Dlaczego czujnik dymu wytwarza wysoki poziom hałasu?

Czujka dymu, zwykle używana jako sygnalizacja pożaru, wykrywa dym. Większość czujek dymu jest zamknięta w plastikowych obudowach, które zwykle mają kształt dysków o średnicy 150 milimetrów i grubości 25 milimetrów. Jednak forma i rozmiar mogą się różnić. Fotoelektryczna, optyczna metoda wykrywania dymu i jonizacja, metoda fizyczna, to jeszcze dwa sposoby na zrobienie tego. Obie techniki wykrywania są możliwe dla detektorów. Aby zidentyfikować i zniechęcić do palenia w miejscach, w których jest to zabronione, można zastosować czułe alarmy. Główny system sygnalizacji pożaru jest często podłączony do czujek dymu w dużych budynkach komercyjnych i przemysłowych. Jeśli jedno z połączonych urządzeń wykryje dym, w całym systemie zabrzmi alarm. Nawet jeśli w domu nie ma prądu, to nadal występuje. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, dlaczego twój czujnik dymu wydaje wysoki dźwięk i jak zatrzymać dzwonienie czujnika dymu. Dowiesz się również, jaki dźwięk wydaje czujnik dymu, gdy bateria jest słaba i gdzie znajduje się przycisk resetowania na czujniku dymu.

Dlaczego czujnik dymu wytwarza wysoki poziom hałasu?

Typowym zastosowaniem czujki dymu, znanej również jako czujka dymu, jest emitowanie sygnału dźwiękowego lub wizualnego z samego czujki lub, jeśli podłączonych jest wiele czujek, z kilku czujek. Czujki dymu do domów mogą być samodzielnymi jednostkami zasilanymi bateryjnie lub siecią podłączonych jednostek z podtrzymaniem bateryjnym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego czujnik dymu wydaje wysoki dźwięk i jak szczegółowo wyłączyć dźwięk alarmu.

Jak powstrzymać dźwięk alarmu przeciwpożarowego?

Oto jak wyłączyć dzwonek alarmu przeciwpożarowego:

1. Znajdź dźwiękowy alarm przeciwpożarowy.

Obraz Ewa Urban z Pixabay

2. Należy ustawić drabinkę, aby zapewnić bezpieczny i wygodny dostęp do detektora.

3. Naciśnij przycisk Test/Silence z przodu detektora.

Uwaga: Może być konieczne całkowite wyjęcie czujki dymu, jeśli nadal dzwoni.

Dlaczego Twój alarm przeciwpożarowy dzwoni bez powodu?

Czy twój czujnik dymu wydaje wysoki dźwięk? Oto kilka powodów, dla których Twój alarm przeciwpożarowy dzwoni bez powodu:

 • Stare i niezmienione baterie w czujnikach dymu
 • Stary lub niesprawny czujnik dymu
 • Uszkodzenie czujnika dymu
 • Gromadzenie się kurzu, brudu lub robaków
 • Niewłaściwe rozmieszczenie czujek dymu
 • Para i wilgotność w kuchni

Co to znaczy, gdy czujnik dymu wydaje piskliwy dźwięk?

Jedna z poniższych możliwości może być przyczyną alarmu przeciwpożarowego, który ciągle wydaje sygnał dźwiękowy lub piskliwy głos:

 • Alarm dymu wykrył pożar w pobliżu: Pulsujący alarm będzie nadal wydawać piskliwy dźwięk, jeśli w pobliżu znajduje się jakikolwiek materiał łatwopalny. Czujnik dymu wykrywa go i przechodzi w tryb alarmowy.

 • Konieczność wymiany baterii: Może być konieczna wymiana baterii. Upłynie co najmniej siedem dni, zanim sygnał dźwiękowy pojawi się raz na 30 do 60 sekund.

Obraz Henryk Niestrój z Pixabay

Jak powstrzymać pisk alarmu przeciwpożarowego?

Alarm pożarowy może być piskliwy z powodu pobliskiego pożaru lub wymaga wymiany baterii. Oto kilka typowych sposobów na powstrzymanie alarmu przeciwpożarowego:

 • Sprawdź, czy w pobliżu nie ma pożaru i podejmij kroki bezpieczeństwa
 • Sprawdź alarm przeciwpożarowy, jeśli wymaga wymiany baterii

Oto jak wymienić baterie:

1. Zdejmij pokrywę baterii z alarmu przeciwpożarowego.

Uwaga: W zależności od marki osłony czujki dymu mogą się odkręcać, wyskakiwać lub zawierać śruby.

2. Wyjmij starą baterię.

3. Sprawdź, czy dodatnie i ujemne etykiety na akumulatorze odpowiadają tym na urządzeniu.

4. Włóż nową baterię.

5. Aby sprawdzić, czy czujka działa, naciśnij przycisk testu.

Dlaczego twój czujnik dymu wydaje wysoki dźwięk?

