Czym jest planowanie sukcesji w biznesie i jak zacząć?

W przypadku firm dowolnej wielkości i branży plan sukcesji biznesowej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości biznesowej.

Planując sukcesję, należy zidentyfikować kluczowe stanowiska w firmie oraz osoby najbardziej odpowiednie na te stanowiska. Planowanie obejmuje zarówno obecne, jak i przyszłe cele przy wyborze odpowiedniej osoby. Ponieważ pomaga zidentyfikować przyszłe potrzeby kadrowe i umiejętności potrzebne do pełnienia tych przyszłych ról, możesz być przygotowany na uniknięcie wszelkiego rodzaju zakłóceń we wszystkich sytuacjach.

Kontynuuj czytanie, ponieważ zabieram Cię na wycieczkę po planowaniu sukcesji i jak zacząć od tego w Twojej organizacji.

Czym jest planowanie sukcesji w biznesie?

Planowanie sukcesji jest strategią biznesową stosowaną przez organizacje w celu płynnego przekazywania ról przywódczych innemu pracownikowi lub grupie pracowników. Dla każdej firmy kluczowe znaczenie ma utrzymanie nieprzerwanej działalności po odejściu kluczowych osób z organizacji z powodu przejścia na emeryturę, rezygnacji lub śmierci.

Co więcej, mogłoby to wiązać się z przeniesieniem własności na utalentowanych i obiecujących pracowników w firmie. Planowanie to powinno zapewniać pracownikom na wszystkich poziomach równe szanse awansu i rozwoju w organizacji. Planowanie sukcesji gwarantuje, że firmy są dobrze przygotowane do rozwijania i promowania wykwalifikowanych talentów w celu zapewnienia ciągłości działalności i sukcesu w dłuższej perspektywie.

Jak działa planowanie sukcesji?

Planowanie sukcesji następuje po systematycznym procesie identyfikacji potencjalnych pracowników w organizacji. Zapewnia również rozwój ich umiejętności w celu płynnego przejścia podczas zmian przywódczych. W ten sposób proces upraszcza podejście do przywództwa lub przeniesienia własności.

Sukces planowania sukcesji biznesowej zależy jednak w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania. Z tego powodu firmy często mają plan awaryjny, aby poradzić sobie z nieoczekiwanymi zmianami, które mogą wpłynąć na działalność organizacji.

Jak rozpocząć planowanie sukcesji biznesowej

# 1. Planuj proaktywnie

W takich sytuacjach, jak planowana emerytura, będziesz mieć wcześniejsze wyobrażenie o odejściu członka zespołu o wysokim profilu. Ale nieoczekiwane odejście pracownika zaskoczy Cię i zakłóci ciągłość biznesową. Z tego powodu od teraz musisz inwestować w plan sukcesji.

Rozważając potencjalne talenty do kluczowych ról w Twoim zespole, spróbuj dowiedzieć się, jaki wpływ mają te stanowiska na co dzień w Twojej firmie i jak wakat wpłynie na ogólną działalność.

#2. Zidentyfikuj kandydatów do sukcesji

Po dokonaniu oceny potencjalnego wpływu czyjegoś odejścia należy zidentyfikować członków zespołu, którzy będą pasować na te stanowiska. Najbardziej oczywistym następcą może być następna osoba w hierarchii organizacyjnej, ale nie należy pomijać innych potencjalnych pracowników.

Należy również wziąć pod uwagę osoby posiadające niezbędne umiejętności, niezależnie od ich aktualnego stanowiska. Jednocześnie musisz znać aspiracje zawodowe wybranych przez siebie kandydatów. Przed podjęciem decyzji o sukcesji porozmawiaj z tymi pracownikami, aby zrozumieć ich cele i aspiracje zawodowe.

#3. Poinformuj Potencjalnych Kandydatów

Po wybraniu potencjalnych kandydatów musisz poinformować ich o swojej decyzji. Prywatne spotkania to najlepszy moment, aby przekazać wiadomość, że wybrałeś je do większej odpowiedzialności.

