Jak usunąć uszkodzone wpisy rozruchowe Grub w systemie Linux

Czy odinstalowałeś system operacyjny z komputera z systemem Linux? Nie jesteś pewien, dlaczego nadal pojawia się na liście programów ładujących Grub pomimo odinstalowania? Nie wiesz, jak usunąć go z menu Grub? Możemy pomóc! Oto jak usunąć uszkodzone wpisy rozruchowe Grub w systemie Linux!

Zainstaluj Grub Customizer

W tym przewodniku będziemy używać aplikacji Grub Customizer, aby ułatwić modyfikowanie i poprawianie wpisów w menu startowym Gruba oraz zapewnia prosty graficzny interfejs użytkownika, którego użytkownicy mogą używać do zmiany Gruba bez konieczności wchodzenia w mylące pliki konfiguracyjne lub cokolwiek innego tak.

Aplikacja Grub Customizer nie jest domyślnie instalowana w żadnej dystrybucji, więc zanim nauczysz się jej używać do usuwania wpisów rozruchowych, musisz przejść przez proces instalacji. Aby zainstalować najnowszą wersję Grub Customizer, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają Twojej dystrybucji Linuksa poniżej.

Ubuntu

Przez najdłuższy czas użytkownicy Ubuntu, którzy chcieli użyć Grub Customizer, musieli pracować z repozytorium PPA. Od wersji Ubuntu 19.04 sytuacja uległa zmianie, a firma Canonical umieściła oprogramowanie w oficjalnych źródłach oprogramowania w celu ułatwienia instalacji.

Aby zainstalować Grub Customizer na Ubuntu 19.04, użyj poniższego polecenia Apt.

sudo apt install grub-customizer

Czy zamiast tego używasz Ubuntu 18.04 LTS lub Ubuntu 16.04 LTS? Chcesz zdobyć najnowszą wersję Grub Customizer? Dodaj oprogramowanie PPA do Ubuntu za pomocą następującego polecenia.

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

Po dodaniu oprogramowania PPA uruchom polecenie aktualizacji.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj aplikację na swoim komputerze za pomocą:

sudo apt install grub-customizer

Debian

Podobnie jak w przypadku Ubuntu, uruchomienie Grub Customizer działającego w systemie Debian Linux było dość nudne. Jednak od najnowszej wersji Debiana 10 użytkownicy mogą łatwo zainstalować aplikację z niewielkim problemem, ponieważ jest ona zawarta w repozytorium oprogramowania „Debian Main”. Aby rozpocząć instalację, użyj poniższego polecenia Apt-get.

sudo apt-get install grub-customizer -y

Chcesz zdobyć Grub Customizer na Debianie 8 lub 9? Zdecydowanie zalecamy aktualizację wydania do wersji 10, aby zainstalować oprogramowanie, ponieważ Debian 10 jest nową i stabilną wersją ze wszystkim, czego potrzebujesz!

Arch Linux

Grub Customizer można zainstalować w Arch Linux, o ile włączysz repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Aby włączyć to repozytorium, otwórz plik konfiguracyjny Pacmana za pomocą edytora tekstu Nano.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Wewnątrz Nano przejdź do sekcji „Społeczność” i usuń symbole # z przodu. Zrób to również dla dowolnego tekstu znajdującego się bezpośrednio pod nim. Następnie zapisz zmiany w Nano za pomocą Ctrl + O i wyjdź za pomocą Ctrl + X.

Po wyjściu z Nano zainstaluj Grub Customizer bezpośrednio z repozytorium „Społeczność” za pomocą:

sudo pacman -Syy grub-customizer

Fedora

Od wersji 29 Grub Customizer jest dostępny dla użytkowników Fedory Linux. Jeśli chcesz zainstalować oprogramowanie, otwórz okno terminala i użyj poniższego polecenia Dnf.

sudo dnf install grub-customizer

OpenSUSE

Aby zainstalować aplikację Grub Customizer na Open SUSE, kliknij tutaj. Gdy znajdziesz się na stronie, odszukaj swoją wersję SUSE i kliknij przycisk instalacji, aby rozpocząć.

Usuń uszkodzone wpisy rozruchowe Gruba

Uruchom aplikację Grub Customizer na pulpicie Linux, naciskając Alt + F2, wpisując „grub-customizer” i naciśnij Enter. Alternatywnie wyszukaj go w menu aplikacji.

Po uruchomieniu aplikacji pojawi się okno z hasłem. Wprowadź hasło swojej nazwy użytkownika. Wprowadzenie hasła da ci uprawnienia roota potrzebne do modyfikacji ustawień w Grub Customizer.

Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby usunąć wpisy rozruchowe.

Krok 1: Poszukaj w aplikacji zakładki „Konfiguracja listy” i kliknij ją myszą, aby załadować menu Gruba na komputerze z systemem Linux.

Krok 2: Przejrzyj listę, aby znaleźć wpis Grub, którego chcesz się pozbyć. Po znalezieniu kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy.

Krok 3: Przejrzyj menu prawego przycisku myszy, aby znaleźć przycisk „Usuń”, aby natychmiast usunąć wpis menu z listy programów ładujących Grub. W razie potrzeby powtórz ten proces, aby usunąć również inne.

Krok 4: Znajdź przycisk „Zapisz” i wybierz go, aby zapisać zmiany wprowadzone w systemie menu. Po zapisaniu wszystkiego zamknij aplikację.

Aktualizuję Grub

Teraz, gdy uszkodzone wpisy Gruba zostały usunięte, bootloader Gruba musi zostać zaktualizowany, aby odzwierciedlić zmiany. Aby to zrobić, wykonaj poniższe polecenia.

Ubuntu / Debian

sudo update-grub

Fedora / OpenSUSE

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Arch Linux

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Po zaktualizowaniu Grub, zrestartuj komputer z systemem Linux. Gdy komputer z systemem Linux rozpocznie tworzenie kopii zapasowej, zauważysz, że zmiany wprowadzone w programie ładującym Grub zostały zapisane, a wpisy, które usunąłeś, nie powinny już znajdować się w menu startowym.

x