Mac

Jak edytować plik Plist na macOS

Pliki Plist to niezbędny plik, który mają wszystkie aplikacje macOS. Zawartość każdego pliku jest oczywiście inna, ale trudno byłoby znaleźć aplikację, która nie jest dostarczana z jednym. Plik Plist był bardzo łatwy do edycji w systemie macOS, a standardowa aplikacja TextEdit wystarczyła do wykonania tego zadania. To się teraz zmieniło, ponieważ te pliki są raczej ważne, a Apple nie chce, aby ich zmiana była zbyt łatwa, zwłaszcza jeśli edycję przeprowadza złośliwa aplikacja. W tym celu nie możesz już otwierać tych aplikacji za pomocą TextEdit i potrzebujesz do tego specjalnej aplikacji. Istnieje wiele aplikacji, których można użyć do edycji pliku Plist w systemie macOS, ale najlepszą bezpłatną opcją jest własna aplikacja Apple Xcode.

Możesz pobrać najnowszą, stabilną wersję Xcode z Mac App Store. Nie potrzebujesz konta programisty, aby pobrać aplikację. Twój Apple ID dobrze sobie poradzi. Zainstaluj Xcode i uruchom go przynajmniej raz, aby upewnić się, że jest poprawnie skonfigurowany, a następnie możesz go użyć do edycji pliku Plist.

Edytuj plik Plist

Przejdź do folderu z plikiem Plist. Te pliki są ukryte w pakiecie aplikacji, więc musisz przejść do miejsca, w którym znajduje się sama aplikacja. Najprawdopodobniej jest to folder Aplikacje, ale aplikacje mogą również działać z innych folderów. Kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Pokaż zawartość opakowania” z menu kontekstowego.

W otwartym folderze zobaczysz folder Contents. Otwórz go, aw środku powinien znajdować się co najmniej jeden plik Plist o nazwie info.plist.

Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz za pomocą> Xcode.

Plik otworzy się w Xcode i będziesz mógł edytować już istniejące rzędy preferencji. Aby dodać nową preferencję, kliknij wiersz prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Dodaj wiersz” lub opcję „Typ wartości”. Możesz również usunąć preferencje, wycinając je i dodając, wklejając je. Od Ciebie zależy, jakie zmiany możesz wprowadzić w pliku Plist i gdzie je wprowadzić. Zawartość tych plików jest różna dla każdej aplikacji, więc nie ma ostatecznego przewodnika na temat tego, co można dodawać, a czego nie. Zapisz zmiany, gdy skończysz.

Plik Plist nie jest czymś, co należy edytować, jeśli nie masz pewności, co robisz. Niepoprawny wpis może uszkodzić aplikację. Należy również unikać edytowania plików Plist aplikacji giełdowych.

x