Czym są USB Gen 1, Gen 2 i Gen 2 × 2?

Trzy kable USB-C na niebieskim tle

Znalezienie najszybszego połączenia USB było łatwe: wybierz USB 3.0 zamiast 2.0. Ale teraz musisz znać różnicę między USB 3.2 Gen 1, Gen 2 i Gen 2 × 2 – a także, co oznaczają różne typy „SuperSpeed”.

Nazewnictwo USB było proste

Kabel USB-C obok laptopa kompatybilnego z USB-C

Dawno, dawno temu USB było dostępne w dwóch głównych wersjach, 2.0 i 3.0. Wszystko, co musiałeś o nich wiedzieć, to 3.0, było szybsze niż 2.0. Można było kupić pendrive USB 2.0 i podłączyć go do komputera wyposażonego w gniazda USB 3.0 i nadal działałby – tylko przy niższych prędkościach USB 2.0. Kupowanie dysku USB 3.0 i podłączenie go do portu USB 2.0 zapewni również prędkość USB 2.0.

Jeśli chcesz uzyskać najszybszą możliwą prędkość, otrzymasz napęd USB 3.0 i podłącz go do portu USB 3.0. To było proste i bezpośrednie. Ale wszystko zmieniło się wraz z USB 3.1.

USB 3.1 zagłuszyło Naming Waters

Plik Fora implementatorów USB (USB-IF) zachowuje specyfikacje i zgodność USB i stoi za schematami nazewnictwa znajdującymi się na kablach i urządzeniach USB. Kiedy wprowadził USB 3.1, zamiast uprościć sprawę i pozwolić tej nazwie odróżnić się od USB 3.0, nazwał nowy standard „USB 3.1 Gen 2.” Nazwa USB 3.0 została retroaktywnie przemianowana na „USB 3.1 Gen 1”.

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, same prędkości przesyłania otrzymały nazwy. USB 3.1 Gen 1, pierwotnie znany jako USB 3.0, umożliwia transfer z szybkością 5 Gb / s – to się nazywa SuperSpeed.

USB 3.1 Gen 2 zapewnia transfer z szybkością 10 Gb / s – co nazywa się SuperSpeed ​​+. Z technicznego punktu widzenia osiąga to za pomocą kodowania 128b / 132b w trybie komunikacji w pełnym dupleksie. Komunikacja w trybie pełnego dupleksu jest ekscytująca, ponieważ oznacza, że ​​informacje mogą być przesyłane i odbierane w tym samym czasie. Dlatego jest szybszy.

Różnica między nimi była nieco zagmatwana. Ale tak długo, jak pamiętałeś, że Gen 2 był lepszy niż Gen 1, byłeś gotowy. Aby pomóc w rozróżnieniu prędkości, USB-IF zaimplementował również logo, których producent może używać tylko po przejściu certyfikatu, aby udowodnić, że kabel jest zgodny z obiecanymi specyfikacjami.

USB 3.2 jest jeszcze szybsze i bardziej zagmatwane

Obraz PDF opisujący nazewnictwo USB 3.2

We wrześniu ubiegłego roku USB-IF wyszczególnił nowe możliwe prędkości dla USB-C i początki specyfikacji USB 3.2. USB 3.2 będzie obsługiwał prędkości 20 Gb / s. To dwa razy więcej niż prędkość transferu USB 3.1 Gen 2. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób kable tak szybko podwajają swoją prędkość bez zmiany rozmiaru lub złączy, to jest proste. Produkty USB zdolne do 20 Gb / s mają dwa kanały 10 Gb / s. Potraktuj to jako więcej przewodów w tym samym kablu.

Podobnie jak w poprzednich wersjach, ten nowy standard jest wstecznie kompatybilny z podstawowymi zastosowaniami – ale nie uzyskasz większej szybkości bez nowego sprzętu. Jeśli kupisz dysk twardy, który obiecuje prędkość transferu 20 Gb / s, i podłączysz go do obecnego komputera, dysk będzie działał, ale z mniejszą prędkością, jaką mogą zapewnić porty USB w komputerze. Aby korzystać ze wszystkich nowych korzyści, musisz zaktualizować oba końce połączenia.

