Czy zdjęcia ze smartfona są za ciemne lub za jasne? Dlatego

Czy zdarzyło Ci się zrobić smartfonem zdjęcie czegoś, co jest zbyt ciemne lub zbyt jasne? A może niektóre części obrazu wyglądają dobrze, ale inne nie mają szczegółów. Oto, co się dzieje i jak możesz to naprawić.

Jak działa ekspozycja w fotografii

W fotografii ekspozycja określa, jak ciemne lub jasne jest zdjęcie. Naturalnie wyglądające zdjęcie – a przynajmniej takie, które wygląda zgodnie z zamierzeniami fotografa – ma być prawidłowo naświetlone. Jednak zbyt ciemny jest niedoświetlony, a zbyt jasny jest prześwietlony.

Ekspozycja jest kontrolowana przez czas otwarcia migawki, przysłonę i ustawienia ISO aparatu. Nie musisz się jednak tym stresować (chyba że chcesz), ponieważ Twój smartfon o to wszystko dba.

W ramach jednego zdjęcia istnieje ograniczenie zakresu wartości ekspozycji (zwanych stopniami), które można zarejestrować. Jak szeroki jest zakres dynamiczny, zależy od używanego aparatu. Lustrzanki cyfrowe i profesjonalne aparaty fotograficzne potrafią uchwycić więcej niż aparaty w smartfonach. Istnieje również ograniczenie zakresu wartości, które można wyświetlić na ekranie lub zarejestrować w jednym pliku obrazu.

Sylwetki ludzi chodzących na plaży o zachodzie słońca.

Co ważne (przynajmniej dla naszych celów), zakres między najciemniejszymi i najjaśniejszymi kolorami, które Twój smartfon może uchwycić lub wyświetlić, jest węższy niż to, co widzi oko. Właśnie dlatego możesz wyraźnie zobaczyć ludzi o zachodzie słońca, ale Twój iPhone zarejestruje je jako sylwetki, aby prawidłowo wyeksponować zachód słońca, jak pokazano na powyższym obrazku.

Ponieważ smartfon nie może uchwycić wszystkiego na jednym zdjęciu, za każdym razem, gdy naciśniesz przycisk migawki, musi zdecydować, jaki będzie priorytet. Przez większość czasu działa naprawdę dobrze, ale niektóre rzeczy mogą to zepsuć.

Przed zrobieniem zdjęcia smartfon mierzy jasność lub ciemność sceny, a następnie zgaduje, jakich ustawień ekspozycji użyć. Jednak zawsze zakłada się, że wszystko osiąga średnią szarość.

W rzeczywistości jest to całkiem dobre założenie – zwłaszcza jeśli jest poparte algorytmami uczenia maszynowego, które rozpoznają szerszy zakres sytuacji, ale nadal mogą się mylić.

Może się to wydawać nieco zbyt techniczne, ale znacznie ułatwi rozwiązywanie problemów, dlaczego zdjęcia nie są wyświetlane tak, jak chcesz.

Kręcisz coś naprawdę ciemnego

Prześwietlony obraz obudowy Beats.

Jeśli robisz zdjęcie czegoś ciemnego – zwłaszcza jeśli jest to dobrze widoczne w kadrze – Twój smartfon prawdopodobnie przekompensuje. Innymi słowy, za bardzo wszystko rozjaśni i prześwietli zdjęcie.

W świecie fizycznym obudowa słuchawek Powerbeats na powyższym obrazku jest czarna. Jednak na zdjęciu wygląda na wyciszoną szarość. IPhone prześwietlił zdjęcie, ponieważ nie sądził, że fotografuje coś tak ciemnego.

Kręcisz coś naprawdę jasnego

Niedoświetlony obraz lampy.

Jeśli próbujesz zrobić zdjęcie czegoś, co jest naprawdę jasne, uzyskasz efekt odwrotny do powyższego, czyli zdjęcie niedoświetlone.

Na powyższym zdjęciu iPhone założył, że żarówka nie jest tak jasna, jak jest w rzeczywistości, i odpowiednio przyciemnił resztę zdjęcia. W tym przypadku nie wyszło tak źle, ale może to stanowić problem, gdy fotografujesz na jasnym tle.

Twój smartfon mierzy od niewłaściwej rzeczy

Grupa jeleni pod drzewem w pominiętej ekspozycji.

Aparat smartfona używa światłomierza, który próbuje określić prawidłowe ustawienia ekspozycji, ale nie zawsze mierzy od całego obrazu. W rzeczywistości ma różne tryby pomiaru, które nadają priorytet rzeczom znajdującym się w środku obrazu lub obiektom, które wydają się ważne.

