Dlaczego nie powinieneś kupować całkowicie cyfrowego PS5 lub konsoli Xbox nowej generacji

Nowe konsole już prawie tu są! Sony ogłosiło dwie wersje PlayStation 5: standardową z napędem Blu-ray UHD i całkowicie cyfrową. Ponieważ Microsoft spodziewa się również, że upuści całkowicie cyfrową konsolę Xbox nowej generacji, możesz tym razem pokusić się o porzucenie dysku. Oto dlaczego warto to przemyśleć.

Całkowicie cyfrowe konsole kosztują początkowo mniej

Chociaż ani Sony, ani Microsoft oficjalnie nie potwierdziły ceny swoich konsol nowej generacji, oczekuje się, że zalecana cena detaliczna każdej z nich wyniesie około 600 USD. Oczekuje się, że tańszym modelem będzie PlayStation 5 Digital Edition, ponieważ brakuje w nim napędu dyskowego.

W przypadku całkowicie cyfrowego PS5 jedyną różnicą w kosztach budowy dla Sony jest cena odtwarzacza Blu-ray UHD. Eksperci sprzętowi Eurogamer pod adresem Digital Foundry Uważam, że koszt takiego dysku dla firmy takiej jak Sony to około 20 USD za sztukę. Ekonomia skali i sama liczba dysków, które Sony będzie musiało kupić, aby przygotować się na popyt, obniżają cenę.

Jednak nawet ze zniżką w wysokości 20 USD konsola pozbawiona tak widocznej funkcji raczej się nie sprzeda. Aby edycja cyfrowa miała sens, Sony musi ją znacznie przecenić, aby była bardziej atrakcyjna.

W lipcu 2020 roku Microsoft wypuścił całkowicie cyfrową konsolę Xbox One S za jedyne 50 USD mniej niż ta sama konsola z dyskiem, więc możemy nie zobaczyć dużego rabatu. Inną opcją byłaby sprzedaż obu konsol Sony w tej samej cenie, ze zwiększoną pojemnością w wersji cyfrowej.

Tak czy inaczej, całkowicie cyfrowe konsole są zazwyczaj tańsze niż ich odpowiedniki, które żerują na nośnikach optycznych.

Gry cyfrowe często kosztują więcej

Usunięcie stacji dysków konsoli powoduje zasadniczo usunięcie rynku. W pełni cyfrowe konsole są zdane na łaskę posiadacza platformy i cokolwiek chce pobierać za wydanie. Chociaż jest to nieco łagodzone przez usługi subskrypcyjne, takie jak Game Pass lub PlayStation Now, co jeśli nadal kupujesz wszystkie swoje gry?

Zupełnie nowe tytuły często pojawiają się w cyfrowych witrynach sklepowych w pełnej cenie detalicznej. Jednak w zależności od Twojej lokalizacji niektórzy sprzedawcy mogą oferować znaczne zniżki na nowe gry. Ponieważ Amazon, Best Buy, Target i Walmart konkurują ze sobą, często prowadzą sprzedaż, dzięki czemu gry fizyczne są tańsze niż wersje cyfrowe.

Na przykład w Australii najnowsze duże wydanie Sony, Ghost of Tsushima, kosztuje około 71 USD w PlayStation Store, ale sprzedawcy detaliczni sprzedają kopie fizyczne już za około 49 USD. Przy tych cenach, jeśli kupiłeś tylko pięć gier Triple-A po cenie detalicznej, zrównoważyłoby to 100 USD, które zaoszczędziłeś, przechodząc na technologię cyfrową.

Ceny, które widzisz na półkach w lokalnym sklepie z grami będą oczywiście różne, ale konkurencja prawie zawsze jest korzystna dla konsumenta.

Zapisana, używana kopia

Oczywiście nie każdy kupuje najnowszą wersję pierwszego dnia. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz poważnie rozważyć tańszą, całkowicie cyfrową konsolę. Niestety, spowoduje to również zablokowanie najtańszej opcji gry ze wszystkich: rynku wtórnego.

Podczas gdy ceny gier cyfrowych utrzymują się na swoim sugerowanym poziomie do momentu sprzedaży (a następnie szybko znów wzrosną), gry z drugiej ręki nie. Sprzedawcy, tacy jak GameStop w USA, Best Buy w Kanadzie, CEX w Wielkiej Brytanii i EB Games w Australii, przeznaczają dużą ilość miejsca na półki na gry, które są używane w niższej cenie.

