Udostępnij teraz w social media:

Błędy zależności mogą czasami wystąpić w systemie Debian Linux, gdy użytkownik pobiera pakiet z Internetu, a system operacyjny nie może znaleźć odpowiednich plików zależnych i bibliotek wymaganych do pomyślnego uruchomienia programu. Tak więc, jeśli napotkasz błędy zależności w Debianie podczas instalowania aplikacji, postępuj zgodnie z instrukcjami i dowiedz się, jak je poprawić.

Zwykle większość użytkowników Debiana nie napotyka tego rodzaju błędów podczas instalacji pakietów, ponieważ mają tendencję do instalowania tylko oprogramowania, które jest oficjalnie zawarte w oficjalnych źródłach oprogramowania Apt. Jeśli masz do czynienia z uszkodzonymi pakietami w Debianie, mamy osobny wpis o tym, jak je naprawić.

Uwaga: w tym przewodniku skupimy się głównie na Debianie Linux. Mając to na uwadze, informacje, które omawiamy w tym poście, nie dotyczą wyłącznie Debiana. Jeśli używasz systemu operacyjnego opartego na Linuksie, który jest pochodną Debiana, nie krępuj się też śledzić!

Co to jest zależność od oprogramowania?

Zależność oprogramowania to zależna biblioteka, zestaw programów lub zestaw narzędzi, których zainstalowany program musi działać pomyślnie. Bez zależności żadna aplikacja dla systemu Linux, którą pobierasz z Internetu do użytku na komputerze z systemem Debian Linux, nie będzie działać poprawnie.

Sprawdź -   Jak przekierować dźwięk z komputera do rozmowy Skype na Windows 10

Problemy z zależnościami w dzisiejszych czasach są rzadkie w Debianie, ze względu na coraz więcej pakietów przychodzących do repozytoriów oprogramowania i pojawienie się uniwersalnych rozwiązań do pakowania, takich jak AppImage, Flatpak i Snaps, które przejmują się zbieraniem indywidualnych zależności, łącząc wszystko użytkownik musi uruchomić aplikację od razu po wyjęciu z pudełka.

Poprawianie błędów zależności za pomocą Apt-get w terminalu

Możesz nie być tego świadomy, ale menedżer pakietów Apt-get ma wbudowany mechanizm do rozwiązywania tego typu problemów z zależnościami w Debianie. Aby użyć polecenia Apt-get na Debianie do usunięcia wszelkich problemów z zależnościami, zacznij od otwarcia okna terminala na pulpicie. Możesz to zrobić, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Po otwarciu okna terminala użyj poniższego polecenia Apt-get.

sudo apt-get install -f

Alternatywnie, jeśli używasz wersji Debian Linux, która zawiera polecenie Apt, a może wolisz ją od Apt-get, możesz poprawić problemy z zależnościami za pomocą poniższego polecenia.

sudo apt install -f

Poprawianie błędów zależności z Synaptic Package Manager

Dbanie o problemy z zależnościami w Debianie przez okno terminala jest bardzo przydatne, szczególnie dla tych, którzy używają Debiana Linux na serwerze lub podobnym. Jeśli jednak wolisz korzystać z GUI, najlepszym rozwiązaniem jest menedżer pakietów Synaptic.

Sprawdź -   Czym jest kompensacja ekspozycji w fotografii?

Większość systemów Debian Linux ma fabrycznie zainstalowany i gotowy do użycia menedżer pakietów Synaptic. To powiedziawszy, jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej aplikacji, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze i wprowadź poniższe polecenie instalacji.

sudo apt-get install synaptic -y

Po zainstalowaniu aplikacji Synaptic w systemie czas zacząć z niej korzystać. Otwórz go, szukając „Synaptic Package Manager” w menu aplikacji i kliknij, aby go uruchomić.

Gdy aplikacja Synaptic zostanie uruchomiona, zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła. Wpisz swoje hasło użytkownika. Jeśli hasło zostanie zaakceptowane, Synaptic będzie gotowy do użycia.

Aby rozwiązać problem z zależnościami w Synaptic, znajdź przycisk „Edytuj” w oknie aplikacji i kliknij go myszą. W menu „Edycja” dostępnych jest kilka opcji. Przejrzyj różne opcje „Napraw uszkodzony” i wybierz je.

Wybierając opcję „Napraw zepsute”, Synaptic automatycznie przypisze poprawki zależności do wszystkich pakietów w systemie. Po wybraniu opcji „Napraw zepsute” wybierz przycisk „Zastosuj”, aby rozpocząć proces korekty.

Sprawdź -   Jak podłączyć urządzenie z systemem Android do projektora

Po kliknięciu przycisku „Zastosuj”, w Synaptic pojawi się okno. W tym oknie zobaczysz trwające pobieranie. Niech proces się zakończy. Kiedy wszystko zostanie zrobione, Twoje problemy z uzależnieniem znikną!

Sposoby uniknięcia błędów zależności w Debianie

Jeśli masz dość problemów z zależnością oprogramowania w systemie Debian Linux, zrób sobie przysługę i zacznij częściej korzystać z pakietów Flatpak i Snap, gdy potrzebujesz aplikacji, które nie pojawiają się w oficjalnych repozytoriach oprogramowania.

Flatpak i Snap to doskonałe nowe technologie, które wymagają ciężkiej pracy, aby oprogramowanie działało w systemie Linux. Nie wymagają zależności. Wszystko jest spakowane w schludnej, bezpiecznej piaskownicy. A co najlepsze, ponieważ Debian Linux nie aktualizuje oprogramowania tak szybko, jak inne dystrybucje Linuksa, będziesz w stanie doładować swój system, pobierając najnowsze aplikacje.

Aby dowiedzieć się, jak skonfigurować pakiety Snap w Debianie, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na ten temat. Dodatkowo możesz założyć oficjalny sklep Snap. Na koniec, jeśli chcesz wypróbować Flatpaks, postępuj zgodnie z naszym szczegółowym samouczkiem na ten temat tutaj.