Jak automatycznie uruchamiać programy w Mate

Środowisko graficzne Mate ma wiele ustawień, z których użytkownicy mogą skorzystać w celu dostosowania. Jedną z najlepszych i najbardziej szczegółowych funkcji dostosowywania jest funkcja autostartu, która umożliwia użytkownikom automatyczne uruchamianie programów w Mate. Mogą zdecydować, w jaki sposób ich system Mate ładuje programy, skrypty, a nawet usługi!

Konfigurowanie funkcji autostartu na pulpicie Mate odbywa się poprzez ustawienia systemowe. Aby uzyskać dostęp do tego obszaru pulpitu, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Programy autostartu przez GUI

Konfiguracja automatycznego uruchamiania programu w Mate z GUI odbywa się za pośrednictwem aplikacji Control Center. Aby uzyskać dostęp do centrum sterowania, otwórz menu i poszukaj „Centrum sterowania”. Alternatywnie, aplikację można otworzyć, naciskając Alt + F2 i wpisując w polu mate-control-center.

W aplikacji Control Center na pulpicie Mate zobaczysz wiele różnych ustawień. Wszystkie te ustawienia odpowiadają indywidualnym aspektom środowiska graficznego Mate i można je dowolnie zmieniać.

Przewiń aplikację Control Center i przejdź do sekcji „Osobiste”. Stamtąd znajdź przycisk „Aplikacje startowe” i kliknij go, aby uzyskać dostęp do obszaru konfiguracji autostartu dla pulpitu Mate.

W oknie Preferencje aplikacji startowych zobaczysz ogromną listę. Na tej liście znajdują się dziesiątki usług startowych, programów, skryptów itp. Jeśli chcesz utworzyć nowy, niestandardowy system startowy, znajdź przycisk „+ Dodaj” i kliknij go myszą.

Po kliknięciu przycisku „+ Dodaj” pojawi się małe wyskakujące okienko. W tym polu znajduje się kilka pól tekstowych. Pola to „Nazwa”, „Polecenie” i „Komentarz”.

Aby automatycznie uruchomić program, znajdź pole „Nazwa” i wpisz nazwę programu. Następnie wpisz nazwę programu w polu „Polecenie”.

Na przykład, aby automatycznie uruchamiać Firefoksa w Mate po zalogowaniu, w obszarze poleceń wpiszesz „firefox”.

Usuwanie autostartu programu z GUI

Możesz chcieć zatrzymać automatyczne uruchamianie programu na pulpicie Mate. Aby to zrobić, uzyskaj dostęp do Centrum sterowania.

Uwaga: aby uzyskać szybki dostęp do Centrum sterowania w Mate, naciśnij Alt + F2 i wpisz „mate-control-center” w polu poleceń.

Gdy znajdziesz się w narzędziu GUI Control Center na pulpicie Mate, poszukaj „Startup Applications” i kliknij je, aby uzyskać dostęp do automatycznego uruchamiania GUI.

Wewnątrz interfejsu GUI autostartu przewiń listę wpisów startowych i wybierz myszą ten, który chcesz wyłączyć. Następnie zaznacz pole wyboru obok usługi, aby uniemożliwić jej automatyczne uruchamianie.

Alternatywnie, usuń wpis startowy na stałe, wybierając go na liście za pomocą myszy i wybierając przycisk „- Usuń”.

Autostart programów za pośrednictwem terminala

Narzędzie Mate do automatycznego uruchamiania GUI to świetny sposób na szybkie zarządzanie programami do automatycznego uruchamiania. Jednak to nie jedyny sposób. Jeśli jesteś fanem terminali, możesz także tworzyć automatyczne wpisy startowe w wierszu poleceń.

Aby utworzyć nowy wpis startowy, uruchom okno terminala za pomocą Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie przenieś sesję terminala do katalogu / usr / share / applications /.

cd /usr/share/applications/

Uruchom polecenie ls i wyświetl skróty programów w folderze, aby znaleźć nazwę programu, który chcesz automatycznie uruchomić.

ls

Nie możesz znaleźć potrzebnej aplikacji? Połącz ls z narzędziem grep, aby łatwiej odfiltrować słowo kluczowe.

ls | grep programname

Weź nazwę programu i podłącz go do następującego polecenia cp, aby utworzyć nowy wpis autostartu. Na przykład, aby automatycznie uruchomić Firefoksa na Mate przez terminal, zrobiłbyś:

cp firefox.desktop ~/.config/autostart/

Usunięcie automatycznego startu programu w terminalu

Aby pozbyć się automatycznego wpisu startowego dla środowiska graficznego Mate z wiersza poleceń, potrzebujesz płyty CD do katalogu ~ / .config / autostart.

cd ~/.config/autostart

Nie możesz uzyskać dostępu do katalogu ~ / .config / autostart na pulpicie Mate? Jeśli tak, możesz nie mieć folderu autostartu. Aby go utworzyć, użyj polecenia mkdir.

mkdir -p ~/.config/autostart

Wewnątrz folderu autostart uruchom polecenie ls. Uruchomienie tego polecenia pozwoli ci zajrzeć do folderu.

ls

Zwróć uwagę na pliki ujawnione przez narzędzie ls. Następnie podłącz je do następującego polecenia rm, aby usunąć i wyłączyć wpisy startowe.

rm programname.desktop

Chcesz jednocześnie usunąć więcej niż jeden wpis startowy? Użyj polecenia rm, ale zamiast określać dokładną nazwę pliku startowego (na przykład firefox.desktop), możesz użyć symbolu wieloznacznego

działa w Bash w systemie Linux.

rm *.desktop

Korzystanie z symbolu wieloznacznego umożliwi automatyczne usuwanie i usuwanie wszystkich plików skrótów na pulpicie z katalogu ~ / .config / autostart.