zaczyna wyglądać na nieco przestarzałą, ponieważ monitory 240 Hz pojawiają się masowo. Oznacza to również, że spadła cena monitorów o skromniejszej częstotliwości odświeżania 144 Hz.

Rodzaj panelu ma również duże znaczenie pod względem ceny. Panele TN to najstarszy typ wyświetlaczy LCD na rynku. Poprawiły się znacznie od czasu ich pierwszego wprowadzenia. Jednak nadal cierpią z powodu niezadowalającej dokładności kolorów, rozczarowujących kątów widzenia i wyblakłej czerni.

Są również najtańsze ze wszystkich typów paneli. Ponieważ LG osiągnął barierę jednej milisekundy w swoim UltraGear Monitor IPS w 2019 roku panele TN nie są już jedynym wyborem dla rywalizujących graczy. Możesz teraz uzyskać lepszą czerń, dokładność kolorów i kąty widzenia w panelu IPS, wraz z niskim opóźnieniem i wysokimi częstotliwościami odświeżania.

27-calowy monitor do gier LG UltraGear IPS z opóźnieniem 1 ms.

Dzięki temu nowemu dziecku panele TN nie są już popularne. Więc powinieneś być w stanie odebrać monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania z panelem TN za skromną cenę. Możesz znaleźć monitory innej marki z wysokimi częstotliwościami odświeżania za około 250 USD; dodaj dodatkowe 50-100 $, jeśli chcesz coś markowego.

Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania są dostępne we wszystkich typach paneli. Panele VA oferują najlepszą jakość obrazu kosztem opóźnienia wejścia. Panele IPS oferują dobry kompromis między szybkością reakcji a jakością obrazu. Panele TN są jednak dnem korpusu, jeśli chodzi o ogólną reprodukcję obrazu.

Wypróbuj osobiście monitor wysokiej częstotliwości odświeżania

Nie ma jednego monitora pasującego do wszystkich. Robiąc zakupy, musisz pamiętać o zbyt wielu rzeczach.

Na przykład, czy oprócz standardowej pracy biurowej będziesz grać lub edytować zdjęcia i filmy? Panel TN prawdopodobnie wystarczy do podstawowych prac biurowych. Ale jeśli potrzebujesz dokładności kolorów do edycji wideo lub zdjęć, panel VA jest idealny.

Ważna jest również wielkość i rozdzielczość wyświetlacza. Jeśli chcesz przeskoczyć do 4K, monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania będzie drogi. Czy zamieniłbyś gęstość pikseli na płynność i łatwość użycia?

Cena jest również głównym czynnikiem dla większości ludzi. Jeśli kupujesz lepszy niż przeciętny monitor, może się okazać, że ma on również wyższą częstotliwość odświeżania, mimo że może to być tylko 75 lub 120 Hz. Z pewnością możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając skromniejszy wyświetlacz, który trzyma się 60 Hz.

Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji, czy monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania jest dla Ciebie, jest jego użycie. Przeciągnij kilka okien dookoła, pisz szybko, użyj ulubionych aplikacji lub zagraj w grę lub dwie.

Dla niektórych różnica będzie otwierać oczy, podczas gdy inni wolą zainwestować dodatkowe pieniądze w inną funkcję. Wypróbuj monitor o wysokiej rozdzielczości i dowiedz się, do którego obozu wpadniesz!

Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania nie są jedynymi produktami skierowanymi do graczy, które mają szerszy urok. Aby zwiększyć produktywność, możesz również rozważyć uaktualnienie do myszy do gier, klawiatury mechanicznej lub dysku SSD.