Dlaczego otrzymujesz tak dużo spamu e-mailowego i jak temu zapobiec

  • Nagły wzrost spamu e-mailowego wskazuje, że Twoje bezpieczeństwo w Internecie może zostać zagrożone, dlatego powinieneś zbadać tę sytuację i podjąć działania.
  • Możliwe przyczyny zwiększonego spamu e-mailowego obejmują publiczny adres e-mail, adres e-mail wyciekły w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych lub włamanie na konto jednego z Twoich kontaktów.
  • Jeśli zauważysz nagły wzrost spamu, zabezpiecz swoje konto e-mail, sprawdź, czy nie ma podejrzanej aktywności na innych kontach i zabezpiecz wszystkie konta, które zostały przejęte.

Nagły wzrost spamu e-mailowego jest nie tylko irytujący; to znak, że Twoje bezpieczeństwo w Internecie jest zagrożone. Niezależnie od tego, czy Twoja skrzynka odbiorcza jest otwarta dla spamerów, czy też dzieje się coś poważniejszego, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego nagle otrzymujesz więcej spamu, i podjąć odpowiednie działania.

Wzrost liczby spamu e-mailowego to znak ostrzegawczy

Większość ludzi doświadcza stopniowego wzrostu spamu e-mailowego z biegiem czasu. Jednak nagły wzrost spamu e-mailowego jest sygnałem ostrzegawczym, że oszuści lub oszuści atakują właśnie Ciebie. Oznacza to co najmniej, że Twój adres e-mail jest w rękach niewłaściwych osób.

Jeśli masz „szczęście”, nagły wzrost spamu może oznaczać wyciek Twojej poczty e-mail i jednoczesne zaatakowanie Cię przez grupę różnych spamerów. To wciąż nie jest rozwiązanie idealne, ale lepsze od najgorszych alternatyw.

Obejmuje to oszustów bombardujących Cię e-mailami, aby ukryć swoje działania, takie jak płatności, kradzież tożsamości i wszelkiego rodzaju inne rzeczy, których nie chcesz mieć w swojej skrzynce odbiorczej.

Krótko mówiąc, nie można ignorować wzrostu liczby spamu e-mailowego; jest to coś, co należy natychmiast zbadać i podjąć działania.

Dlaczego nagle otrzymuję dużo spamu e-mailowego?

Zrozumienie najczęstszych przyczyn nagłego wzrostu spamu e-mailowego pomoże Ci zdiagnozować problem, jeśli Ci się on przydarzy. Co jednak ważniejsze, znajomość tych powodów z wyprzedzeniem pomoże Ci przede wszystkim zapobiec wzrostowi spamu.

Twój adres e-mail jest podany w Internecie

Jeśli Twój adres e-mail jest publicznie dostępny w dowolnym miejscu w Internecie, hakerzy, spamerzy i wszyscy inni mogą uzyskać do niego dostęp. Narzędzia do skrobania wiadomości e-mail wyszukują ciągi tekstowe przypominające adresy e-mail — w zasadzie wszystko, co ma prefiks, symbol @ i domenę ([email protected]).

Jeśli więc Twój adres e-mail znajduje się na Twojej stronie internetowej, kontach w mediach społecznościowych lub gdziekolwiek indziej w Internecie, spamerzy mogą go łatwo znaleźć. Indywidualni spamerzy mogą używać tego adresu do atakowania Ciebie, ale mogą również dodać Cię do listy e-mailowej, którą sprzedają wielu innym osobom.

Twój adres e-mail wyciekł

Prawdopodobieństwo, że dotknie Cię naruszenie bezpieczeństwa danych, wzrasta w miarę korzystania z większej liczby usług online. Może Ci się wydawać, że możesz powierzyć swoje dane osobowe dużym firmom technologicznym, ale są one również największymi celami hakerów i cyberprzestępców.

W przypadku większości naruszeń adresy e-mail są pierwszym punktem danych, który wycieka, a ryzyko, że doszło do tego już w przeszłości, jest dość duże. Oznacza to, że każdy powinien rozumieć niebezpieczeństwa związane z wyciekami wiadomości e-mail i potencjalnymi zagrożeniami oraz korzystać z witryn takich jak Czy zostałem oszukany aby sprawdzić, czy Twój e-mail nie znalazł się w wyciekach danych.

