Jak odtwarzać media Plex z pulpitu Linux za pomocą Girens

Plex Media Center ma całkiem niezły interfejs sieciowy. Działa bardzo dobrze z Linuksem i nie ma problemów z używaniem go w mniej znanych przeglądarkach open source, takich jak Falkon, Midori i inne. Mimo to, tak dobry, jak interfejs sieciowy Plex, nie każdy użytkownik Linuksa uwielbia go używać.

Jeśli nie jesteś fanem interfejsu internetowego Plex i nie lubisz używać przeglądarki internetowej do uzyskiwania dostępu i oglądania multimediów na serwerze Plex, jest lepszy sposób! Nazywa się Girens i jest natywnym klientem plex GTK dla platformy Linux!

Girens umożliwia użytkownikom szybki dostęp do dowolnych multimediów w ich bibliotece Plex. Tak więc, jeśli chcesz oglądać film lub program telewizyjny na swoim serwerze, możesz to zrobić tak, jak w przypadku interfejsu internetowego Plex, ale w zaciszu stylowej, szybkiej aplikacji dla systemu Linux.

W tym przewodniku omówimy, jak zainstalować aplikację Girens GTK Plex w systemie Linux. Pokażemy Ci również, jak zalogować się za jego pomocą do serwera i jak oglądać ulubione multimedia.

Instalowanie Girens w systemie Linux

Gireny można zainstalować w większości dystrybucji Linuksa za pośrednictwem Flatpak. Jednak oprócz Flatpak można również uruchomić aplikację pobieranie kodu źródłowego tutaj.

Aby rozpocząć instalację aplikacji Girens na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie, przy otwartym oknie terminala, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby Girens działał w twoim systemie.

Krok 1: Ponieważ Girens jest instalowany jako Flatpak, musisz włączyć środowisko wykonawcze Flatpak na komputerze z systemem Linux. Aby zainstalować środowisko wykonawcze Flatpak w systemie Linux, wyszukaj pakiet „flatpak” i zainstaluj go.

Jeśli nie możesz dowiedzieć się, jak sprawić, by środowisko uruchomieniowe działało samodzielnie, nie martw się! Możemy pomóc! Po prostu postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, jak zainstalować środowisko wykonawcze Flatpak w systemie Linux.

Krok 2: Po zainstalowaniu środowiska wykonawczego Flatpak musisz zasubskrybować sklep z aplikacjami Flathub. Jest to największy punkt dystrybucji Flatpak dla systemu Linux i miejsce, w którym dystrybuowana jest aplikacja Girens.

Aby zasubskrybować sklep z aplikacjami Flathub, użyj poniższego polecenia w oknie terminala.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Krok 3: Gdy środowisko wykonawcze Flatpak uzyska dostęp do sklepu z aplikacjami Flathub, będziesz mógł szybko zainstalować program Girens na komputerze z systemem Linux za pomocą poniższego polecenia.

flatpak install flathub nl.g4d.Girens

Konfigurowanie Girens

Po zainstalowaniu aplikacji Girens na pulpicie systemu Linux można rozpocząć konfigurację. Uruchom aplikację Girens, wyszukując „Girens” w menu aplikacji. Alternatywnie można go uruchomić bezpośrednio z wiersza poleceń za pomocą następującego polecenia flatpak run.

flatpak run nl.g4d.Girens

Gdy narzędzie Girens zostanie otwarte na pulpicie systemu Linux, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby je skonfigurować.

Krok 1: Gdy po raz pierwszy uruchomisz Girens na pulpicie Linux, na ekranie pojawi się okno „Plex – Informacje o koncie”. W tym oknie zobaczysz opcję „Użytkownik” i „Adres URL”.

Kliknij „Użytkownik” i użyj pola, aby zalogować się do konta użytkownika i hasła Plex. Alternatywnie, jeśli wolisz mieć bezpośredni dostęp do serwera w sieci LAN, bez konta, kliknij pole „Url” i wklej w nim adres URL serwera lokalnego.

Krok 2: Po wypełnieniu konta użytkownika w polu Plex, kliknij przycisk „Zaloguj się”, aby załadować serwer Plex za pośrednictwem konta użytkownika.

Alternatywnie, jeśli zdecydujesz się połączyć za pomocą opcji „Url”, znajdź przycisk „Połącz” i kliknij go myszą, aby rozpocząć połączenie.

Po pomyślnym dodaniu poświadczeń użytkownika do Girens, aplikacja załaduje serwer i wyświetli stronę główną Plex.

Oglądać filmy

Chcesz obejrzeć film w aplikacji Girens ze swojego serwera Plex? Oto jak to zrobić. Najpierw zmaksymalizuj aplikację, aby pasek boczny był widoczny. Następnie znajdź „Filmy” na pasku bocznym i kliknij je.

Uwaga: jeśli nie masz sekcji „Filmy”, kliknij kategorię zwykle zarezerwowaną dla filmów na serwerze Plex.

W sekcji „Filmy” przewiń listę multimediów do obejrzenia filmu. Następnie, gdy znajdziesz coś do obejrzenia, kliknij przycisk odtwarzania, aby to uruchomić. Możesz też obejrzeć losowy film, klikając ikonę odtwarzania losowego.

Oglądanie telewizji

Próbujesz obejrzeć program telewizyjny, który dodałeś do serwera Plex w aplikacji Girens? Oto, co należy zrobić. Najpierw zmaksymalizuj aplikację Girens, aby pasek boczny był widoczny.

Gdy aplikacja jest w pełni zmaksymalizowana, znajdź sekcję „Programy telewizyjne” na pasku bocznym i kliknij ją myszą. Wybranie opcji „Programy telewizyjne” powinno przenieść Cię do programów telewizyjnych na serwerze multimediów Plex.

Uwaga: jeśli nie masz sekcji „Programy telewizyjne”, kliknij kategorię zwykle zarezerwowaną dla telewizji na serwerze Plex.

W obszarze „Programy telewizyjne” w Girens przewiń i znajdź coś do obejrzenia. Gdy coś znajdziesz, kliknij przycisk odtwarzania, aby to rozpocząć. Możesz też obejrzeć losowy program telewizyjny, klikając ikonę odtwarzania losowego.

x