Jak dodać repozytoria i pakiety RPM innych firm w Fedorze

Udostępnij teraz w social media:

Używanie Fedory oznacza akceptację, że oprogramowanie innych firm w systemie Linux, którego używasz na co dzień, nigdy nie będzie domyślnie dołączane. To niewygodne, ale nie koniec świata. Dzieje się tak, ponieważ istnieje kilka świetnych usług i zasobów, które pomagają użytkownikom dodawać repozytoria i RPM innych firm w Fedorze, aby uzyskać to, czego potrzebują.

Pierwszą usługą, której przyjrzymy się, jest Fedora Copr. Copr to nowa technologia, ale odkąd się pojawiła, użytkownicy zwracali się do niej, aby znaleźć oprogramowanie, które normalnie nie jest zawarte w Fedorze. System Copr można postrzegać jako system „PPA” Fedory lub wersję usługi Open SUSE Build firmy Redhat. Powód? Użytkownicy i programiści mogą łatwo korzystać z Copr i tworzyć własne repozytoria oprogramowania, aby łatwo dystrybuować oprogramowanie do użytkowników Fedory.

Jest to zdecydowanie najlepsze źródło informacji o oprogramowaniu innych firm. Oto jak go używać. Aby rozpocząć, otwórz terminal. Terminal to jedyny sposób, aby to zrobić, ponieważ Copr wymaga interakcji z menedżerem pakietów DNF (programem terminala).

W tym przykładzie użyjemy Steam. Steam jest oprogramowaniem zastrzeżonym, w wyniku czego Redhat (ludzie stojący za Fedorą) odmawiają wysyłania go do swoich repozytoriów oprogramowania. Dobrym sposobem na szybkie naprawienie tego jest pobranie go na Copr. Wyszukaj i znajdź Steam za pomocą paska wyszukiwania.

Wybierz wynik, który wydaje się przydatny. Zauważ, że istnieje wiele zduplikowanych repozytoriów Copr dla Steam. Najlepszym sposobem na dokonanie wyboru jest przeczytanie każdej strony i określenie, która jest najbardziej aktywna. W tym przypadku najbardziej aktywnym repozytorium Copr dla Steam jest: alunux / linux-steam-integracja

  5 sposobów na zmniejszenie zużycia pamięci RAM w systemie Linux

Wejdź na stronę i przeczytaj instrukcje. Opiekunowie repozytoriów są zazwyczaj na tyle uprzejmi, aby powiedzieć Ci dokładnie to, co powinieneś wiedzieć. W tym przypadku repozytorium parowe Alunux wymaga, aby najpierw włączyć repozytorium ujemne17:

sudo u -c 'dnf config-manager --add-repo=https://negativo17.org/repos/fedora-steam.repo'

Następnie włącz samo repozytorium Copr.

su -c 'dnf copr enable alunux/linux-steam-integration'

Następnie po prostu zainstaluj Steam jak każde inne oprogramowanie w Fedorze. Jest to możliwe na dwa sposoby. Pierwsza z nich polega na wyszukaniu oprogramowania Gnome pod kątem „Steam” i kliknięciu przycisku instalacji. Alternatywnie:

sudo dnf install steam

Możesz także chcieć integracji Steam Linux:

su -c 'dnf install linux-steam-integration'

RPMFusion

Innym sposobem na poważne ulepszenie źródeł oprogramowania Fedory jest włączenie RPMFusion. Jest to dobrze znana usługa, która specjalizuje się w dodawaniu oprogramowania innych firm (pomyśl o zastrzeżonych sterownikach Nvidii i innych niewolnych narzędziach, takich jak Skype, Discord itp.).

Jeśli nie chcesz bawić się Copr (lub nie możesz czegoś tam znaleźć), dobrym sposobem jest dodanie tego do swojego systemu. Co najlepsze, RPM Fusion istnieje od lat i jest zawsze aktualne. Kiedy pojawi się nowa wersja Fedory, RPM Fusion będzie z nią pracować. Oto jak to działa.

  Jak dostosować skróty klawiaturowe w cynamonie

Obecne wydanie Fedory w chwili pisania tego to 26. Jeśli czytasz to w przyszłości, idź tutaj aby pobrać pakiety Non-free.

W wersji 26 otwórz terminal i:

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-26.noarch.rpm -y

Po zakończeniu instalacji tego pakietu przejdź do oprogramowania Gnome. Zauważysz, że dostępnych jest znacznie więcej oprogramowania. Alternatywnie otwórz terminal i wykonaj:

dnf search programname

RPM Pbone

Kolejnym dobrym zasobem RPM jest RPM Pbone. Jest to wyszukiwarka, która przeszukuje Internet (przy pomocy wyszukiwanych haseł) pod kątem pakietów RPM. To dość prosta strona internetowa. Chociaż użytkownicy powinni wiedzieć, że inne dystrybucje Linuksa używają formatu pakietu Redhat RPM, w wyniku czego możesz znaleźć pakiety z OpenSUSE, CentOS itp.

Ponieważ te formaty pakietów są podobne, nie powinno być trudno zainstalować pakiet OpenSUSE w Fedorze.

Pkgs.org i usługa kompilacji OpenSUSE

Oprócz RPM Pbone istnieją inne repozytoria RPM. Głównie, Pkgs.org oraz usługę SUSE Build. Jako użytkownicy Fedory, Pkgs.org jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Aktywnie przeszukuje wiele dystrybucji Linuksa (w tym Fedory) pod kątem RPM i innych pakietów.

Dlaczego miałbyś chcieć korzystać z Pkgs.org? Cóż, jeśli korzystasz z nowej wersji Fedory, niektórych programów zawartych we wcześniejszych wydaniach może tam nie być. Ta strona internetowa pozwoli ci to zdobyć. Dodatkowo przeszukuje wiele różnych miejsc pod kątem oprogramowania, którego potrzebujesz, więc dzięki tej jednej usłudze faktycznie przeszukujesz wiele lokalizacji.

Drugim zasobem jest OBS. OBS jest przeznaczony głównie dla użytkowników SUSE, ale działa dobrze z Fedorą. Dzieje się tak z dwóch powodów:

  JSON Rest API dla wyników wyszukiwania Google

OBS obsługuje Suse, który używa plików RPM. Fedora używa również pakietów RPM, więc użytkownicy mogą łatwo instalować RPM Suse w swojej konfiguracji Fedory (choć nie jest to zalecane).
Ponieważ Fedora i Suse współużytkują format pakietu, Fedora jest zwykle konsekwentnie obsługiwana przez OBS. Podczas wyszukiwania programów w witrynie użytkownicy zobaczą przycisk pobierania Fedory.

Użyj OBS tutaj.

Wniosek

Fedora to wspaniały system operacyjny, który zawsze jest w czołówce w świecie Linuksa. Wiele nowych technologii zaczyna się w Fedoraland, zanim zostaną przeniesione gdzie indziej. Wszystko to powiedziawszy, słynie z tego, że nie zezwala na „niewolne oprogramowanie”. Dla zwolenników wolnego oprogramowania jest to dobre. Jeśli jednak jesteś zwykłym użytkownikiem, który chce łatwo zainstalować Discord, będziesz miał zły czas. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, do jakich zasobów mogą się zwrócić użytkownicy Fedory w sprawie oprogramowania innych firm.

x