Musisz także jasno powiedzieć, że nowa pozycja nie jest gwarantowana. Wyjaśnij, że sytuacja może ulec zmianie w przyszłości w zależności od zmienionych okoliczności, w jakich znalazła się firma lub kandydaci.

#4. Idź na rozwój zawodowy

To normalne, że firmy inwestują w rozwój zawodowy wybranych przez siebie talentów. Jednak trzeba też skupić się na przyspieszeniu ich przygotowania. Pomocnym podejściem może być rotacja stanowisk, umożliwiająca kandydatom zdobycie dodatkowej wiedzy i zapoznanie się z nową rolą.

Firmy mogą również wyznaczać mentorów, aby zwiększyć ich biegłość w podstawowych umiejętnościach miękkich, zdolnościach komunikacyjnych i innych umiejętnościach interpersonalnych, takich jak empatia i dyplomacja.

#5. Wykonaj jazdę próbną

Przebiegi próbne są zawsze pomocne w poznaniu prawdziwych możliwości potencjalnych następców. Nie musisz czekać, aż pojawi się kryzys. Zamiast tego możesz przetestować zdolność pracownika do pełnienia zaawansowanej roli, przeprowadzając okres próbny.

Na przykład, gdy menedżer jest na urlopie, potencjalny następca może przejąć obowiązki za ten konkretny okres. Będzie to okazją dla aspirujących pracowników do zdobycia cennego doświadczenia i zaprezentowania swoich umiejętności w zakresie obsługi potrzeb stanowiskowych.

Ponadto masz szansę ocenić obszary do poprawy i przypisać niezbędne sesje szkoleniowe.

#6. Uwzględnij ten plan w strategii zatrudnienia

Plan sukcesji nie powinien być odosobnionym procesem. Aby odniosła pełny sukces, musisz zintegrować ją z polityką zatrudniania swojej organizacji. Powodem jest to, że kiedy awansujesz kogoś na wysokie stanowisko, jego własne stanowiska staną się nieobsadzone.

Tak więc po zidentyfikowaniu pracowników, których można awansować na kluczowe role, należy również wskazać luki, jakie mogą pozostawić po sobie te talenty. Korzystając z tych informacji, możesz wskazać obszary, którym powinieneś nadać priorytet podczas następnej rekrutacji.

#7. Zaplanuj swojego następcę

Opracowując plan sukcesji dla swojej firmy, nie zapomnij o możliwości obsadzenia stanowiska w przyszłości. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z nowej możliwości kariery lub odejść z pracy, ktoś powinien być gotowy do przyjęcia twojej roli.

Pamiętaj, że Twoja obecna siła robocza nie jest statyczna; zmiany są nieuniknione w każdym nowoczesnym zespole lub organizacji. Chociaż możesz pracować nad skutecznym planowaniem sukcesji, aby ułatwić ciągłość, powinieneś uwzględnić siebie i znaleźć pulę kandydatów, którzy mogą cię zastąpić.

Kluczowe elementy planowania sukcesji

  • W każdym planie firmy muszą zlokalizować kluczowe stanowisko, na które muszą znaleźć godnego następcę.
  • Musi także znaleźć wielu pracowników posiadających wiedzę, umiejętności i potencjał do dodatkowej odpowiedzialności.
  • Tworząc plan, powinieneś mieć wizjonerskie zrozumienie umiejętności i szkoleń, które będą wymagane w przyszłości.
  • W planie sukcesji należy również uwzględnić proces rozwoju umiejętności i szkolenia kompetencji.
  • Nie powinno to ograniczać się do planowania. Kluczowym elementem jest także ciągła ocena postępów.