Nie oferują szczególnie atrakcyjnych cen w zamian, ale pozwala to szybko sprzedać coś, jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy wystawianiem tego na eBay (gdzie zazwyczaj uzyskasz znacznie lepszą cenę). Jeśli nie masz nic przeciwko rezygnacji ze zdejmowania plastikowej folii i (być może) premii za zamówienie w przedsprzedaży, możesz zaoszczędzić, kupując używaną kopię gry.

Fizyczne kopie dają więcej opcji

Więc co się stanie, jeśli utkniesz z indykiem? Jeśli nie jesteś zadowolony z zakupu, niektórzy sprzedawcy (np. EB Games) pozwolą Ci zwrócić go w krótkim czasie, aby otrzymać pełny zwrot pieniędzy. Dzięki temu możesz zagrać w grę, zdecydować, że to nie jest dla Ciebie, a następnie ją zwrócić.

Jeśli jednak nie ma takiej opcji, nadal możesz go sprzedać za nieco tańszą cenę niż sprzedaż detaliczna na Facebooku Marketplace, eBay lub innych witrynach.

Jest to jednak niemożliwe w przypadku cyfrowych witryn sklepowych. Możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy od Sony tylko wtedy, gdy nie grałeś w grę. Nawet jeśli pobierzesz i nigdy go nie uruchomisz, Sony nie zwróci pieniędzy. Nie ma również możliwości sprzedaży klucza lub przeniesienia własności jakichkolwiek kupionych gier cyfrowych.

Microsoft zwróci Ci pieniądze za tytuły Xbox, jeśli uruchomisz grę co najmniej raz, ale grasz w nią tylko przez mniej niż dwie godziny. Jest to bardziej zgodne z polityką zwrotów Steam, ale nadal nie możesz sprzedawać kluczy ani przenosić własności, jak możesz na Steamie.

W 2016 roku Microsoft przedstawił pomysł że sklep Xbox One może pozwolić graczom „sprzedać swoje gry do pobrania w sklepie za 10 procent ceny zakupu w postaci kredytu w sklepie”. Jednak ta nieco surowa umowa nigdy się nie zmaterializowała.

Istnieje również możliwość pożyczania lub pożyczania kopii fizycznych, co jest czymś, czego firmy Sony i Microsoft nie wykorzystały w pełni. Chociaż tak zwane „udostępnianie gier” jest możliwe na Xbox One i PlayStation 4, ostrzegaliśmy przed nim w przeszłości.

Gry cyfrowe nie są powiązane z jedną konsolą, ale są powiązane z „podstawową” konsolą posiadacza konta. Ponieważ nie możesz mieć dwóch prawyborów, nawet udostępnianie biblioteki współmałżonkowi lub dzieciom na innej konsoli jest nieco dziwne.

Jednak w przypadku kopii fizycznej po prostu wysuwasz dysk i przenosisz go do innego pokoju.

Gry fizyczne są wieczne

Microsoft to ogłosił Forza Horizon 3 zostanie wycofana z listy ze sklepu Xbox One 27 września 2020 r., najprawdopodobniej z powodu problemów licencyjnych. Jeśli już kupiłeś grę, nadal możesz ją pobrać i grać w nią, kiedy tylko zechcesz. Jeśli jednak chcesz go kupić po tej dacie, będziesz musiał znaleźć fizyczną kopię.

Gry wycofane zajmuje się rejestrowaniem spadku liczby tytułów cyfrowych w witrynach sklepowych. Chociaż rzadko zdarza się, że zakupiona gra staje się niedostępna do pobrania, zdarza się to cały czas w przypadku gier wymienionych w cyfrowych witrynach sklepowych. Zdarzało się to również w przeszłości z zakupionymi tytułami, takimi jak legendarne demo PT wydany na PlayStation w 2014 roku.

Z wyjątkiem wielkich Pogrzeb gry wideo Atari z 1983 rokufizyczne kopie gier nie są bardzo często usuwane z obiegu. Oczywiście w końcu produkcja zatrzymuje się we wszystkich tytułach, ale zwykle można znaleźć używane kopie długo po tym. Dlatego niektórzy kupują tylko fizyczne kopie.