Następnie powinieneś regularnie sprawdzać, czy Twój adres e-mail nie wyciekł do ciemnej sieci. Regularne sprawdzanie wycieków wiadomości e-mail pozwala podjąć działania i zminimalizować ryzyko, gdy tak się stanie.

Jedno z kont Twoich kontaktów zostało zhakowane

Kiedy hakerzy włamują się na czyjeś konto e-mail, często wykorzystują je do atakowania swoich kontaktów spamem lub, co gorsza, oszustwami. Największym niebezpieczeństwem jest to, że e-maile te mogą dotrzeć do Twojej skrzynki odbiorczej, gdy są wysyłane przez kontakt. Jeśli więc zaczniesz otrzymywać dziwne e-maile od znajomych, na przykład dotyczące możliwości inwestycyjnych lub cudownych lekarstw, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich konto zostanie zhakowane.

Zostałeś dodany do listy marketingu e-mailowego

Większość firm chce wysyłać e-maile do subskrybentów, klientów i potencjalnych klientów. Obecnie firmy powinny wewnętrznie tworzyć własne listy marketingowe e-mailowe z kontaktami, które wyraziły zgodę na otrzymywanie e-maili marketingowych.

Niestety, budowanie legalnej listy do marketingu e-mailowego wymaga czasu i wysiłku, co stwarza spamerom łatwą okazję biznesową. Wystarczy, że zbudują listę e-mailową i sprzedają ją firmom, które nie chcą wkładać pracy w siebie.

Firmy sprzedają Twój adres e-mail

Technicznie rzecz biorąc, firmy nigdy nie powinny sprzedawać Twojego adresu e-mail bez Twojej zgody. Problem w tym, że większość ludzi nie rozumie, ile zgody wyrażają, rejestrując się w usłudze online. Musisz także wiedzieć, że wiele firm nie przejmuje się zasadami i przepisami, zwłaszcza gdy duże zbiory danych to duże pieniądze.

W rzeczywistości wiele firm chętnie sprzedaje Twoje dane osobowe (w tym adres e-mail) stronom trzecim. Na szczęście przy odrobinie pracy zastawisz pułapkę mającą na celu zidentyfikowanie firm sprzedających Twój adres e-mail.

Weszłeś w interakcję ze spamem

Spam e-mailowy to gra liczbowa i nadawcy rzadko nawet wiedzą, czy konta, na które są skierowane, są aktywne. Dzieje się tak, chyba że wejdziesz w interakcję ze spamem. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu spamerzy mogą zobaczyć, kiedy otwierasz ich e-maile lub klikasz cokolwiek w samej wiadomości e-mail, w tym przycisk rezygnacji z subskrypcji. Każda możliwa do śledzenia interakcja informuje nadawcę, że Twoje konto jest aktywne i przygotowane na zalew spamu.

Jesteś bombardowany e-mailami

Bombardowanie pocztą e-mail to ukierunkowane bombardowanie Twojego konta e-mail spamem, oszustwami lub fałszywymi wiadomościami e-mail. Jeśli w przeszłości miałeś do czynienia z wiadomościami spamowymi, oszuści mogą uznać Cię za łatwy cel, który z większym prawdopodobieństwem da się nabrać na ich sztuczki.

Jak wyjaśniono wcześniej, bombardowanie wiadomości e-mail jest również powszechnie wykorzystywane do maskowania oszustw, w ramach których oszuści przeładowują Cię e-mailami, aby ukryć swoją aktywność.

Bez względu na przyczynę bombardowanie pocztą elektroniczną jest poważnym sygnałem ostrzegawczym i zagrożeniem, które należy potraktować poważnie. Nie mówimy tutaj o bezczelnych firmach naginających zasady e-mail marketingu. Oszuści i oszuści wykorzystują tę taktykę, aby wyrządzić prawdziwą krzywdę zwykłym ludziom.

Co zrobić, jeśli zauważysz nagły wzrost liczby spamu e-mailowego

Jeśli zauważysz nagły wzrost spamu e-mailowego, powinieneś natychmiast podjąć działania.

