Jak wyróżnić tekst i dodać notatki do plików ePub w przeglądarce Microsoft Edge

Microsoft Edge to nie tylko zwykła przeglądarka. Jest to także czytnik eBooków, tj. Umożliwia przeglądanie plików ePub. To jest coś, czego nowoczesne przeglądarki internetowe, takie jak Chrome i Firefox, nie mogą zrobić. Microsoft wprowadził tę funkcję do Edge wraz z aktualizacją Creators Update, kiedy wprowadził również książki w Sklepie Windows. Pliki ePub zwykle muszą zostać przekonwertowane na format bardziej przyjazny dla pulpitu, zanim będzie można je odczytać na komputerze. Format ePub jest zarezerwowany głównie dla czytników e-booków, chociaż prawdopodobnie można znaleźć aplikację komputerową, która go obsługuje. W aktualizacji Creators Edge ograniczył się do przeglądania pliku ePub, ale wraz z aktualizacją Fall Creators Update dodano kilka nowych funkcji. Możesz teraz wyróżniać tekst i dodawać notatki do plików ePub w przeglądarce Microsoft Edge. Możesz także podkreślić tekst. Wszystkie te funkcje są oczywiście nastawione na czytanie.

Aby wyróżnić tekst i notatki reklamowe w plikach ePub w przeglądarce Microsoft Edge, wybierz wiersz lub blok tekstu. Po zaznaczeniu tekstu nad nim pojawia się ruchomy pasek. Od lewej do pisania, kontrolki pozwalają wyróżniać tekst, podkreślać tekst i dodawać notatki. Ostatnie dwie kontrolki pozwalają skopiować zaznaczony tekst i zapytać Cortanę o zaznaczony tekst.

Narzędzie do podświetlania ma cztery kolory; żółty, zielony, niebieski i różowy. Narzędzie podkreślania nie ma możliwości wyboru kolorów. W rzeczywistości nie możesz nawet wybrać grubości linii rysowanej pod tekstem. Zawsze będzie to najcieńsza czerwona linia, którą miejmy nadzieję, że będziesz w stanie zobaczyć.

Funkcja notatek jest podobnie ograniczona. Możesz dodać proste notatki tekstowe, a jeśli chcesz, prawdopodobnie możesz wkleić do niego linki. Brak możliwości wyboru koloru. Notatki zwijają się, gdy klikniesz poza nimi lub klikniesz mały znacznik w prawym górnym rogu. Tekst, do którego dodałeś notatkę, będzie miał obok siebie małą ikonę i żółte wyróżnienie. Ikona może wymagać trochę pracy, ponieważ wygląda bardziej jak dymek komentarza. Same notatki wyglądają jak karteczki samoprzylepne.

Notatki, wyróżnienia i podkreślenia są zapisywane automatycznie, ale możesz je przeglądać tylko w Microsoft Edge. Nie ma funkcji eksportu, a jeśli kupiłeś eBook ze Sklepu Windows, który prawdopodobnie zostanie zablokowany z powodu praw autorskich, Twoje wyróżnienia i notatki pozostaną na pulpicie, chyba że masz tablet Surface. Nadal jest to fajna funkcja, która oszczędza kłopotów z pobieraniem czytnika ePub.

Aktualizacja Fall Creators pojawi się we wrześniu / październiku 2017 r.