Czasami powoduje to odliczanie od niewłaściwej rzeczy. Na przykład, jeśli obiekt na zdjęciu stoi blisko krawędzi obrazu, smartfon może oddalać się od jaśniejszego środka. Rezultatem będzie niedoświetlony obraz.

W przypadku większości smartfonów można dotknąć ekranu, aby ustawić ostrość i wskazać aparatowi miejsce, w którym powinien dokonywać pomiaru. Jeśli przypadkowo dotkniesz jasnego lub ciemnego obszaru kadru, może to zepsuć zdjęcia.

Nie ma dużo światła

Całkowicie ciemne zdjęcie.

Aparaty w smartfonach mają bardzo małe przetworniki obrazu, co czyni je tak kompaktowymi. Jednak oznacza to również, że mają trudności z zebraniem wystarczającej ilości światła w najlepszych momentach.

Twoje oczy działają znacznie lepiej w słabym świetle. Tak więc, nawet jeśli widzisz wyraźnie, może być za mało światła dla aparatu smartfona. Jeśli robisz zdjęcia w słabym świetle, istnieje duża szansa, że ​​wyjdą one zbyt ciemne.

Podczas drukowania jest za ciemno

Czasami możesz mieć na smartfonie coś, co wygląda jak świetne zdjęcie, ale po wydrukowaniu to samo zdjęcie wygląda na ciemne i szare. Potencjalnie dzieje się tu kilka rzeczy, ale duża część to ekran twojego smartfona jest podświetlany, ale papier nie. Oznacza to, że każde zdjęcie na Twoim telefonie będzie wyglądać jaśniej niż po wydrukowaniu.

Aby uzyskać wskazówki dotyczące rozwiązania tego problemu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na ten temat.

Jak poprawić ekspozycję za każdym razem

bing psa na skale

Niezależnie od tego, dlaczego Twoje zdjęcia są nieprawidłowo naświetlane, możesz zrobić kilka rzeczy, aby temu zapobiec. Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, pomoże Ci znaleźć najlepsze obejście.

Oto kilka rzeczy, które możesz rozważyć lub spróbować:

Pomyśl o zdjęciu, które próbujesz zrobić: aparaty w smartfonach są lepsze niż kiedykolwiek, ale nie są doskonałe. Nadal mogą zepsuć się, gdy zostaną całkowicie pozostawieni ich własnym urządzeniom. Jeśli próbujesz uchwycić szczególnie ciemne lub jasne ujęcie, po prostu poświęć trochę więcej uwagi.
Stuknij obiekt, od którego ma mierzyć aparat: w przypadku prawie wszystkich smartfonów możesz dotknąć ekranu, aby ustawić ostrość na obiekcie. Następnie odpowiednio dostosuje ekspozycję. Jeśli chcesz się upewnić, że coś jest odpowiednio wyeksponowane, dotknij tego!
Użyj kontroli ekspozycji: Każdy aparat w smartfonie ma również wbudowane podstawowe elementy sterujące ekspozycją. Trochę mają nawet bardziej zaawansowane opcje. Zwykle jednak wystarczy dotknąć tego, na czym chcesz się skupić, a następnie przeciągnąć kciuk w górę, aby zwiększyć ekspozycję lub w dół, aby ją zmniejszyć. Zrób to, aby uzyskać najlepszą ekspozycję przed zrobieniem zdjęcia.
Użyj wysokiego zakresu dynamiki (HDR): Łączy różne ekspozycje w jednym obrazie. iPhone’y domyślnie robią teraz obrazy HDR za każdym razem, gdy robisz zdjęcia przy oświetleniu o wysokim kontraście. Na większości innych telefonów powinno być ustawienie HDR, które można włączyć w aplikacji Aparat. Może nie zawsze wygląda dobrze, ale w niektórych przypadkach uzyskasz najlepsze możliwe zdjęcie.
Zrób kilka zdjęć: daj swojemu smartfonowi więcej niż jedną okazję, aby zrobić to dobrze. Jeśli spudłujesz przy pierwszej próbie, powtórz pomiar i spróbuj ponownie.
Naprawianie postów: większość zdjęć cyfrowych zyskuje na niewielkiej edycji. Jeśli obraz jest tylko trochę niedoświetlony lub prześwietlony, napraw to Twoja ulubiona aplikacja do edycji—Nawet Instagram się nada!