Korzyści z planowania sukcesji

Przygotuj swoją firmę na katastrofy

Podobnie jak inne działania mające na celu zabezpieczenie firmy przed awariami, planowanie sukcesji to kolejny sposób na przygotowanie organizacji na katastrofy związane z pracownikami. Planowanie sukcesji to kluczowa strategia mająca na celu zapewnienie długoterminowego sukcesu Twojej firmy.

Chociaż rozpoczęcie dyskusji może wydawać się onieśmielające, im wcześniej zaczniesz pracować nad planem sukcesji, tym lepiej przygotujesz swoją firmę na przyszłość.

Zidentyfikuj i stwórz pulę przyszłych liderów

W każdej firmie jest kilka krytycznych stanowisk, które nie powinny pozostać nieobsadzone nawet przez jeden dzień. Dzięki temu planowi możesz zidentyfikować potencjalnych kandydatów wewnętrznych posiadających umiejętności, wiedzę i wiedzę potrzebne do zajmowania tych stanowisk.

Co więcej, oferuje również dokładne spojrzenie na potencjalne luki w zabezpieczeniach. Jeśli wśród pracowników wewnętrznych nie ma odpowiedniego kandydata, możesz również zacząć szukać osób z zewnątrz.

Zbuduj strukturę rozwoju i szkolenia umiejętności

Po zidentyfikowaniu odpowiednich kandydatów można poznać luki kompetencyjne w nich występujące i zacząć przygotowywać ich do sukcesji. W zależności od indywidualnych potrzeb rozwój zawodowy może wymagać coachingu, mentoringu, job shadowingu lub stopniowego zwiększania odpowiedzialności.

Wybierając ich wcześnie, dajesz im wystarczająco dużo czasu na zdobycie umiejętności i zebranie doświadczenia. Pomaga także zbudować wewnętrzne ramy ich szkolenia.

Zachowaj tożsamość marki

Zatrudnianie prezesów z innej firmy lub konkurencji to częsty przypadek, ale decyzja często kończy się niepowodzeniem, ponieważ osoby z zewnątrz nie rozumieją podstawowych wartości i procesu pracy nowej firmy.

Takich scenariuszy można uniknąć dzięki wczesnemu planowaniu sukcesji. Ponieważ pomaga zidentyfikować i przygotować wewnętrznego następcę, osoba ta jest już dobrze świadoma wartości firmy i obietnicy marki.

Korzystaj z długoterminowych korzyści dla swojej firmy

Zmiany mogą być przerażające, ale wczesne planowanie może przygotować Twoją firmę na przyszłość. Czyniąc plan sukcesji częścią ogólnego planu rozwoju Twojej organizacji, przechodzący na emeryturę pracownicy mogą bez wysiłku przekazać swoją wiedzę i doświadczenie przed odejściem.

Zasadniczo celem planu sukcesji jest pomoc w rozwoju firmy podczas pracy nad usunięciem słabych punktów.

Najczęstsze błędy planowania sukcesji

# 1. Zbyt późne rozpoczęcie planowania

Bez względu na wiek liderów Twojej organizacji, musisz jak najszybciej rozpocząć planowanie sukcesji. Znalezienie odpowiedniego talentu wymaga czasu, więc spóźnienie może sprawić, że Twoja firma stanie się problematyczna.

#2. Brak myślenia strategicznego

Nie należy traktować planowania sukcesji jako strategii obsadzenia stanowiska jednej osoby. Zamiast tego powinni postrzegać to jako podzbiór większego planu strategicznego, aby zebrać pomysły na kluczowe stanowiska i potencjalnych pracowników, którzy mogą z powodzeniem je objąć.

#3. Brak planu awaryjnego

Chociaż planowanie jest procesem ciągłym, firmy muszą pamiętać, że wakaty nie pojawiają się zgodnie z harmonogramem. Poza identyfikacją osób, które potrzebują kultywacji do określonych ról, musisz także wiedzieć, kto może od razu objąć wysokie stanowiska.

