JAK BLOCKCHAIN WPŁYWA NA ŚWIAT GIER ONLINE?

Każdego dnia rynek technologii gier wprowadza zmiany, które nie tylko oddziałują na myślenie i sposób działania graczy, ale także wpływają na strategie operatorów i twórców gier. Jedną z technologii, które znacząco wpłynęły na świat rozrywki online, jest blockchain. Co to takiego i dlaczego warto mieć o tym wiedzę?

Technologia blockchain – czym jest?

Blockchain jest technologią popularną i często wykorzystywaną w rozrywce online – niezależnie od tego, czy jesteś graczem Axie Infinity czy użytkownikiem Ice Casino PL. W branży mówi się o niej w kontekście korzyści i udogodnień zarówno dla odbiorców kasyn, jak i samych operatorów gier. Z blockchain mamy do czynienia, gdy konieczne staje się zabezpieczenie jakichś materialnych transakcji czy wirtualnych dóbr. Ale po kolei… 

Pod względem informatycznym blockchain jest rodzajem zdecentralizowanej, rozproszonej bazy danych, która przechowuje określone informacje w specjalnych blokach, połączonych za sprawą kryptografii. W każdym bloku zawarte są dane o transakcjach (np. czas ich wykonania) oraz o tym, jaki był poprzedni blok. W sensie praktycznym oznacza to tyle, że użytkownik ma zapewnione bezpieczeństwo, za którym stoi integralność zebranych danych. 

Gdzie używa się blockchain i czemu to ważne dla graczy?

Technologia ta powstała z myślą o kryptowalutach (np. Bitcoin, Ethereum i in.), jednakże szybko znalazła zastosowanie we wszystkich mechanizmach i systemach, których celem jest zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa finansów i ochrona danych. Powstała jednak z myślą o rozrywce internetowej i tam jest eksploatowana w najszerszym zakresie. 

Większość gier tworzy się o modele scentralizowane, co oznacza, że wszelkie informacje o grze, producenci zatrzymują na kontrolowanych przez siebie serwerach. Zapisują się tam pełne zasoby konta, historia gry itp. Model, który oparty jest na technologii blockchain sprawia, że dane tego typu przechodzą pod kontrolę użytkownika, który sam sprawuje pieczę nad swoimi wirtualnymi postaciami, przedmiotami czy zgromadzonym majątkiem. Taki zaś rodzaj władzy jest niezwykle cenny dla graczy. Technologia ta powstała głównie z myślą o użytkownikach gier w stylu Pay-to-Win, które pozwalają zdobywać graczom nagrody i przedmioty, pozwalające zyskać przewagę nad innymi. 

Dziś popularne stają się coraz bardziej gry Pay-to-Earn, tj. takie, które umożliwiają graczom zarabianie cyfrowych pieniędzy w czasie rzeczywistym. Częstymi nagrodami w grach też są tzw. tokeny (NFT), które poprzez ich unikalny charakter, zyskują realną wartość i które gracze zamieniają na kryptowaluty. Nie jest to do końca też zupełnie nowa technologia, bo grą z tej puli, która zrobiła karierę na całym świecie, jest znany wielu World of Warcraft, gdzie można było handlować aktywami wirtualnymi czy uzyskać pomoc w zamian za wewnętrzną walutę już na początku XXI wieku. 

Korzyści z technologii blockchain

Wspomniana wyżej kontrola nad własnym wirtualnym majątkiem to już bardzo dużo, jednak nie wyczerpuje to wszystkich korzyści, jakie idą za powstaniem tej technologii. Wśród najważniejszych użytkownicy wskazują przede wszystkim transparentność, która w odniesieniu do transakcji przeprowadzanych przez platformy do gier i kasyna, jest niezwykle znacząca. Kontrola i wiedza na temat własnego majątku sprawia, że gracze czują, że operatorzy postępują uczciwie. Na zaufanie wpływa jednak coś więcej i jest to bezpieczeństwo transakcji

Dzięki blockchain możliwe jest szyfrowanie transakcji, co powoduje, że przechwycenie ich przez niepowołane ręce staje się niemożliwe. Gracze mogą bez obaw o oszustwo wpłacać i wypłacać swoje środki. Cenną wartością jest też zniesienie pośredników, którzy wcześniej narzucali swoje marże i zwiększali koszty transakcji. Obniżenie kosztów wpływa nierzadko na przewagę konkurencyjną, więc wiele kasyn obniża je po prostu do zera. Ponadto, technologia ta niezmiennie pozwala dokonywanie płatności kryptowalutami. Wszystkie te cechy sprawiają, że użytkownicy, którzy cenią prywatność czy nawet anonimowość, bezpieczeństwo i szybkość, są zadowoleni. 

Dane pokazują, że z każdym rokiem zainteresowanie rozrywką i grami online wzrasta. Dzieje się tak z uwagi na technologię, która – jak blockchain – niesie za sobą jakości, które mają moc z rzadkiej rozrywki czynić masową.