Jak nowe oszustwo na WhatsApp może kosztować tysiące Twoich bliskich

Jeśli otrzymasz wiadomość WhatsApp od znajomego lub członka rodziny z prośbą o dużą sumę pieniędzy, zachowaj ostrożność, zanim cokolwiek wyślesz. Oszustwo oparte na WhatsApp robi furorę i już przyniosło oszustom setki tysięcy dolarów z kieszeni niewinnych ludzi.

Przyjrzyjmy się temu oszustwu WhatsApp, jak to działa i jak możesz zachować bezpieczeństwo.

Co się dzieje z użytkownikami WhatsApp?

Jak donosi Czasy Cieśninypojawiły się doniesienia o szeregu oszustw związanych z WhatsApp, które odnotowały gwałtowny wzrost aktywności w listopadzie 2023 r. Oszustwo to polega na oszukiwaniu ludzi, aby myśleli, że wiadomości wysyła im ukochana osoba, a następnie proszeniu ich o pieniądze na rozwiązanie sytuacji awaryjnej, która nie nie istnieje.

Tylko na początku listopada 2023 r. zgłoszono 237 ofiar tego oszustwa, a oszuści ukradli łącznie 606 000 dolarów. Co najgorsze, ofiara może nawet nie zdawać sobie sprawy, że została oszukana, dopiero po tygodniach lub miesiącach.

Jak działa oszustwo WhatsApp

W tym konkretnym oszustwie oszuści łączą dwa już znane oszustwa w jedno: fałszywy wynik WhatsApp Web Google i socjotechnikę.

1. Fałszywy wynik WhatsApp Web Google

Oszustwo zaczyna się od umieszczenia przez oszusta w Google fałszywej reklamy na stronie internetowej WhatsApp. Niestety oszuści mogą dodawać fałszywe klony witryn do reklam w wyszukiwarce Google, więc gdy ofiara wyszukuje WhatsApp Web, na pierwszym miejscu pojawia się fałszywa wersja witryny WhatsApp oszusta.

Jeśli ktoś kliknie ten fałszywy wynik w sieci WhatsApp, wyświetli się podobny komunikat, który poprosi użytkownika o zeskanowanie kodu QR, tak jak robi to legalna witryna WhatsApp. Kiedy ofiara skanuje fałszywy kod QR, zapewnia oszustowi dostęp do jej konta WhatsApp.

Gdy oszust wejdzie na konto WhatsApp ofiary, może rozpocząć wysyłanie wiadomości do przyjaciół i rodziny ofiary. W tym przypadku oszust wymyśla historię wyjaśniającą, dlaczego kontakt powinien przesłać dużą sumę pieniędzy. Może to być nagły przypadek medyczny, zaległy czynsz, bycie ofiarą napadu lub cokolwiek innego, co przyjdzie do głowy oszustowi.

Jeśli kontakt się zgodzi, oszust każe przesłać pieniądze na jego konto bankowe. Osoba kontaktowa wierzy, że pomaga przyjacielowi lub członkowi rodziny znajdującemu się w poważnych tarapatach finansowych, ale w rzeczywistości napełnia kieszenie oszusta.

Jeśli oszust wystarczająco szybko wydostanie się z konta, ani osoba, która została zhakowana, ani osoba, która przesłała pieniądze, nie zorientują się, że doszło do oszustwa. Może wyjść na jaw dopiero wtedy, gdy osoba, która zapłaciła, poruszy tę kwestię jako temat do późniejszej rozmowy.

Jak uniknąć tego oszustwa WhatsApp

Na szczęście najlepszą obroną przed tym oszustwem jest wiedza o jego istnieniu. Dopóki jedna osoba w równaniu rozumie, jak działa oszustwo, może samodzielnie uniemożliwić oszustowi kradzież jakichkolwiek pieniędzy.

1. Jak unikać fałszywych klonów internetowych WhatsApp

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia klonów internetowych WhatsApp jest całkowite unikanie Google. Zamiast szukać strony internetowej w Google, możesz przejść do web.whatsapp.com i zaloguj się tam. Jest to adres URL łatwy do zapamiętania, ale jeśli obawiasz się, że go zapomnisz, dodaj witrynę do zakładek na później.

Jeśli wolisz korzystać z wyszukiwarki, aby znaleźć WhatsApp Web, zawsze upewnij się, że klikasz wynik wyszukiwania, a nie reklamę. Aby to zrobić, sprawdź adres URL pod wynikami wyszukiwania; jeśli jest napisane, że tak web.whatsapp.comjest to zgodne z prawem.

2. Jak uniknąć płacenia oszustowi WhatsApp

Nawet jeśli konto zostanie naruszone, nie wszystko stracone. Jeśli wszyscy, z którymi kontaktuje się oszust, wiedzą o oszustwie, może on odmówić zapłaty i pozostawić oszusta bez żadnych pieniędzy.

Po pierwsze, zwróć uwagę, jeśli któryś z Twoich bliskich kontaktów zacznie się z Tobą kontaktować w „dziwny” sposób. Być może piszą w innym stylu, błędnie pisownią słowa, których nigdy by nie pomylili, lub po prostu ogólnie brzmią „nieprzyjemnie”. To dobry znak, że osoba, z którą rozmawiasz, nie jest tą, za którą się podaje; nie klikaj żadnych linków, które Ci wysyłają i na pewno nie wysyłaj im żadnych pieniędzy.

Jeśli obawiasz się, że rozmawiasz z prawdziwą osobą, która może potrzebować Twojej pomocy, spróbuj skontaktować się z nią za pomocą metody innej niż WhatsApp. Jeśli potwierdzą, że doszło do włamania, poproś ich, aby wykonali czynności, które należy wykonać w przypadku włamania na Twoje konto WhatsApp.

Bądź bezpieczny przed oszustwami WhatsApp

Chociaż to oszustwo może wydawać się przerażające, jest skuteczne tylko wtedy, gdy ofiary nie wiedzą o oszustwie z wyprzedzeniem. Teraz, gdy znasz już podstawy, możesz zastosować te wskazówki w prawdziwym świecie i uniknąć dawania oszustowi wypłaty.