Jak naprawić uszkodzoną partycję domową w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Katalog domowy jest siłą napędową konfiguracji systemu operacyjnego każdego użytkownika Linuksa, ponieważ obsługuje prawie każdy plik konfiguracyjny, plik danych osobowych, konfigurację terminala, a nawet ezoteryczne rzeczy, takie jak historia wiersza poleceń i dane obrazu profilu.

Obecnie katalog domowy to nie tylko folder na partycji głównej. Zamiast tego coraz częściej widzimy systemy operacyjne Linux umieszczające katalog domowy użytkownika na partycji dysku twardego. W większości jest to dobry pomysł, ponieważ oddziela pliki użytkowników od systemu operacyjnego i zapewnia ich bezpieczeństwo. Jednak coś może pójść nie tak, a partycje mogą zostać uszkodzone.

Jeśli masz do czynienia z uszkodzoną partycją domową i chcesz ją naprawić, aby uzyskać dostęp do swoich danych, ten przewodnik jest dla Ciebie. Postępuj zgodnie z instrukcjami i dowiedz się, jak naprawić uszkodzoną partycję domową w systemie Linux.

Uwaga: chociaż ten przewodnik koncentruje się na czyszczeniu partycji domowych, te same instrukcje można zastosować również do tych, którzy mają swój katalog domowy na partycji głównej.

Utwórz dysk na żywo

Partycja domowa na komputerze z systemem Linux jest używana podczas ładowania systemu operacyjnego, więc nie jest możliwe uruchomienie żadnych narzędzi naprawczych w celu usunięcia „brudnych bitów”, które mogą spowodować, że partycja domowa będzie niedostępna. W rezultacie musisz utworzyć aktywny dysk Linuksa, z którego będziesz wykonywać pracę.

  Jak wyłączyć wygaszacz ekranu w Gnome Shell

Nie ma oficjalnego systemu operacyjnego Linux dostosowanego do tego rodzaju poprawki. Jednak zdecydowanie zalecamy utworzenie dysku na żywo przy użyciu Ubuntu, ponieważ nawet jeśli partycja domowa i dane na niej są nie do odzyskania, będziesz mógł zainstalować system operacyjny Ubuntu i szybko rozpocząć od nowa. Aby dowiedzieć się, jak utworzyć dysk Ubuntu Live, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: Udaj się do Oficjalna strona Ubuntui pobierz najnowszą wersję systemu operacyjnego na zapasowy komputer. Lub, jeśli wolisz iść stabilną trasą, pobierz najnowszą wersję LTS.

Krok 2: Aby utworzyć dysk Ubuntu Live Disk, potrzebujesz aplikacji do nagrywania na USB. Kliknij tutaj aby przejść do witryny Etcher i pobrać najnowszą wersję aplikacji na ten sam zapasowy komputer, na który pobrałeś Ubuntu.

Krok 3: Uruchom aplikację Etcher na zapasowym komputerze i podłącz pamięć flash USB o rozmiarze co najmniej 4 GB.

Krok 4: Używając Etcher, wyszukaj plik ISO Ubuntu i kliknij „Flash!” przycisk, aby utworzyć nowe urządzenie USB na żywo.

Krok 5: Odłącz dysk Ubuntu Live Disk z zapasowego komputera i podłącz go do komputera z systemem Linux z uszkodzoną partycją domową.

  Jak uzyskać monitorowanie sieci w czasie rzeczywistym w systemie Linux z Netdata

Krok 6: Uruchom ponownie komputer z systemem Linux, załaduj do BIOS-u i skonfiguruj go do uruchamiania z USB.

Krok 7: Kiedy Twój komputer z systemem Linux załaduje Ubuntu, kliknij przycisk „Wypróbuj Ubuntu”, aby uzyskać dostęp do aktywnego środowiska Ubuntu, którego będziemy musieli użyć, aby naprawić uszkodzoną partycję domową.

Napraw uszkodzoną partycję domową

W tym przewodniku słowo „uszkodzona” oznacza, że ​​partycja główna uległa pewnym uszkodzeniom z powodu nieprawidłowego odmontowania podczas ponownego uruchamiania lub innego podobnego problemu, który powoduje, że nie działa lub jest bliski awarii.

Zwykle, gdy partycja jest uszkodzona, problem polega na tym, że znajdują się na niej „brudne bity”. Te brudne bity mogą powodować problemy, a jeśli są poważne, mogą nawet uniemożliwić dostęp do danych na partycji.

Najszybszym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie narzędzia Fsck. Aby użyć Fsck, zacznij od otwarcia okna terminala na dysku Ubuntu Live, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.Po otwarciu okna terminala użyj polecenia sudo -s, aby uzyskać powłokę root, która znacznie ułatwi wprowadzanie poleceń systemowych.

sudo -s

Teraz, gdy sesja terminala ma powłokę root, uruchom polecenie lsblk, aby wyświetlić wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Przejrzyj i dowiedz się, jaka jest etykieta twojej partycji domowej. W tym przewodniku partycja to / dev / sdb2.

  Jak odblokować BT Sport 1, 2 i 3 poza Wielką Brytanią

Uwaga: potrzebujesz pomocy w identyfikacji partycji dysku twardego w systemie Linux? Przeczytaj nasz poradnik na ten temat!

lsblk

Weź etykietę partycji domowej i przeprowadź ją do fsck, aby wyczyścić brudne fragmenty i naprawić wszelkie błędy. Pamiętaj, aby dodać przełącznik „y” na końcu, aby automatycznie akceptować monity, ponieważ mogą pojawić się setki, a ręczne przyznanie się do każdego z nich jest czasochłonne.

Uwaga: zmień / dev / sdb2 z etykietą partycji domowej.

fsck /dev/sdb2 -y

Niech narzędzie Fsck zrobi swoje. Jeśli jest dużo brudnych kawałków, czyszczenie może zająć dużo czasu. Po prostu usiądź i bądź cierpliwy. Po zakończeniu procesu zamknij terminal i uruchom ponownie komputer z systemem Linux. Po zalogowaniu twój folder domowy powinien być w pełni dostępny i nieuszkodzony!

x