Jak przełączać się między Waylandem a Xorg w Ubuntu

Jeśli otrzymujesz ciemny podgląd po nagraniu ekranu w systemie Ubuntu, najprawdopodobniej korzystasz z serwera wyświetlania Wayland. Ostatnio wypróbowaliśmy jedne z najlepszych rejestratorów ekranowych w systemie Linux, ale wyniki były takie same. Dopiero po przejściu z Waylanda na Xorg (nazywanego też X11) na Ubuntu, rejestratory zaczęły działać poprawnie. Więc jeśli masz problemy z serwerem wyświetlania i chcesz przełączać się między Waylandem a Xorg w Ubuntu, przygotowaliśmy dla Ciebie łatwy przewodnik krok po kroku. Zawarliśmy kroki, aby przejść do systemu okienkowego Xorg w Ubuntu.

Przełączanie między Waylandem a Xorg w Ubuntu (2022)

Wayland stał się domyślnym serwerem wyświetlania wraz z wydaniem Ubuntu 21.04 w kwietniu 2021 r. To powiedziawszy, Ubuntu nadal obsługuje Xorg i możesz płynnie przełączać się między tymi dwiema opcjami. Przetestowałem przełączanie serwera wyświetlania na moim komputerze z systemem Ubuntu 22.04.1 LTS (11 sierpnia 2022 r.) i działało bez żadnych problemów. W tej notatce oto kroki, które należy wykonać.

1. Zanim przełączysz się między Waylandem a Xorg w Ubuntu, musisz najpierw wyłączyć automatyczne logowanie. W przeciwnym razie dedykowana opcja nie pojawi się na ekranie blokady. Najpierw musisz otworzyć Ustawienia w programie uruchamiającym aplikacje.

2. Następnie w lewym okienku przewiń w dół i wybierz „Użytkownicy”. Następnie kliknij „Odblokuj” w prawym górnym rogu i wprowadź hasło, aby się uwierzytelnić.

3. Gdy już to zrobisz, wyłącz przełącznik „Automatyczne logowanie”. To ważny krok. Albo po prostu nie możesz przełączyć się na Xorg lub Wayland w Ubuntu.

4. Teraz kliknij w prawym górnym rogu (przycisk zasilania) w obszarze zasobnika systemowego. Tutaj kliknij „Wyłącz / Wyloguj” w menu rozwijanym.

5. Następnie wybierz „Wyloguj”. Spowoduje to wylogowanie z bieżącej sesji Ubuntu.

6. Teraz naciśnij dowolny klawisz na klawiaturze lub kliknij myszą, a pojawi się ekran blokady Ubuntu. Tutaj najpierw kliknij swój profil użytkownika.

7. Na ekranie hasła znajdziesz ikonę koła zębatego w prawym dolnym rogu. Kliknij trybik i wybierz „Ubuntu” lub „Ubuntu na Xorg”, aby przełączyć się na Xorg. A jeśli chcesz używać Wayland, wybierz „Ubuntu na Wayland”.

8. Teraz wprowadź hasło, a zalogujesz się za pomocą wybranego serwera wyświetlania — Xorg lub Wayland w systemie Ubuntu. I w ten sposób przełączasz się między Waylandem a Xorg w Ubuntu.

9. Aby sprawdzić, czy używasz Xorg lub Wayland w Ubuntu, otwórz Ustawienia i przejdź do „Informacje”. W sekcji „System okienkowy” w prawym okienku znajdziesz Wayland lub X11 (Xorg).

Co wolisz w Ubuntu – Wayland czy X11?

Oto kroki, które należy wykonać, aby przełączać się między Waylandem a Xorg (X11) w Ubuntu. Jak powiedzieliśmy powyżej, Wayland okazał się wadliwy w moich krótkich testach, więc przenieśliśmy się do Xorg, aby uzyskać lepszą kompatybilność. Więc jeśli masz podobny problem, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej. Tymczasem możesz dowiedzieć się, co oznacza polecenie Chmod 777 w systemie Linux i dlaczego należy go unikać. A jeśli szukasz sposobu na uruchamianie aplikacji na Androida w systemie Linux bez emulatora, przejdź do naszego połączonego samouczka.