Jak naprawić problemy z PS4, odbudowując bazę danych PS4

Jeżeli napotykasz trudności z konsolą PS4, takie jak niska wydajność, błędy związane z „uszkodzonymi danymi” czy problemy z pobieraniem lub aktualizowaniem gier, może to być związane z bazą danych urządzenia. Na szczęście, odbudowa bazy danych PS4 zazwyczaj rozwiązuje większość tych kłopotów.

Czym jest „Odbudowa bazy danych PS4”?

Podczas pobierania danych na konsolę Sony PlayStation 4, niezależnie od tego, czy jest to nowa gra, czy aktualizacja, system musi przeszukać już zainstalowane pliki, aby znaleźć odpowiednie informacje. Gdy na dysku znajduje się wiele dużych pobrań lub aktualizacji, konsola może działać wolniej, ponieważ musi przesiewać sporą ilość danych, z których wiele może być nieistotnych dla bieżących operacji.

Odbudowanie bazy danych PS4 pozwala systemowi lepiej zlokalizować odpowiednie pliki na dysku. Po zakończeniu tego procesu konsola będzie mogła szybciej odnaleźć potrzebne dane do konkretnej gry lub aplikacji, co często prowadzi do szybszego uruchamiania systemu oraz poprawy jego responsywności.

Warto zaznaczyć, że odbudowa bazy danych nie jest tym samym co defragmentacja dysku twardego, która zajmuje więcej czasu. Defragmentacja przemieszcza dane, natomiast odbudowa bazy danych dotyczy tylko informacji zawartych w samej bazie danych. Po przeprowadzeniu odbudowy konsola aktualizuje informacje o lokalizacji plików na dysku.

Sony informuje, że proces odbudowy bazy danych może zająć trochę czasu – nawet kilka godzin, w zależności od ilości danych do przeszukania. Z naszych obserwacji wynika, że na PS4 Pro z 1 TB pamięci proces ten zazwyczaj trwa kilka minut. Warto również dodać, że duże aktualizacje gier na PS4 również wymagają odbudowy bazy danych, co dzieje się za każdym razem, gdy konsola została nieprawidłowo wyłączona.

Czasami odbudowa bazy danych może skutkować usunięciem gier lub aplikacji, jeśli system uzna je za uszkodzone. Nie powinno to jednak wpłynąć na zapisane dane, ale zawsze możesz wykonać kopię zapasową w chmurze za pomocą PlayStation Plus lub na lokalnym urządzeniu USB.

Kiedy warto odbudować bazę danych?

Odbudowa bazy danych PS4 jest bezpiecznym procesem, który można przeprowadzać tak często, jak to konieczne. Jest to operacja niskiego ryzyka, która nie powinna wpływać na dane przechowywane na dysku. Możesz odbudować bazę danych, aby rozwiązać aktualne problemy, ale także zapobiec przyszłym spowolnieniom działania konsoli.

Jeśli uruchomienie konsoli lub wznowienie z trybu uśpienia zajmuje więcej czasu niż zwykle, albo dostrzegasz spowolnienia podczas korzystania z menu, odbudowa może przyspieszyć działanie systemu. Takie sytuacje często występują po pobraniu dużych aktualizacji gier, więc warto rozważyć odbudowę bazy danych po każdej dużej aktualizacji.

Problemy z bazą danych mogą także negatywnie wpływać na wydajność gier. Jeśli zauważysz spadki liczby klatek na sekundę oraz zacięcia, szczególnie w obszarach, w których wcześniej ich nie doświadczyłeś, odbudowa bazy danych może być pomocna.

Potrzebujesz pomocy? Czy próbowałeś odbudować bazę danych w trybie awaryjnym? Szczegółowe instrukcje znajdziesz tutaj. Jeśli to nie pomoże, spróbuj opcji #6 Inicjalizuj PS4. Instrukcje dotyczące tworzenia kopii zapasowych danych znajdziesz tutaj. Informuj nas na bieżąco.

— Ask PlayStation (@AskPlayStation) 7 sierpnia 2020 r.

Utrzymujące się problemy związane z uszkodzeniem danych można również zniwelować poprzez odbudowę bazy danych. Często pojawiają się one podczas próby pobrania gry z biblioteki. Zwykle ponowne uruchomienie pobierania działa na krótki czas, zanim błąd znów się pojawi. Zauważyliśmy, że szybka odbudowa bazy danych całkowicie eliminuje ten problem.

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że odbudowa bazy danych PS4 pomogła rozwiązać problem z odczytem nośników optycznych oraz brakiem zawartości do pobrania (DLC).

Jeżeli często instalujesz nowe gry i aplikacje, regularna odbudowa bazy danych przyniesie Ci więcej korzyści niż osobom, które grają w te same tytuły i rzadko dokonują nowych instalacji.

Czy istnieją jakieś wady?