W większości przypadków jeden z wymienionych poniżej przypadków może wywołać długi, wysoki dźwięk alarmu w czujce dymu.

 • Pożar: Alarm pożarowy może zacząć wydawać wysokie dźwięki, gdy w pobliżu wybuchnie pożar.

 • Fałszywy alarm: Wiele różnych czynników oprócz pożaru lub dymu może aktywować twój alarm dymu lub czasami jest to zwykła usterka lub usterka w maszynie.

 • Przeterminowany czujnik dymu: Wykrywacze dymu mają żywotność tylko około 10 lat, o czym wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Po tym czasie niektóre części zaczynają się degradować, co powoduje, że alarm staje się nieskuteczny lub bezużyteczny.

 • Para: Gdy ktoś bierze parny prysznic, umieszczenie budzika zbyt blisko drzwi łazienki może spowodować jego włączenie.

 • Dym: Większość z nas spaliło jedzenie podczas gotowania. Jeśli sytuacja jest wystarczająco poważna, zadzwoni alarm.

 • Kurz: W podobny sposób, w jaki dym wpływa na czujnik dymu, duża część kurzu wlatującego przez otwarte okno również ma na nie wpływ.

 • Ciepło: Za każdym razem, gdy czujnik dymu znajduje się w pobliżu źródła ciepła, istnieje możliwość, że zostanie aktywowany po włączeniu ogrzewania. Jeśli drzwi zostaną gwałtownie otwarte, dramatycznie zmieniając temperaturę w pomieszczeniu, a miejsce jest albo chłodne, albo ciepłe, alarm może się włączyć.

Jak brzmi wykrywacz tlenku węgla, gdy się uruchamia?

Gdy poziom tlenku węgla będzie wysoki, Twój alarm detektora tlenku węgla zabrzmi cztery razy w głośnym i powtarzalnym rytmie. 85 decybeli to maksymalna głośność dla sekwencji pierwszego alarmu. Korzystając z tego standardowego w branży ustawienia alarmu, możesz mieć pewność, że nawet śpiąca osoba będzie zaalarmowana.

Jaki dźwięk wydaje czujnik dymu, gdy bateria jest słaba?

Czujnik dymu będzie ćwierkał raz na minutę, informując o konieczności wymiany baterii, gdy zaczyna tracić moc.

Jak brzmi detektor dymu umierającego?

Gdy bateria czujnika dymu zaczyna się wyczerpywać, powinna emitować sygnał dźwiękowy lub ćwierkać.

Skąd możesz wiedzieć, czy bateria w Twoim czujniku dymu jest słaba?

Na czujniku dymu naciśnij i przytrzymaj przycisk testu. Czujka dymu powinna wyemitować głośny, ogłuszający alarm zaraz po naciśnięciu przycisku, jednak może to potrwać kilka sekund. Wymień baterie, jeśli dźwięk jest niesłyszalny lub słaby, co oznacza, że ​​bateria jest słaba.

Dlaczego czujniki dymu ćwierkają w nocy?

Gdy temperatura powietrza spada, właściwość baterii czujnika dymu może spowodować przejście go w tryb ćwierkania niskiego poziomu naładowania baterii. Najchłodniejsze godziny w większości rezydencji to między 2 a 6 rano. Z tego powodu alarm może wydawać sygnał dźwiękowy w środku nocy, aby wskazać, że baterie się wyczerpują i wyłączyć, gdy dom trochę się nagrzeje.

Czy można odłączyć przewodowy czujnik dymu?

Tak, możesz odłączyć przewodowy czujnik dymu. Z tyłu przewodowego czujnika dymu z podtrzymaniem bateryjnym powinien znajdować się ten sam rodzaj złącza pinowego. Gdyby został po prostu odłączony od ściany lub sufitu, procedura byłaby taka sama.

Gdzie jest przycisk resetowania w czujniku dymu?

Przycisk resetowania znajduje się zwykle z przodu wielu standardowych czujek dymu. Niektóre firmy mogą z różnych powodów umieszczać przycisk resetowania po bokach urządzenia.

Czy alarm dzwonka może wykryć pożar?

Nie, alarm dzwonkowy nie wykrywa pożaru. Gdy obecne czujniki dymu i czadu uruchomią alarm, Dzwonek alarmu Smoke powiadomi Cię na smartfonie. To urządzenie jest przeznaczone do pracy z dymem UL-rated. Oraz czujki tlenku węgla, które mają 10 lat lub mniej i nie wykrywają ognia, dymu ani tlenku węgla.

***

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się, dlaczego czujnik dymu wydaje wysoki dźwięk i gdzie znajduje się przycisk resetowania na czujniku dymu. Zachęcamy do kontaktu z nami w sprawie zapytań i sugestii za pośrednictwem poniższej sekcji komentarzy. Daj nam również znać, o czym chcesz się dowiedzieć w następnej kolejności.