Czym jest balans bieli w fotografii? Najlepszy przewodnik

  • Zrozumienie balansu bieli ma kluczowe znaczenie dla robienia niesamowitych zdjęć. Określa temperaturę i odcień kolorów zdjęć.
  • Tryb automatycznego balansu bieli może być pomocny dla początkujących, ale ręczna regulacja za pomocą miernika koloru Kelvina zapewnia większą kontrolę.
  • Różne sytuacje oświetleniowe wymagają różnych ustawień balansu bieli, np. użycia cieplejszych tonów w przypadku złotej godziny i chłodniejszych w przypadku śnieżnych krajobrazów. Edycję postprodukcyjną można również wykonać w programie Adobe Lightroom.

Jeśli chcesz robić niesamowite zdjęcia, zrozumienie balansu bieli jest niezbędne. Uzyskanie odpowiedniego odcienia znacznie ułatwi późniejszą edycję kolorów, a także sprawi, że Twoje obrazy będą wyglądać bardziej realistycznie. Ale jak dokładnie zdefiniować balans bieli w fotografii? Czytaj dalej, aby odkryć wszystko, czego musisz się nauczyć.

Co to jest balans bieli?

Balans bieli to termin używany do określenia „temperatury” zdjęć. Lub, mówiąc prościej, jak niebiesko-żółta jest biel na zdjęciu. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że zdjęcia wnętrz mogą czasami wyglądać na bardzo żółte, jest to często spowodowane balansem bieli.

Aby pokazać o czym mówimy, oto zdjęcie z nieprawidłowym balansem bieli:

A oto to samo zdjęcie z prawidłowym balansem bieli:

Zwróć uwagę, że pierwsze zdjęcie wygląda bardzo pomarańczowo, z nienaturalnie wyglądającym srebrem na spodzie mocowania obiektywu. Chociaż temu zdjęciu przydałoby się kilka innych poprawek, nadal zostało ulepszone poprzez zmianę balansu bieli.

Balans bieli w fotografii pozwala wykazać się kreatywnością. Na przykład podczas edycji zdjęć złotej godziny w Lightroomie możesz poeksperymentować z użyciem cieplejszego tonu. Jeśli jednak dopiero zaczynasz fotografować, przed wypróbowaniem nowych rzeczy upewnij się, że biel, srebro i podobne kolory wyglądają tak, jak powinny.

Czy warto korzystać z trybu automatycznego balansu bieli?

Kupując swój pierwszy aparat, zauważysz, że możesz ustawić balans bieli na automatyczny. Jeśli robisz zdjęcia z automatycznym balansem bieli, aparat decyduje, jakiego ustawienia balansu bieli użyć. Dzieje się tak niezależnie od trybu aparatu. Jeśli jesteś na zewnątrz, większość aparatów sobie z tym poradzi. Czasami zdjęcia wnętrz lub złożone sceny mogą zmylić aparat i może nie ustawić prawidłowego balansu bieli.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z balansem bieli w fotografii (lub po prostu dopiero zaczynasz robić zdjęcia), automatyczny balans bieli pomoże Ci zrozumieć, jak ta funkcja działa w różnych warunkach oświetleniowych. Możesz jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę, poznając kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać idealny balans bieli na zdjęciach.

Balans bieli: Kolor według Kelvina

Po pewnym czasie korzystania z automatycznego balansu bieli można ręcznie dostosować tę funkcję. Miernik koloru Kelvina to świetny punkt wyjścia; Nadal używam tego za każdym razem, gdy robię zdjęcia, mimo że mam ponad siedem lat doświadczenia w fotografii.

Korzystając z miernika Kelvina, pamiętaj, że niektóre aparaty zapewniają większą kontrolę niż inne. Na przykład kilka moich pierwszych aparatów pozwalało mi regulować liczbę tylko w setkach (np. 5700, 5600). Z kolei mój obecny pozwala mi poruszać się w górę i w dół w dziesiątkach (5590, 5580). Właściwy stopień Kelvina może się różnić w zależności od producenta, dlatego będziesz musiał trochę poeksperymentować.

Aby pomóc Ci uzyskać dokładniejszy balans bieli na zdjęciach, podzielimy różne zakresy liczb Kelvina dla różnych scenariuszy, z którymi możesz się zetknąć jako fotograf. Pamiętaj, że czasami może być konieczne wyjście poza te zakresy, ale mimo to są one dobrym punktem wyjścia.

1. Śnieżne krajobrazy

Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów fotografii zimowej, a balans bieli jest jednym z najważniejszych czynników. Czy kiedykolwiek robiłeś zdjęcia w śnieżny dzień i zauważyłeś, że kolory nie wyglądają całkiem dobrze? Może ton jest na przykład zbyt niebieski? Jeśli tak, przyczyną problemu jest prawie na pewno nieprawidłowy balans bieli.

