Jak naprawić problemy z PS4, odbudowując bazę danych PS4

Jeśli masz problemy z PS4, takie jak niska wydajność, błędy „uszkodzonych danych” lub problemy z pobieraniem lub aktualizowaniem gier, przyczyną może być baza danych konsoli. Na szczęście odbudowanie bazy danych PS4 rozwiąże większość tych problemów.

Co oznacza „Odbuduj bazę danych PS4”?

Kiedy twoja konsola Sony PlayStation 4 pobiera dane, niezależnie od tego, czy jest to nowa gra, czy aktualizacja istniejącego tytułu, konsola musi przeszukać pobrane dane, aby znaleźć to, czego potrzebuje. Kilka dużych aktualizacji i pobrań gier może spowolnić konsolę, ponieważ musi ona przesiewać wiele danych. Jednak wiele z tych danych nie ma znaczenia dla bieżącej operacji.

Odbudowanie bazy danych PS4 powie systemowi, gdzie na dysku znajdują się odpowiednie pobrane dane. Po zakończeniu tego procesu konsola będzie łatwiej znaleźć dane potrzebne do określonej gry lub usługi. Może to prowadzić do szybszego rozruchu i bardziej responsywnej konsoli.

To nie to samo, co defragmentacja dysku twardego – ten proces trwałby znacznie dłużej. Defragmentacja przenosi dane, podczas gdy odbudowa bazy danych ma wpływ tylko na bazę danych. Po odbudowaniu bazy danych konsola odnotowuje, gdzie na dysku znajdują się odpowiednie dane, a następnie aktualizuje swoją lokalizację w bazie danych.

Sony PlayStation 4.

Sony ostrzega że odbudowanie bazy danych może zająć trochę czasu – lub nawet kilka godzin, w zależności od tego, ile nowych danych ma przeszukać. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​proces ten zajmuje najwyżej kilka minut na PS4 Pro o pojemności 1 TB. Warto również zauważyć, że duże aktualizacje PS4 wymagają również przebudowy bazy danych. Dzieje się tak również za każdym razem, gdy włączysz konsolę po nieprawidłowym jej wyłączeniu.

Czasami proces odbudowywania bazy danych może spowodować usunięcie gier lub innych aplikacji, jeśli konsola uzna, że ​​zostały uszkodzone. Nie powinno to mieć wpływu na zapisywanie danych, ale pamiętaj, że zawsze możesz wykonać kopię zapasową w chmurze za pomocą PlayStation Plus lub lokalnie na urządzeniu USB.

Kiedy należy odbudować bazę danych?

Odbudowanie bazy danych PS4 to bezpieczny proces i możesz to robić tak często, jak chcesz. Jest to operacja stosunkowo niskiego ryzyka, która niekoniecznie wpływa na dane na dysku. Możesz odbudować bazę danych, aby rozwiązać istniejące problemy, ale pomoże to również zapobiec przyszłym spowolnieniom konsoli.

Jest jednak kilka sytuacji, w których możesz chcieć wymusić przebudowę bazy danych, aby rozwiązać problemy z PS4.

Jeśli uruchomienie konsoli lub wznowienie pracy ze stanu zawieszenia trwa dłużej niż zwykle lub jeśli zauważysz spowolnienie podczas korzystania z menu PS4, przebudowa może przyspieszyć działanie. Dzieje się tak często po pobraniu dużych aktualizacji gier, więc możesz chcieć odbudować bazę danych następnym razem, gdy Modern Warfare upuści aktualizację 100 GB.

Problemy z bazą danych mogą również negatywnie wpłynąć na wydajność gry. Jeśli zauważysz spadki liczby klatek na sekundę i zacinanie się, szczególnie w obszarach, w których nigdy wcześniej ich nie zauważyłeś, przebudowa bazy danych może być dobrym pomysłem.

Tutaj do pomocy! Czy próbowałeś odbudować bazę danych w trybie awaryjnym? kroki tutaj https://t.co/U7RUHFcNo7 Jeśli to nie zadziała, wypróbuj opcję # 6 Zainicjuj PS4. Tutaj znajdziesz instrukcje tworzenia kopii zapasowych danych https://t.co/frG6PLYHGZ Informuj nas na bieżąco.

– Zapytaj PlayStation (@AskPlayStation) 7 sierpnia 2020 r

Utrzymujące się błędy związane z uszkodzeniem danych można również rozwiązać, przebudowując bazę danych. Często pojawiają się one podczas próby pobrania gry z Twojej biblioteki. Ponowne uruchomienie pobierania zwykle działa przez krótki czas, zanim ponownie pojawi się komunikat o błędzie. Zauważyliśmy, że problem znika całkowicie po szybkiej odbudowie bazy danych.

Niektórzy zauważyli również, że przebudowanie ich bazy danych PS4 rozwiązało problem, w którym konsola konsekwentnie nie odczytuje nośników optycznych i brakowało zawartości do pobrania (DLC).

Jeśli często instalujesz nowe gry i aplikacje, będziesz czerpać większe korzyści z regularnego odbudowywania bazy danych niż ktoś, kto gra w te same gry i rzadko cokolwiek instaluje.