Istnieje również problem z zamykaniem sklepów, takich jak Wii Store. W pewnym momencie w przyszłości Nintendo również ogłosił „Możliwość ponownego pobierania gier WiiWare i Virtual Console również zostanie w pewnym momencie zatrzymana”.

Oznacza to, że gry zakupione cyfrowo na system Wii nie będą już dostępne do pobrania. Jeśli nie masz ich na konsoli, potencjalnie znikną na zawsze i nie możesz ich również odtwarzać na Switchu.

Nadal możesz przejść na wersję cyfrową na standardowej konsoli

Usługi subskrypcyjne, takie jak Game Pass Microsoftu, są jednym z bardziej przekonujących argumentów przemawiających za całkowicie cyfrowymi konsolami. Zapewniają one dostęp do około 100 gier za miesięczną opłatą. Nowe gry są również dodawane co miesiąc, a starsze tytuły są po pewnym czasie wyłączane z rotacji.

Sony ma PlayStation Now, które zapewnia podobną funkcjonalność, podczas gdy wydawcy tacy jak EA i Ubisoft mają własne usługi.

Logo Microsoft Xbox Game Pass otoczone grami.

Możesz także skorzystać z subskrypcji cyfrowej na standardowej konsoli i kupować gry podczas sprzedaży cyfrowej. Ponadto, jeśli gra, w którą lubisz grać, zostanie usunięta z usługi subskrypcji, możesz kupić kopię z drugiej ręki, jeśli cena jest ważna.

Pobieranie cyfrowe zależy od połączenia internetowego

Gry cyfrowe są wygodniejsze, ponieważ nie musisz wychodzić z domu (lub sofy), aby zagrać w najnowszą wersję – o ile masz szybkie połączenie internetowe bez limitów danych.

Jeśli Twoje połączenie internetowe jest wolne lub zawodne, może się okazać, że zakupy u lokalnego sprzedawcy będą znacznie szybsze, nawet w przypadku pobrania dużej jednodniowej łatki do pobrania. W niedawnym teście Spiderman pobierał około czterech godzin na połączeniu 100 Mb poza godzinami szczytu, co nie jest złe.

Jednak nie wszystkie gry są pobierane w tym samym tempie, co własne tytuły Sony. Niektóre są niewytłumaczalnie wolniejsze, nawet jeśli dostosujesz PS4, aby przyspieszyć pobieranie. Ponadto, jeśli mieszkasz z innymi osobami lub na kampusie uniwersyteckim, postęp pobierania może być utrudniony przez osoby, którym udostępniasz połączenie.

Lubisz filmy? Miło mieć Blu-ray UHD

Chociaż nie każdy kupujący PlayStation 5 lub Xbox Series X jest zainteresowany używaniem go do oglądania filmów, odtwarzacz Blu-ray UHD to świetny dodatek do każdego domu. Jeśli w ogóle interesuje Cię oglądanie bezstratnych treści w ultra wysokiej rozdzielczości, nowoczesny odtwarzacz Blu-ray jest koniecznością.

Ponadto prawdopodobnie nie znajdziesz pliku dedykowana jednostka dla różnicy cenowej między w pełni cyfrową lub standardową konsolą.

Logo Ultra HD Blu-ray.

Ponadto usługi przesyłania strumieniowego, choć wygodne, nie oferują najwyższej jakości odtwarzania ze względu na kompresję używaną do przesyłania strumieniowego. Chociaż dyski optyczne mogą wydawać się nieco przestarzałe, sprzedaż Blu-ray UHD rośnie ponieważ coraz więcej osób kupuje telewizory UHD.

Zawsze są wyjątki

Jeśli nie zależy Ci na kupowaniu najnowszych gier lub nie przeszkadza Ci płacenie premii za wejście w pełni cyfrowe, te argumenty w dużej mierze nie będą miały zastosowania. Podobnie, jeśli twoja konsola Xbox nowej generacji będzie po prostu maszyną Game Pass, wersja w pełni cyfrowa prawdopodobnie pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy,

Okaże się również, co Microsoft zrobi z podobnym Xbox Series S. Raporty sugerują, że jest to plik mniej wydajna, całkowicie cyfrowa konsola za niższą cenę niż seria X. W przeciwieństwie do PlayStation 5 (obie wersje mają ten sam podstawowy sprzęt), tańszy, całkowicie cyfrowy Xbox nowej generacji nie jest bezpośrednio porównywalny z flagowym modelem, który może kosztować dwa razy więcej dużo.

x