Jak naprawić błąd prędkości wentylatora procesora?

Każdy komputer stacjonarny lub laptop ma co najmniej jeden wbudowany wentylator. Wentylator utrzymuje komputer w chłodzie i jest wstępnie skonfigurowany do automatycznego uruchamiania, gdy system się nagrzewa. Istnieje próg temperatury, którego przekroczenie uruchomi wentylator.

wentylator procesora

Błąd prędkości wentylatora procesora

Wentylatory procesora włączają się automatycznie po uruchomieniu systemu. Ustawienia temperatury nie mają zastosowania, dopóki nie uruchomisz komputera stacjonarnego. Gdy system jest w programie ładującym lub na ekranie BIOS, wentylator będzie nadal działał, aby system był chłodny. Jeśli uruchamiasz system BIOS lub korzystasz z programu ładującego i widzisz błąd prędkości wentylatora procesora, wypróbuj poniższe rozwiązania.

1. Zmień prędkość wentylatora z BIOS-u

Prędkość wentylatora nie zawsze jest bezpośrednio dostępna, ale w niektórych przypadkach można ją zmienić z poziomu systemu BIOS.

Uruchom system do BIOS-u.
Poszukaj karty sprzętu lub czegokolwiek związanego z konfiguracją sprzętu.
Zmień prędkość wentylatora lub temperaturę, która go uruchamia.
Zapisz zmianę.

2. Zmień prędkość wentylatora w systemie Windows 10

Możesz spróbować zmienić prędkość wentylatora w systemie Windows 10, jeśli nie masz takiej opcji w systemie BIOS.

Pobierać i zainstaluj aplikację o nazwie HWiNFO.
Uruchom aplikację.
Kliknij ikonę wentylatora na dole.
W oknie, które się otworzy, kliknij Ustaw ręczną obok wentylatora.
Ustaw temperaturę, aby uruchomić wentylator.
Ustaw jego minimalną i maksymalną prędkość.
Zastosuj zmianę.
Uruchom ponownie system.

Uwaga: aby uzyskać bardziej szczegółowy przewodnik, zapoznaj się z naszym postem na temat zmiany prędkości wentylatora w systemie Windows 10.

3. Sprawdź sprzęt

Wentylator jest sprzętem i jak każdy inny sprzęt może ulec uszkodzeniu. Jeśli znasz obudowę laptopa lub komputera stacjonarnego, możesz ją otworzyć i sprawdzić, czy coś jest nie tak, np. luźny przewód.

Powinieneś również rozważyć obejrzenie go przez profesjonalistę. Może występować problem z czujnikiem temperatury. Czujnik temperatury sprawdza temperaturę systemu i uruchamia wentylator. Jeśli jest uszkodzony, wentylator może działać, kiedy nie jest potrzebny lub może nie działać, kiedy powinien.

Wniosek

Wentylator nie uruchamia gier, nie odtwarza dźwięku ani nie przetwarza zadań, ale utrzymuje stabilną temperaturę systemu i zapobiega uszkodzeniom sprzętu. Jeśli otrzymujesz błąd wentylatora, powinieneś potraktować go poważnie i upewnić się, że został naprawiony. Komputer może się wyłączyć, jeśli się przegrzeje, ale ta kontrola może nie działać we wszystkich systemach i może się nie powieść, jeśli czujnik temperatury jest uszkodzony.