#4. Pomijając znaczenie ciągłej wydajności

Musisz skupić się na ciągłym zarządzaniu wydajnością, zamiast rozważać coroczną ocenę wyników. W przeciwnym razie znalezienie osób zaangażowanych w Twoją firmę może być trudne.

#5. Niewspieranie planowania sukcesji za pomocą technologii

Zamiast ręcznie zarządzać planem sukcesji, możesz wesprzeć go różnymi narzędziami i aplikacjami. Programy te mogą zapewnić niezbędny wgląd w możliwości pracowników.

#6. Bycie stronniczym

Czasami mamy tendencję do oceniania ludzi z uprzedzeniami. Ale nie powinieneś popełniać tego błędu podczas planowania sukcesji. Jeśli jesteś uprzedzony do pracowników wewnętrznych, możesz nie mieć najlepszych ludzi na dane stanowiska. Ponieważ planowanie sukcesji ma kluczowe znaczenie, należy zarzucać sieci tak szeroko, jak to możliwe, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów.

Zasoby edukacyjne

# 1. Planowanie sukcesji dla małych i rodzinnych firm

Zastanawiasz się, kto w przyszłości przejmie Twój biznes? Czy masz małą, rodzinną firmę, w której jesteś mistrzem wszystkich branż? W takim przypadku twoje plany emerytalne lub plany wyjścia z firmy nie będą działać bez solidnego planu sukcesji.

Czytając tę ​​​​książkę, właściciele firm uzyskają porady dotyczące zarządzania, kwestii finansowych, prawnych i psychologicznych, które muszą wziąć pod uwagę, planując wszelkiego rodzaju wyjścia z biznesu. Ten zasób obejmuje odważne, kompleksowe i zintegrowane podejście do omawiania tematu. Zawiera osobiste doświadczenia autora wraz z odpowiednimi, opartymi na dowodach badaniami.

#2. Poza planowaniem sukcesji

Ta książka jest niezbędna dla kadry kierowniczej zaangażowanej w strategiczne decyzje biznesowe związane ze zrównoważonym rozwojem i rozwojem organizacji. Na jego podstawie możesz nauczyć się dostosowywać zmiany w miejscu pracy do wizji i strategii organizacji. W ten sposób nie będziesz mieć problemów z zaspokojeniem potrzeb wszystkich interesariuszy przy jednoczesnym stałym przepływie talentów.

Ten zasób oferuje również mapę drogową dla realizacji planu i zaproponowania najnowocześniejszego stylu przywództwa, który pasuje do podejścia strategicznego. Szczegółowo omówiono również zaspokajanie pojawiających się potrzeb edukacyjnych osób dążących do uzyskania nowych obowiązków.

#3. Planowanie sukcesji Kompletny przewodnik

Ta książka to kompleksowy przewodnik, który obejmuje wszystkie podstawowe kwestie związane z planowaniem sukcesji, w tym palące pytania, jakie ludzie mają w związku z tym tematem. Zawiera również obszerne badania oparte na przeszłych doświadczeniach i udanych projektach realizowanych obecnie przez doświadczonych praktyków planowania sukcesji.

Czytając ten zasób, dowiesz się, jak zapewnić pozytywny wynik planowania i uzyskać maksymalne profesjonalne rezultaty. Istnieją również listy kontrolne dotyczące planowania sukcesji.

Podsumowanie

Planowanie sukcesji biznesowej jest niezbędne, aby Twoje kluczowe role były obsadzone i pielęgnować najbardziej obiecujące talenty. Jeśli nie masz planu sukcesji, najwyższy czas, aby potraktować go priorytetowo i zacząć planować z pozytywnym nastawieniem.

Możesz wykonać kroki wymienione w tym artykule, aby rozpocząć planowanie sukcesji biznesowej. Bądź także świadomy typowych błędów, które ludzie popełniają podczas tego procesu i pracuj, aby czerpać korzyści, jakie oferuje.

Następnie sprawdź mobilne narzędzia CRM dla biznesu.