Jak korzystać ze wskaźnika nowych działań w GNOME 45

Przycisk Działania jest częścią interfejsu pulpitu GNOME od pokoleń, od czasu pojawienia się GNOME 3. Dla wielu użytkowników Linuksa jest to znana część doświadczenia.

Wraz z wydaniem GNOME 45 stary przycisk zniknął, a jego stare miejsce zajął nowy wskaźnik aktywności. Oto, co to oznacza i jak najlepiej to wykorzystać.

Dlaczego „aktywności” już nie istnieją

„Działania” były statyczną etykietą, która nie niosła ze sobą zbyt wielu informacji. Co to jest aktywność? GNOME przeprowadziło ankiety wśród użytkowników i testy użyteczności, aby zobaczyć, co ludzie myślą o tym doświadczeniu, a wielu po prostu uznało etykietę za niejednoznaczną.

Kliknięcie przycisku powoduje wyświetlenie „Przeglądu działań”. Kiedy już to wiesz, nie musisz już więcej tego czytać. Wiele osób nawet tego nie klika, zamiast tego decydują się na przesunięcie kursora do prawego górnego rogu lub użycie skrótu klawiaturowego.

Ponieważ Przegląd działań to miejsce, w którym uruchamiasz aplikacje, a otwieranie aplikacji jest pierwszym krokiem do wykonania większości zadań, programiści GNOME uznali, że ten obszar doświadczenia wymaga udoskonalenia. Po różnych eksperymentach narodził się nowy wskaźnik aktywności.

Jak działa wskaźnik działań

Wskaźnik działań nie jest opatrzony etykietą i zamiast tego opiera się wyłącznie na ikonografii w celu przekazania informacji. Wskaźnik to seria kropek, z których jedna jest szersza od pozostałych. Nowy wskaźnik nie tylko uruchamia przegląd, ale także przekazuje informacje w mgnieniu oka, jednocześnie dodając funkcjonalność.

1. Każda kropka reprezentuje otwartą przestrzeń roboczą

W środowisku GNOME brakuje stacji dokującej i paska zadań, które zwykle można znaleźć w większości innych interfejsów komputerów stacjonarnych. W rezultacie w żadnym z okien nie ma przycisku minimalizacji. Zamiast tego zachęcamy do organizowania okien w dowolnej liczbie obszarów roboczych, które można również traktować jako wirtualne pulpity, tak jak w systemie Windows.

Przed GNOME 45 nie można było stwierdzić, ile obszarów roboczych jest dostępnych, bez uprzedniego otwarcia Przeglądu działań. Nowy wskaźnik rozwiązuje ten problem, umieszczając kropkę w lewym górnym rogu ekranu dla każdego otwartego obszaru roboczego. Jeśli żonglujesz czterema obszarami roboczymi, zobaczysz cztery kropki.

Ponownie jedna kropka w zestawie jest szersza od pozostałych. To jest aktualnie otwarty obszar roboczy. Rozciągnięcie tej kropki pomaga zobaczyć, ile obszarów roboczych masz otwartych po lewej lub prawej stronie bieżącego. Oznacza to, że w skrócie nowy wskaźnik działań pokazuje teraz, ile masz otwartych obszarów roboczych i gdzie na liście aktualnie pracujesz.

2. Przełączaj obszary robocze, przewijając wskaźnik

Możesz przełączać się między otwartymi obszarami roboczymi, umieszczając wskaźnik myszy nad wskaźnikiem i używając kółka przewijania myszy (lub równoważnego gestu na touchpadzie). Jest to szczególnie przydatne dla osób używających GNOME na swoich komputerach stacjonarnych.

Użytkownicy laptopów mogą szybko przełączać się między obszarami roboczymi, przesuwając trzema palcami w lewo lub w prawo w dowolnym miejscu ekranu. Wskaźnik obszaru roboczego nie jest tak natychmiast dostępny, ale jest blisko. Zawsze jednak możesz zamiast tego wrócić do skrótu klawiaturowego. Domyślnie jest to Ctrl + Alt + strzałka w lewo lub w prawo.

Wraz z wprowadzeniem wskaźnika obszaru roboczego GNOME wycofał także inną część swojego interfejsu, która istniała od wersji 3.0 wydanej w 2011 roku. Nigdzie nie widać menu aplikacji, które pojawiło się obok przycisku Działania.

To menu miało podwójną funkcję: pokazywało, które okno było aktywne i zastępowało tradycyjny pasek menu, w którym można było uzyskać dostęp do niektórych opcji. Ta ostatnia opcja nigdy tak naprawdę nie zyskała popularności i większość aplikacji korzystała z niej albo w celu zapewnienia szybkiego dostępu do strony ze szczegółami aplikacji, albo do przycisku Zakończ.

W środowisku GNOME 45 wskaźnik obszaru roboczego ma wyłącznie lewy górny róg ekranu. Nie musisz już instalować rozszerzenia, aby usunąć menu aplikacji. Istnieją jednak inne rozszerzenia, które prawdopodobnie uzupełniają środowisko GNOME.

Czy wskaźnik obszaru roboczego jest naprawdę nowy?

Wizualnie jest to jedna z pierwszych zmian, które zwykły użytkownik GNOME zauważy po pierwszym obejrzeniu GNOME 45. Jednak ten przycisk nie jest aż tak rewolucyjny. Wskaźnik aktywności przypomina widżet wirtualnego pulpitu, który można znaleźć w starszych wersjach GNOME, MATE, Xfce, KDE Plasma i innych komputerach z systemem Linux.

W dolnym rogu pulpitu GNOME Classic znajduje się również wskaźnik wirtualnego pulpitu, chociaż domyślnie ma on stałą liczbę pulpitów.

To, co stare, znów stało się nowe, a dla długoletnich użytkowników Linuksa może to oznaczać powrót ukochanego aspektu ich poprzednich komputerów stacjonarnych GNOME.