Jak automatycznie wyłączyć dane mobilne w Wi-Fi na Androida

Gdy korzystasz z danych mobilnych zamiast sieci Wi-Fi, bateria telefonu wyczerpuje się szybciej. To nie jest kwestia specyficzna dla Androida. Dzieje się tak również na iPhone’ach i każdym innym urządzeniu przenośnym, które może łączyć się z siecią komórkową. Większość ludzi zatrzymuje dane mobilne, dopóki nie będą musieli wyjść na zewnątrz i nie będą wiedzieć, że nie będą połączeni z siecią Wi-Fi. Jeśli zachowasz mobilną transmisję danych na wypadek, gdyby Wi-Fi nie działało, bateria wyczerpuje się znacznie szybciej. Android ma wbudowaną funkcję, która umożliwia automatyczne wyłączanie danych mobilnych w Wi-Fi.

Ta funkcja jest trochę ukryta. Jest dostępny tylko wtedy, gdy masz włączone opcje programisty.

Włącz opcje programisty

Najpierw musisz włączyć opcje programistyczne. Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do sekcji Informacje o telefonie. Na niektórych telefonach może być dostępna sekcja Informacje o urządzeniu. W tej sekcji musisz znaleźć numer kompilacji lub informacje o kompilacji.

Stuknij siedem razy numer kompilacji, aby włączyć opcje programisty.

Wyłącz mobilną transmisję danych w Wi-Fi

Teraz, gdy masz włączone opcje programisty, otwórz aplikację Ustawienia i dotknij Opcje programisty. Opcje programisty mogą być zagnieżdżone w innym zestawie ustawień. Po wyświetleniu ekranu opcji programisty przewiń w dół do grupy ustawień Sieć i wyłącz opcję „Dane mobilne zawsze aktywne”.

Po wyłączeniu tej opcji dane mobilne urządzenia zostaną wyłączone po połączeniu z siecią Wi-Fi. Gdy urządzenie utraci łączność z siecią Wi-Fi, niezależnie od tego, czy router został wyłączony, sieć nie działa lub opuściłeś zasięg sieci Wi-Fi, dane mobilne zostaną ponownie włączone.

Kiedy poziom naładowania baterii telefonu jest niski i nie możesz dostać się do punktu ładowania, wyłączenie mobilnej transmisji danych wydłuża jej żywotność. Różnica, jaką to robi, może być spora. Jeśli chcesz wydłużyć czas korzystania z jednego ładowania, możesz również włączyć tryb niskiego poziomu baterii, ale nie spowoduje to wyłączenia danych mobilnych. To coś, co musisz ręcznie wyłączyć.

iOS ma coś podobnego, zwanego Asystentem Wi-Fi, ale jeśli chcesz go wyłączyć, nie musisz włączać żadnych specjalnych ustawień. Pamiętaj, że jest „podobny”, a nie dokładny. Funkcja w systemie iOS polega na tym, że uniemożliwia urządzeniu korzystanie z danych komórkowych, gdy sygnał sieci Wi-Fi jest słaby. Nie wyłącza danych komórkowych. Może to zapobiec niepotrzebnemu wykorzystywaniu danych komórkowych, ale nie pomoże dłużej działać baterii.

x