Odbudowa bazy danych ma niewiele wad. Może się zdarzyć, że niektóre elementy znikną, jeśli dane są uszkodzone, ale sytuacje te są rzadkie. Twoja lista ostatnio granych gier zostanie usunięta, co oznacza, że będziesz musiał przeszukiwać bibliotekę w poszukiwaniu gier, zamiast korzystać z funkcji przewijania.

Odbudowa spowoduje również usunięcie wszystkich powiadomień z systemu. Jednak usunięcie ich może być korzystne, ponieważ konsola nie daje możliwości usunięcia powiadomień ręcznie, więc mogą one pozostawać na zawsze.

Jeśli posiadasz dużą kolekcję gier i korzystasz z dysku zewnętrznego, możesz zauważyć dłuższy czas oczekiwania na zakończenie procesu. Niemniej jednak nie zauważyliśmy znaczących opóźnień ani na standardowym PS4 z rozszerzoną pamięcią, ani na PS4 Pro.

Jak przeprowadzić odbudowę bazy danych w trybie awaryjnym

Aby odbudować bazę danych, musisz uruchomić PS4 w trybie awaryjnym. W tym celu najpierw wybudź konsolę z trybu uśpienia normalnie. Następnie przytrzymaj przycisk PS na kontrolerze i wybierz kolejno opcje Zasilanie > Wyłącz PS4.

Po pełnym wyłączeniu konsoli podłącz kontroler do PS4 za pomocą kabla USB. To konieczne, ponieważ Bluetooth nie działa w trybie awaryjnym. Następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na konsoli, aż usłyszysz dwa krótkie sygnały dźwiękowe, co oznacza, że system uruchomi się w trybie awaryjnym.

Po usłyszeniu drugiego sygnału zwolnij przycisk i poczekaj na pojawienie się menu „Tryb awaryjny”. Kiedy się pojawi, wybierz opcję „5. Odbuduj bazę danych”. Potwierdź ostrzeżenie, że proces może potrwać kilka godzin, a następnie wybierz „OK”, aby rozpocząć odbudowę.

Konsola uruchomi się ponownie i na chwilę wyświetli logo PlayStation. Następnie powinieneś zobaczyć pasek postępu, który informuje o odbudowie bazy danych.

Po zakończeniu procesu system uruchomi się ponownie.

Co jeszcze można zrobić w trybie awaryjnym?

W menu „Tryb awaryjny” dostępne są dodatkowe opcje rozwiązywania problemów. Pierwsza z nich to „Restart System”, która pozwala na normalne ponowne uruchomienie PS4 po wyjściu z trybu awaryjnego.

Następna opcja umożliwia zmianę rozdzielczości ekranu na 480p, co jest przydatne, gdy konsola jest podłączona do wyświetlacza, który nie obsługuje aktualnej rozdzielczości.

Opcja „Aktualizuj oprogramowanie systemowe” sprawdza dostępność najnowszej wersji i podejmuje próbę aktualizacji. Możesz skorzystać z tej opcji, jeśli napotykasz trudności z aktualizacją oprogramowania przy normalnym uruchamianiu systemu.

Wybór „Przywróć ustawienia domyślne” przywraca wszystkie ustawienia do wartości fabrycznych, nie wpływając na gry ani zapisane dane. Zmienia to jednak preferencje oszczędzania energii oraz ustawienia serwerów DNS na domyślne.

Na końcu dostępne są opcje „Zainicjuj PS4” oraz „Zainicjuj PS4 (ponownie zainstaluj oprogramowanie systemowe)”. Te opcje przywracają konsolę do stanu fabrycznego, a druga z nich ponownie instaluje aktualną wersję systemu operacyjnego Sony. Oba działania usuwają wszystkie gry, multimedia oraz pliki zapisów.

Te skrajne opcje powinny być wykorzystywane jedynie w przypadku poważnych problemów z PS4 (po wypróbowaniu innych rozwiązań) lub gdy zamierzasz sprzedać bądź oddać swoją konsolę. Użycie tych opcji spowoduje usunięcie wszystkich Twoich danych osobowych.

Czy konsole nowej generacji będą wymagały podobnej konserwacji?

Sony i Microsoft planują wydanie konsol nowej generacji, takich jak PlayStation 5 i Xbox Series X, pod koniec 2020 roku. Największą różnicą będą szybsze dyski półprzewodnikowe (SSD) oraz szerokopasmowe kanały danych.

Te nowoczesne rozwiązania umożliwią konsolom szybszy dostęp do danych niż kiedykolwiek wcześniej. Oznacza to, że proces odbudowy bazy danych na PS5 powinien zająć mniej czasu dzięki zwiększonej wydajności dysku SSD.

Jeśli chcesz poprawić wydajność PS4, możesz zainstalować dysk SSD. Nie oczekuj jednak, że osiągniesz taką samą wydajność, jaką prawdopodobnie zaoferują nowe generacje konsol.