Jak otwierać pliki EPUB w systemie Windows 10 (bez przeglądarki Microsoft Edge)

Nowa przeglądarka Edge oparta na Chromium firmy Microsoft wyłącza obsługę plików eBooków EPUB. Aby wyświetlać pliki EPUB w systemie Windows 10, będziesz potrzebować aplikacji czytnika EPUB innej firmy, a do wyboru mamy kilka dobrych bezpłatnych opcji.

Co się stało z książkami EPUB w przeglądarce Microsoft Edge?

Zawsze było trochę dziwne, że Microsoft Edge obsługuje eBooki w formacie EPUB. Dlaczego Edge obsługiwał eBooki, podczas gdy Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari i Internet Explorer nie?

Obsługa formatu EPUB była wyraźnie strategiczną decyzją firmy Microsoft: Microsoft sprzedawał eBooki w aplikacji Microsoft Store i te eBooki były dostępne do czytania w Microsoft Edge w Windows 10. Jeśli to brzmi dla ciebie dziwnie, cóż – było. Tak niewiele osób kupiło eBooki od Microsoftu, że firma była szczęśliwa zwrot wszystkich kosztów i całkowite usunięcie eBooków w lipcu 2019.

Teraz, gdy Microsoft zrezygnował ze sprzedaży e-booków, firma wyraźnie nie widzi sensu we wdrażaniu obsługi plików EPUB w nowej przeglądarce Microsoft Edge opartej na Chromium. Po zainstalowaniu nowej Edge nie będziesz mógł otwierać plików EPUB w systemie Windows 10, dopóki nie zainstalujesz aplikacji, która je obsługuje.

Czytelnicy EPUB, które zalecamy dla systemu Windows 10

Microsoft poleca pobieranie aplikacji EPUB ze sklepu Microsoft Store. Oczywiście większość świetnych aplikacji systemu Windows nie jest dostępnych do pobrania we wbudowanym Sklepie systemu Windows 10. Obejmuje to czytniki EPUB.

Chcesz solidnej przeglądarki EPUB dla systemu Windows? Istnieje kilka opcji. Oto kilka, które lubimy:

Kaliber to potężna, bezpłatna aplikacja do zarządzania książkami elektronicznymi typu open source. Zawiera obsługę czytnika eBooków dla plików EPUB i innych popularnych formatów eBooków. Znajdziesz tu także menedżera kolekcji książek elektronicznych, funkcje edycji i nie tylko. Calibre to świetna aplikacja, ale ma wiele funkcji i możesz chcieć czegoś prostszego.

Calibre pokazujące kopię Alicji w Krainie Czarów w formacie EPUB w systemie Windows 10.

Sumatra PDF jest praktycznie odwrotnie. To mała, lekka aplikacja do czytania. Sumatra PDF współpracuje z eBookami EPUB i MOBI, a także plikami PDF, plikami XPS, a nawet komiksami w formatach CBZ i CBR. Sumatra może być nawet używana w trybie „przenośnym”, więc można ją umieścić na dysku USB lub w folderze w chmurze i uruchomić na komputerach bez wcześniejszej instalacji.

Czytanie eBooka w Sumatra PDF dla Windows.

Jeśli wolisz czytać pliki EPUB w przeglądarce, możesz wypróbować rozszerzenie przeglądarki. zainstalować EPUBReader z Chrome Web Store, a pliki EPUB będą otwierać się jak pliki PDF bezpośrednio w przeglądarce po kliknięciu ich w Internecie. Możesz także otwierać pliki EPUB z komputera w przeglądarce, tak jak możesz używać przeglądarki jako czytnika PDF.

Czytanie pliku EPUB bezpośrednio w Google Chrome.

Nowa Microsoft Edge jest oparta na Google Chrome, więc możesz także zainstalować EPUBReader w Edge. Istnieje sposób na zainstalowanie rozszerzeń z Chrome Web Store w Microsoft Edge.

Z biegiem czasu w witrynie Microsoft Edge Addons powinno pojawić się więcej rozszerzeń, dzięki czemu ta sztuczka jest mniej potrzebna.