01/20/2022

Jak łatwiej uruchamiać oprogramowanie Windows w systemie Linux dzięki Butelkom?

Udostępnij teraz w social media:

Uruchamianie programów Windows w systemie Linux może być mylące i skomplikowane. W tym miejscu wkracza Bottles. Ten program może znacznie uprościć uruchamianie programów Windows. Oto jak używać butelek na komputerze z systemem Linux.

Instalowanie butelek w systemie Linux

Zanim przejdziemy do korzystania z aplikacji Butelki w systemie Linux, aplikacja musi być zainstalowana. Aby skonfigurować Butelki w systemie Linux, otwórz okno terminala na pulpicie. Nie wiesz, jak uruchomić terminal? Naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji.

Po otwarciu okna terminala można rozpocząć instalację. Korzystając z poniższych instrukcji instalacji, uruchom Bottles na komputerze z systemem Linux.

Ubuntu

Aplikacja Butelki ma oficjalny pakiet DEB, który użytkownicy Ubuntu mogą pobrać z Github i zainstalować za pomocą narzędzia do zarządzania pakietami Apt. Aby zdobyć ten pakiet DEB, użyj następującego polecenia pobierania wget.

wget https://github.com/bottlesdevs/Bottles/releases/download/2021.12.28-treviso/com.usebottles.bottles_2021.12.28-treviso_amd64.deb

Zainstaluj aplikację za pomocą apt install polecenie po pobraniu pakietu DEB na komputer z systemem Ubuntu.

sudo apt install ./com.usebottles.bottles_2021.12.28-treviso_amd64.deb

Debiana

Użytkownicy Debiana mogą uruchomić aplikację Bottles dzięki pakietowi DEB dostępnemu na stronie Github projektu. Jeśli używasz Debiana, będziesz mógł pobrać pakiet za pomocą poniższego polecenia wget.

wget https://github.com/bottlesdevs/Bottles/releases/download/2021.12.28-treviso/com.usebottles.bottles_2021.12.28-treviso_amd64.deb

Arch Linux

Aplikacja Bottles jest dostępna w repozytorium użytkowników Arch Linux. Aby działał w twoim systemie, musisz najpierw zainstalować narzędzie pomocnicze Trizen AUR. Następnie zainstaluj Trizen za pomocą poniższych poleceń.

sudo pacman -S git base-devel
git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
cd trizen/
makepkg -sri

Po uruchomieniu aplikacji Trizen użyj polecenia trizen -S, aby zainstalować najnowszą wersję programu Bottles na komputerze.

trizen -S bottles

Fedora

W Fedorze istnieje nieoficjalny pakiet RPM dla butelek. Jednak przestrzeganie instrukcji instalacji Flatpak lub AppImage jest lepszym pomysłem, aby aplikacja Butelki działała w Fedorze.

Sprawdź -   Jak zrealizować kartę podarunkową Xbox One, PlayStation 4 lub Nintendo Switch

OpenSUSE

Załóżmy, że chcesz używać butelek w OpenSUSE. W takim przypadku musisz postępować zgodnie z instrukcjami instalacji Flatpak lub AppImage, ponieważ nie ma oficjalnego (lub nieoficjalnego) pakietu RPM dostępnego dla systemu operacyjnego.

Flatpak

Butelki są dostępne jako Flatpak na Flathub. Aby działał w systemie, musisz zainstalować najnowsze środowisko wykonawcze Flatpak na swoim komputerze. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby skonfigurować Flatpak.

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Flatpak w systemie wprowadź dwa poniższe polecenia, aby uruchomić najnowszą aplikację Butelki.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub com.usebottles.bottles

Obraz aplikacji

Aby zainstalować Bottles jako Flatpak, przejdź do naszego przewodnika o AppImageLauncher i skonfiguruj go. Po zainstalowaniu AppImageLauncher przejdź do Strona pobierania AppImage, pobierz plik AppImage i otwórz go za pomocą AppImageLauncher, aby zainstalować go w systemie Linux.

Sprawdź -   Jak grać w Dead Space na Linuksie

Jak korzystać z butelek

Uruchom Butelki, wyszukując je w menu aplikacji. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Gdy aplikacja Butelki jest otwarta, zobaczysz komunikat „Witamy w Butelkach”. Znajdź przycisk „Dalej” i kliknij go myszą, aby przejść do następnej strony.

Krok 2: Po kliknięciu przycisku „Dalej” zostaniesz wprowadzony do „Biegacze”. Kliknij przycisk „Dalej” po przeczytaniu o „Biegaczach”.

Krok 3: Po przeczytaniu komunikatu o „biegaczach” Bottles poinformuje Cię, że musi pobrać około 70 MB danych. Te dane są wymagane do korzystania z aplikacji. Kliknij przycisk „Zainstaluj”, aby rozpocząć instalację.

Krok 4: Znajdź przycisk „Utwórz nową butelkę”. Po kliknięciu przycisku „Utwórz nową butelkę” zobaczysz różne rodzaje butelek. Te typy to „Gry”, „Oprogramowanie” i „Niestandardowe”.

Sprawdź -   Jak grać w klasycznego Minecrafta w przeglądarce

Wybierz swój typ butelki. Następnie wpisz nazwę swojej butelki w polu „Nazwa”. Po zakończeniu kliknij „Utwórz”.

Krok 5: Po utworzeniu butelki wybierz ją z listy, aby uzyskać do niej dostęp. Następnie znajdź przycisk „Uruchom plik wykonywalny”. Po wybraniu tego przycisku pojawi się wyskakujące okienko. Korzystając z wyskakującego okna, wyszukaj plik Windows EXE.

Alternatywnie, jeśli chcesz zainstalować program bezpośrednio w Butelce, kliknij „Programy” na pasku bocznym. Następnie kliknij przycisk „+” i wyszukaj plik EXE. Po dodaniu pliku kliknij przycisk „Odtwórz”, aby uruchomić plik EXE.

Krok 6: Twój program powinien działać od razu po uruchomieniu z Butelkami. Jeśli nie, wybierz „Zależności” i kliknij na to. Następnie zainstaluj zależności, których twój program EXE musi działać poprawnie.

Uwaga: jeśli nie wiesz, jakie zależności zainstalować z aplikacją Bottles, wyszukaj swój program na WineHQ.org.

x