Czy są jakieś wady?

Odbudowywanie bazy danych nie ma wielu wad. Może się okazać, że brakuje niektórych rzeczy, jeśli dane są uszkodzone, ale jest to rzadkie. Twoja lista ostatnio granych gier zostanie usunięta, więc będziesz musiał przeglądać swoją bibliotekę, aby znaleźć rzeczy, zamiast przewijać kilka kafelków w prawo.

Przebudowa usunie również wszystkie powiadomienia z twojego systemu. Jednak wyczyszczenie tabletu może być przyjemne, ponieważ jeśli nie usuniesz ich ręcznie, wydaje się, że konsola trzyma się ich na zawsze.

Wreszcie, jeśli masz szczególnie dużą kolekcję gier i używasz dysku zewnętrznego, możesz chwilę poczekać na zakończenie procesu. Jednak nie zauważyliśmy żadnych znaczących czasów oczekiwania ani na zwykłym PS4 z rozszerzoną pamięcią, ani na PS4 Pro załadowanym do pełna.

Jak odbudować bazę danych w trybie awaryjnym

Aby odbudować bazę danych, musisz uruchomić konsolę PS4 w trybie awaryjnym. Aby to zrobić, obudź konsolę z trybu uśpienia w normalny sposób. Następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk PS na kontrolerze, a następnie wybierz kolejno opcje Zasilanie> Wyłącz PS4.

Wybierz

Po całkowitym wyłączeniu konsoli podłącz kontroler do PS4 za pomocą kabla USB. Jest to konieczne, ponieważ Bluetooth nie działa w trybie awaryjnym. Teraz naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania z przodu konsoli, aż usłyszysz dwa sygnały dźwiękowe, aby uruchomić ją w trybie awaryjnym.

Po drugim sygnale zwolnij przycisk i poczekaj, aż pojawi się menu „Tryb awaryjny”. Kiedy tak się stanie, wybierz „5. Odbuduj bazę danych ”. Potwierdź ostrzeżenie, że proces może potrwać kilka godzin, a następnie wybierz „OK”, aby rozpocząć odbudowę.

Wybierz

Twoja konsola uruchomi się ponownie i na chwilę wyświetli logo PlayStation. Następnie powinieneś zobaczyć pasek postępu pokazujący, że baza danych jest odbudowywana.

Po zakończeniu procesu konsola uruchomi się ponownie.

Co jeszcze robi tryb awaryjny?

W menu „Tryb awaryjny” dostępne są inne opcje rozwiązywania problemów. Pierwsza to „Restart System”, która powoduje wyjście z trybu awaryjnego i normalne ponowne uruchomienie PS4.

Poniżej znajduje się opcja zmiany rozdzielczości ekranu na 480p. Jest to przydatne, jeśli konsola jest podłączona do wyświetlacza, który nie obsługuje istniejącej rozdzielczości i musisz przywrócić ustawienia.

Następna opcja to „Aktualizuj oprogramowanie systemowe”, która sprawdza dostępność najnowszej wersji, a następnie podejmuje próbę aktualizacji. Możesz wypróbować tę opcję, jeśli masz problemy z aktualizacją oprogramowania systemowego podczas normalnego uruchamiania systemu.

Opcja „Przywróć ustawienia domyślne” przywraca wszystkie ustawienia systemu do domyślnych wartości fabrycznych. Nie wpłynie to na twoje gry ani zapisywanie danych. Zmieni to jednak takie rzeczy, jak preferencje oszczędzania energii i serwery DNS, do ich wartości domyślnych.

Na koniec dostępne są opcje „Zainicjuj PS4” i „Zainicjuj PS4 (ponownie zainstaluj oprogramowanie systemowe)”. Spowoduje to przywrócenie ustawień fabrycznych konsoli do nowego stanu. Druga opcja również powoduje ponowną instalację bieżącej wersji systemu operacyjnego Sony. Oba spowoduje usunięcie wszystkich gier, multimediów i plików zapisu.

Z tych ostatecznych opcji powinieneś korzystać tylko wtedy, gdy masz poważne problemy ze swoim PS4 (i wypróbowałeś wszystko inne) lub jeśli sprzedajesz lub oddajesz swoją konsolę. Te opcje spowodują usunięcie wszystkich Twoich danych osobowych.

Czy konsole nowej generacji będą wymagały podobnej konserwacji?

Sony i Microsoft przygotowują się do wypuszczenia swoich konsol PlayStation 5 i Xbox Series X nowej generacji pod koniec 2020 roku. Największą różnicą będą szybsze dyski półprzewodnikowe (SSD) i szerokopasmowe kanały danych.

Te nowe funkcje umożliwią konsolom dostęp do danych szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Oznacza to również, że procedura odbudowy bazy danych na PS5 powinna zająć mniej czasu dzięki ulepszonej wydajności dysku SSD.

Jeśli chcesz przyspieszyć PS4, możesz dodać dysk SSD. Nie spodziewaj się jednak takiej samej wydajności nowej generacji, jaką prawdopodobnie zobaczymy na PS5.