Dlaczego niektóre ikony aplikacji Mac są przekreślone?

Jeśli widzisz ikony aplikacji na komputerze Mac z przekreślonym symbolem nad nimi, oznacza to, że macOS nie może uruchomić aplikacji. Chociaż może być kilka przyczyn, najprawdopodobniej zaktualizowałeś system macOS i nie obsługuje już aplikacji 32-bitowych. Oto dlaczego – i co możesz z tym zrobić.

Po pierwsze: inne powody, dla których aplikacja nie działa

Zasadniczo przekreślona ikona aplikacji oznacza, że ​​coś uniemożliwia uruchomienie aplikacji w systemie macOS. Może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, w tym pakiet aplikacji jest uszkodzony lub nieprawidłowy, aplikacja została napisana dla innej architektury (np. Aplikacja PowerPC na komputerze Mac z procesorem Intel) lub aplikacja jest niezaufana i nie otrzymała pozwolenia jeszcze biec.

W takich przypadkach najlepiej jest upewnić się, że korzystasz z najnowszej wersji aplikacji (sprawdź aktualizacje w witrynie internetowej programisty) i możesz spróbować ponownie zainstalować aplikację z czystego źródła, jeśli została uszkodzona. Ale są to na ogół rzadkie przypadki.

Ostatni problem: firma Apple przestała obsługiwać 32-bitowe oprogramowanie dla komputerów Mac

Począwszy od systemu macOS 10.15 Catalina (wydanego w październiku 2019 r.), MacOS nie obsługuje już uruchamiania aplikacji 32-bitowych. Jeśli masz 32-bitową aplikację na komputerze Mac w wersji Catalina lub nowszej, zobaczysz przekreślony symbol nad jej ikoną w Finderze, Launchpadzie i Docku.

Przykład 32-bitowych aplikacji na Maca, które są przekreślone w Launchpadzie na macOS.

Jeśli spróbujesz uruchomić jedną z tych przekreślonych aplikacji, zobaczysz komunikat ostrzegający, że należy ją zaktualizować.

Ostrzeżenie dotyczące aplikacji 32-bitowej w systemie macOS 10.15 Catalina

Ale dlaczego? A co właściwie oznacza „aplikacja 32-bitowa”?

Trudno jest podsumować znaczenie terminów „aplikacja 32-bitowa” lub „aplikacja 64-bitowa” bez pisania technicznej pracy naukowej, ale jeśli to ująć w skrócie, oba terminy odnoszą się do ilości pamięci (RAM) i mocy obliczeniowej aplikacji można używać. Aplikacja 64-bitowa może wykorzystywać znacznie więcej pamięci (umożliwiając ładowanie większych plików) i teoretycznie wykonywać znacznie bardziej złożone zadania niż aplikacja 32-bitowa.

Ponieważ komputery Mac mają obsługiwane aplikacje 64-bitowe od ponad dekady, Jabłko uważa aplikacje 32-bitowe za starsze oprogramowanie które należy zaktualizować, aby w pełni wykorzystać najnowszy sprzęt komputerowy. W Catalinie Apple postanowił wymusić ten problem, całkowicie blokując oprogramowanie 32-bitowe.

Czy kiedykolwiek będę mógł ponownie korzystać z przekreślonych aplikacji na komputery Mac?

Ponieważ Apple chce popchnąć technologię do przodu, jest mało prawdopodobne, abyś mógł kiedykolwiek ponownie uruchomić 32-bitowe oprogramowanie Mac natywnie na nowych wersjach systemu macOS. Tak więc, jeśli masz do czynienia z przekreślonymi aplikacjami, oto kilka strategii radzenia sobie z tym.

Poszukaj 64-bitowej aktualizacji aplikacji: jeśli masz ulubioną 32-bitową aplikację, która już nie działa, odwiedź witrynę programisty, aby sprawdzić, czy dostępna jest 64-bitowa wersja aplikacji. Alternatywnie możesz sprawdzić dostępność nowszej wersji w Mac App Store.
Znajdź i alternatywną aplikację: Jeśli aplikacja 32-bitowa nie została zaktualizowana przez programistę, możesz spróbować znaleźć nowszą aplikację, która robi to samo. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest Mac App Store.
Użyj starszego komputera Mac: jeśli masz zapasowy starszy komputer Mac, na którym nadal działa wersja systemu macOS wcześniejsza niż Catalina, możesz przeznaczyć ten komputer do uruchamiania starszych aplikacji 32-bitowych i nigdy nie aktualizować systemu macOS, ale wiąże się to z pewnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. W pewnym momencie luki w zabezpieczeniach nie będą już naprawiane w starszych aplikacjach lub systemie operacyjnym, co sprawi, że maszyna stanie się dojrzałym celem dla złośliwego oprogramowania w przyszłości.
Uruchom starszą wersję systemu macOS na maszynie wirtualnej: dzięki oprogramowaniu do wirtualizacji, takim jak Parallels Lite, można uruchomić starszą wersję systemu macOS praktycznie w najnowszej wersji systemu macOS. W ten sposób możesz używać starszych aplikacji 32-bitowych długo w przyszłości – o ile masz maszynę wirtualną, która je obsługuje.
Przejdź na system macOS 10.14 Mojave: w ostateczności, jeśli całkowicie polegasz na swoich 32-bitowych aplikacjach, aby wykonać pracę i nie masz innego komputera Mac, możesz zainstaluj ponownie wcześniejszą wersję systemu macOS takie jak Mojave, ostatnia wersja obsługująca aplikacje 32-bitowe. Jest to jednak ryzykowny proces, więc najpierw wykonaj kopię zapasową komputera Mac.

Mimo to najlepiej jest zaktualizować lub przejść dalej

Tak jak już dawno pożegnaliśmy się z 16-bitowymi aplikacjami, ostatecznie czas płynie i pozostawia pewne technologie w tyle. Właściwie to dobrze, ponieważ nowsze aplikacje mogą korzystać z mocniejszych komputerów i lepszych technik programowania. Ponadto ze względów bezpieczeństwa należy stale aktualizować oprogramowanie, gdy tylko jest to możliwe. Powodzenia!