Jak poprawić szybkość uruchamiania Linuksa za pomocą poprawki Grub

Udostępnij teraz w social media:

Linux jest dość szybki, ale dzięki programowi ładującemu Gruba może minąć sporo czasu, zanim wszystko się uruchomi i stanie się użyteczne. Dlatego jeśli chcesz przyspieszyć uruchamianie systemu Linux, bardzo ważne jest, aby zmodyfikować domyślne ustawienie uruchamiania w programie ładującym Grub, aby szybkość uruchamiania Linuksa nie była zbyt wolna.

Zanim zaczniemy

Dokonywanie zmian w pliku konfiguracyjnym Gruba, jakkolwiek małe, jest niebezpieczne. Każdy błąd może poważnie uszkodzić system i potencjalnie go zepsuć. Tak więc, zanim pokażemy, jak przyspieszyć czas rozruchu w systemie Linux, ważne jest, abyśmy omówili, jak wykonać kopię zapasową pliku konfiguracyjnego Gruba. Aby to zrobić, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Uzyskaj dostęp do roota w powłoce, wpisując su. Alternatywnie, jeśli nie możesz zalogować się jako root, wypróbuj polecenie sudo -s.

su -

Lub

sudo -s

Po uzyskaniu dostępu do powłoki roota użyj polecenia CP, aby wykonać pełną kopię pliku konfiguracyjnego programu ładującego Grub.

  Każdy skrót klawiaturowy Skype'a i jak z niego korzystać

Uwaga: pamiętaj, aby zastąpić nazwę użytkownika w poniższym poleceniu nazwą użytkownika, której używasz na komputerze z systemem Linux.

cp /etc/default/grub /home/username/grub.bak

Przyspiesz czas uruchamiania Gruba

Program ładujący Grub ma ustawienie o nazwie „GRUB_TIMEOUT”. To ustawienie określa, jak długo komputer będzie siedział i bezczynny, zanim zdecyduje się załadować domyślny system operacyjny. Domyślnie jest to ustawione na 5 sekund, a dla większości ludzi to wystarczająco dużo czasu, aby czekać. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć czas rozruchu, zmiana tej liczby jest najefektywniejszym sposobem.

Aby zmienić prędkość uruchamiania w bootloaderze Grub, musisz zmodyfikować plik konfiguracyjny. Edycję pliku konfiguracyjnego Gruba najlepiej wykonać za pomocą edytora tekstu Nano, ponieważ jest to jeden z najłatwiejszych w nawigacji. Aby rozpocząć proces edycji, uruchom okno terminala i uzyskaj dostęp do roota lub sudo.

su –

Lub

sudo -s

Następnie otwórz plik konfiguracyjny Gruba w edytorze tekstu Nano.

nano -w /etc/default/grub


Przejrzyj plik tekstowy pod kątem wpisu „GRUB_TIMEOUT”. Następnie usuń liczbę 5 i zmień ją na mniejszą. Pamiętaj, że im niższa jest ta liczba, tym szybciej uruchomi się komputer. Aby uzyskać absolutnie najszybsze wyniki, zmień to na:

GRUB_TIMEOUT = 0

Alternatywnie, jeśli jesteś zainteresowany przyspieszeniem Gruba, ale nadal chcesz mieć możliwość czytania menu, ustaw go na 2 sekundy.

GRUB_TIMEOUT = 2

Gdy będziesz zadowolony ze zmian wprowadzonych we fladze GRUB_TIMEOUT, zapisz zmiany w pliku, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Następnie zamknij edytor tekstu Nano, naciskając Ctrl + X.

  Jak podłączyć dowolne inteligentne urządzenie do HomeKit (z Raspberry Pi)

Zastosuj zmiany

Po wprowadzeniu zmian w pliku konfiguracyjnym Grub, czas je zastosować. Jedynym sposobem na wprowadzenie zmian konfiguracyjnych do Gruba jest aktualizacja Bootloadera. Aby to zrobić, musisz użyć mechanizmu aktualizacji bootloadera dystrybucji Linuksa.

Aby rozpocząć, uruchom okno terminala. Po otwarciu uzyskaj powłokę roota za pomocą su lub sudo -s.

su -

Lub

sudo -s

Teraz, gdy powłoka terminala ma uprawnienia administratora, postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaktualizować program ładujący Grub, który pasuje do używanej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu / Debian

W systemie Ubuntu Linux i Debian nie ma potrzeby wypełniania długiego polecenia, jeśli chcesz sfinalizować zmiany w programie ładującym Grub. Po prostu uruchom polecenie update-grub!

update-grub

Fedora / OpenSUSE

W Fedorze i OpenSUSE nie ma prostego polecenia update-grub, takiego jak w Ubuntu. Zamiast tego, aby zastosować zmiany w swoim bootloaderze, musisz uruchomić polecenie grub2-mkconfig.

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Arch Linux

Aby zaktualizować ustawienia Grub w Arch Linux, musisz wywołać polecenie grub-mkconfig.

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Po zakończeniu działania update Grub polecenie, zmiany powinny obowiązywać!

Cofnij zmiany w Grub

Zdecydowałeś, że nie podobają Ci się zmiany wprowadzone w Grub? Jeśli tak, będziesz chciał przywrócić kopię zapasową wykonaną wcześniej. Aby to zrobić, uruchom okno terminala i uzyskaj powłokę roota.

su -

Lub

sudo -s

Po uzyskaniu powłoki głównej przejdź do sesji terminala systemu Linux z miejsca, w którym została otwarta (/) do folderu domowego na komputerze z systemem Linux. Pamiętaj jednak, że musisz zmienić część nazwy użytkownika w poniższym poleceniu.

cd /home/username/

Następnie usuń istniejący plik konfiguracyjny Grub w systemie Linux za pomocą polecenia RM.

rm /etc/default/grub

Po usunięciu starego pliku konfiguracyjnego Gruba z systemu czas na przywrócenie kopii zapasowej. Używając polecenia MV, umieść plik grub.bak na miejscu.

mv grub.bak /etc/default/grub

Na koniec zaktualizuj Grub, aby sfinalizować wprowadzone zmiany.

  Jak zamienić Raspbery Pi w serwer Plex

Debian / Ubuntu

update-grub

Arch Linux

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

OpenSUSE / Fedora

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

x