Na Mobile World Congress 2019, USB-IF ogłosiło branding i nazewnictwo nowego standardu. I znowu, poprzednie nazewnictwo zostanie odrzucone i zmienione z mocą wsteczną.

W przyszłości to, co kiedyś było USB 3.0, z szybkością transferu 5 Gb / s, będzie USB 3.2 Gen 1. USB 3.1 Gen 2, z szybkością 10 Gb / s, zostanie przemianowane na USB 3.2 Gen 2.

Nowy standard 20 Gb / s będzie nosił nazwę USB 3.2 Gen 2 × 2, łamiąc przewidywalny wzorzec. Fizycznie ma dwa kanały 10 Gb / s, więc dosłownie jest to 2 × 2. W nazwie jest logika, ale jest myląca i musisz zrozumieć sprzęt, aby zdać sobie sprawę, że ma to sens.

Producenci powinni zamiast tego odnosić się do „SuperSpeed”

Amazon Basics Kable USB-C

USB-IF nie chce, aby konsumenci widzieli te warunki. Zamiast tego chce produktów pierwszej generacji sprzedawanych jako SuperSpeed ​​USB. Sugeruje, aby producenci sprzedawali produkty Gen 2 jako SuperSpeed ​​USB 10 Gbps i Gen 2 × 2 jako SuperSpeed ​​USB 20 Gbps. Ale to nie znaczy, że producenci muszą używać tych nazw. Producenci mogą używać nomenklatury Gen 2.2 – lub jeśli nie zadają sobie trudu, aby poddać się testom i zgodności, mogą zrezygnować z logo i użyć dowolnej nazwy.

Jeśli producenci się zgodzą, kwestia nazewnictwa jest dość prosta. Poszukaj „SuperSpeed” w nazwie i sprawdź, czy jest tam numer. Jeśli go nie widzisz, jest to najwolniejszy typ USB 3.2. Jeśli widzisz 10 lub 20, to obietnica transferu 10 Gb / s lub 20 Gb / s. Mogłoby być lepiej, gdyby USB-IF poszło z SuperSpeed ​​USB 5 Gbps dla najwolniejszego typu. Ale przynajmniej jest to dość proste.

Teoretycznie powinny pomóc logo USB. Jak widać na powyższym obrazku, SS i 10 oznaczają, że kabel USB jest kablem SuperSpeed ​​zdolnym do przesyłania danych 10 Gb / s. Niestety USB-IF nie pokazało jeszcze oficjalnego znaku certyfikacji dla SuperSpeed ​​USB 20. Przypuszczalnie powinno to być to samo logo co powyżej, tylko z 20 na swoim miejscu. Ale nie wiemy jeszcze tego na pewno.

Jeśli pamiętasz wczesne problemy z USB-C, prawdopodobnie będzie to bardzo znajome. Przeczytaj uważnie przed zakupem kabli i kup je z renomowanych, zaufanych źródeł. W przeszłości polecaliśmy kable Amazon Basics – ale nawet z tymi, którym nadal trzeba uważnie się przyjrzeć. Na przykład to Kabel Amazon Basics to USB-C, ale oferuje tylko prędkości 2.0. To Kabel Amazon Basics, który wygląda praktycznie tak samo, oferuje transfery 10 Gb / s i jest oznaczony jako USB 3.1 Gen 2. I oczywiście nie dotyczy to tylko kabli USB. Dotyczy każdego sprzętu, który korzysta z USB-C.

Niestety, to wciąż bałagan mylących terminów. Kupując sprzęt USB, musisz dołożyć wszelkich starań, aby dokładnie wiedzieć, co otrzymujesz.

x