Śnieżne krajobrazy to jeden ze scenariuszy, w których należy rozważyć zastosowanie alternatywy dla automatycznego balansu bieli. Czasami aparat może się pomylić i sprawić, że śnieg będzie wyglądał na bardziej niebieski. Zamiast tego użyj liczby Kelvina wynoszącej około 6500–8500.

2. Złota godzina

Delikatne oświetlenie i piękne kolory złotej godziny sprawiają, że tuż przed wschodem i zachodem słońca jest popularnym czasem na fotografowanie. Wielu fotografów popełnia błąd, podnosząc balans bieli w celu zintensyfikowania ciepłych tonów, ale posunięcie się za daleko może sprawić, że kolory na zdjęciu będą wyglądać niechlujnie. Zatem w porównaniu do innych sytuacji powinieneś nieznacznie obniżyć wskaźnik Kelvina.

Aby uzyskać zdjęcia złotej godziny, celuj w około 2000–4000 Kelwinów. Po dokonaniu edycji zdjęć rozważ użycie podpisów złotej godziny w mediach społecznościowych.

3. Słoneczne dni

Fotografowanie przy słonecznej pogodzie wiąże się z pewnymi wyzwaniami związanymi z oświetleniem, ale mimo to możesz robić niesamowite zdjęcia, gdy słońce jest wysoko na niebie. Oprócz zrozumienia i wdrożenia zasady Sunny 16, wybranie właściwej liczby Kelvina balansu bieli sprawi, że kolory na zdjęciu będą wyglądać lepiej.

Gdzieś pośrodku zakresu Kelvina zwykle sprawdza się w słoneczne dni. Celuj w kwotę od 5000 do 6000. W niektórych sytuacjach (np. gdy na zdjęciu jest dużo odcieni błękitu) może być konieczne dalsze zwiększenie tej liczby.

4. Fotografia nocna

Podczas gdy większość świata śpi w nocy, po godzinach znajdziesz mnóstwo okazji do fotografowania. Na przykład, jeśli odwiedzasz północną szerokość geograficzną lub mieszkasz na niej, możesz potencjalnie sfotografować zorzę polarną. Tymczasem osoby mieszkające w dużych miastach mogą uchwycić panoramę miasta i wiele więcej, gdy jest ciemno.

Właściwy miernik Kelwina do zastosowania w fotografii nocnej różni się znacznie w zależności od sytuacji. Jednak w wielu przypadkach 2000–4000 to dobry zakres, do którego należy dążyć.

5. Pochmurne i deszczowe dni

Jeśli kiedykolwiek robiłeś zdjęcia w pochmurne, deszczowe i mgliste dni, być może zauważyłeś, że Twoje zdjęcia wyglądają na dość niebieskie, jeśli nie użyjesz odpowiedniego balansu bieli. A kiedy tak się stanie, wprowadzenie zmian w postprodukcji może być dość trudne. Ogólna zasada jest taka, że ​​w tego typu sytuacjach oświetleniowych należy dążyć do liczby Kelvina mieszczącej się w przedziale od 6000 do 8000.

6. Fotografia wnętrz i jedzenia

Fotografia wnętrz to jedna z najtrudniejszych sytuacji do robienia zdjęć, a wnętrza różnią się znacznie. Ale w większości sytuacji w pomieszczeniach będziesz chciał zmniejszyć liczbę na liczniku Kelvina. Zacznij od 1500-3000 i kontynuuj.

W przypadku fotografii kulinarnej należy wziąć pod uwagę, czy fotografujesz w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Poza tym trzeba także pomyśleć o kolorze jedzenia. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest upewnienie się, że wszystko wygląda tak, jak na żywo (i w określonych warunkach oświetleniowych). Aby uzyskać dalsze wskazówki, możesz dowiedzieć się, jak ulepszyć swoją grę w zakresie fotografii kulinarnej.

Czy mogę zmienić balans bieli w postprodukcji?

Uzyskanie dokładnego balansu bieli na fotografii najlepiej wykonać za pomocą aparatu. Możesz jednak edytować balans bieli w Adobe Lightroom.

W Lightroomie przejdź do WB (w sekcji profilu aparatu). Tutaj możesz przesuwać suwaki temperatury i odcienia w dowolnym kierunku.

Po rozwinięciu menu rozwijanego możesz wybrać automatyczny balans bieli, a także wybrać spośród wielu ustawień wstępnych.

Wszystkie niezbędne informacje na temat balansu bieli w fotografii

Znajomość definicji balansu bieli w fotografii znacznie ułatwi uzyskanie odpowiednich kolorów na zdjęciach. Jest to jedna z pierwszych umiejętności, których możesz się nauczyć. Dzięki wbudowanemu w aparat miernikowi Kelvina i automatycznemu balansowi bieli możesz osiągnąć pożądane rezultaty.

W innych przypadkach użycie wstępnych ustawień balansu bieli i/lub oprogramowania do postprodukcji również umożliwi wyróżnienie zdjęć. Być może od czasu do czasu będziesz musiał złamać zasady Kelvina, ale to, czego się dzisiaj nauczyłeś, stanowi solidną podstawę do budowania.