1. Zabezpiecz swoje konto e-mail

Najpierw zabezpiecz swoje konto e-mail, zmieniając hasło i aktywując dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe lub wieloskładnikowe.

2. Sprawdź, czy na innych kontach nie występuje podejrzana aktywność

Sprawdź swoje najważniejsze konta pod kątem podejrzanej aktywności. Zacznij od swoich kont bankowych i wszelkich usług płatniczych, z których korzystasz, aby wyszukać nierozpoznane transakcje. Następnie przeskanuj swoją pocztę spamową, szukając wszelkich wiadomości wysyłanych z posiadanych kont.

Jeśli znajdziesz coś, co wygląda na legalne, nie otwieraj tego ani nie wchodź z nim w interakcję. Zamiast tego użyj paska wyszukiwania w swoim kliencie poczty e-mail, aby znaleźć inne e-maile wysłane przez tę samą firmę. Jeszcze raz: nie otwieraj w tym momencie żadnych e-maili. Przeczytaj tematy, aby zbudować obraz tego, co wiadomości próbują Ci przekazać (aktywność logowania, zmiany adresu e-mail, zmiany hasła itp.) i przeanalizuj informacje o nadawcy, aby sprawdzić, czy wszystkie e-maile wyglądają wiarygodnie.

Teraz zaloguj się na swoje konto bezpośrednio za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji (nie klikaj łączy w wiadomościach e-mail, ponieważ mogą to być linki phishingowe) i poszukaj podejrzanej aktywności odpowiadającej otrzymanym wiadomościom e-mail.

3. Zabezpiecz wszelkie konta dotknięte podejrzaną aktywnością

Jeśli którekolwiek z Twoich kont zostało naruszone, natychmiast je zabezpiecz. Najpierw zmień hasła i usuń nierozpoznane urządzenia podłączone do Twojego konta (jeśli takie informacje są dostępne).

Jeśli Twoje konto zostało wykorzystane do nieuczciwych działań, natychmiast powiadom swój bank. Miejmy nadzieję, że uda im się uporać z wszelkimi nieuczciwymi transakcjami i być może uda im się zablokować podobne przyszłe transakcje.

Po raz kolejny możesz włączyć dodatkowe funkcje zabezpieczeń dostępne na kontach, których dotyczy problem, w tym uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

4. Unikaj masowego usuwania spamu

Choć masowe usuwanie spamu e-mailowego może wydawać się kuszące, możesz z łatwością usunąć uzasadnione ostrzeżenia o oszustwach i inne ważne wiadomości. Jak wspomniano wcześniej, bombardowanie e-mailami zwiększa również ryzyko, że legalne e-maile wylądują w folderze spamu.

Wyrób sobie nawyk regularnego sprawdzania folderu ze spamem pod kątem zwiększonej ilości spamu. W międzyczasie zwracaj uwagę na otrzymywany spam, zwłaszcza jeśli zauważysz nagły wzrost jego liczby. Twój folder spamu może zawierać wskazówki potrzebne do zidentyfikowania kont, których dotyczy problem, i podjęcia działań.

5. Ustaw niestandardowe filtry spamu

Ustawienie niestandardowych filtrów spamu pomaga kierować niechciane wiadomości e-mail do folderu spamu, ale może również zapobiegać trafianiu tam prawidłowych wiadomości e-mail. Jeśli Twój folder ze spamem nagle zacznie się zapełniać, rozważ utworzenie filtrów, aby e-maile z ważnych domen zawsze trafiały do ​​Twojej skrzynki odbiorczej.

Nie zostawiaj folderu ze spamem bez nadzoru

Kuszące jest zapomnieć o folderze ze spamem i pozostawić go w celu gromadzenia e-maili i automatycznego ich usuwania. Jednakże ważne jest, aby zwracać uwagę na nagły wzrost ilości spamu, ponieważ jest to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, że Twoje bezpieczeństwo w Internecie jest zagrożone.

Wyrób sobie nawyk regularnego sprawdzania folderu ze spamem. Kontroluj mniej więcej liczbę otrzymywanych wiadomości e-mail ze spamem i rodzaj otrzymywanego spamu. Przy umiarkowanej ilości spamu możesz raz w tygodniu ręcznie usuwać całą zawartość folderu i zauważać nagłe wzrosty.