Jak przyspieszyć działanie pulpitu cynamonowego

Środowisko pulpitu Cinnamon wystawia się na rachunek społeczności Linuksa jako tradycyjna, smukła alternatywa dla popularnych wyborów, takich jak Gnome i KDE. Według twórców jest prosty, lekki i nie opiera się tak bardzo na efektach graficznych, jak inne komputery stacjonarne. Mimo to, mimo że programiści stojący za środowiskiem pulpitu Cinnamon robią wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że działa dobrze na wszystkich komputerach, nie zawsze działa to w ten sposób i często użytkownicy są sfrustrowani.

Z tego powodu zdecydowaliśmy się opublikować post opisujący, w jaki sposób możesz przyspieszyć działanie pulpitu Cinnamon. Zacznijmy!

Zaktualizuj cynamon

W moim poście „Speed ​​up Gnome” mówię o tym, jak ważne jest uaktualnienie systemu operacyjnego, ponieważ często pojawiają się pewne poprawki, które mogą znacznie poprawić szybkość pulpitu. To stwierdzenie nie może być dokładniejsze w przypadku pulpitu Cinnamon. W rzeczywistości w najnowszej wersji (wersja 4.0) programiści rozmawiali o tym, jak najnowsza wersja ma poważne ulepszenia wydajności. Tak więc, jeśli zauważysz znaczne spowolnienie cynamonu, a może chcesz, aby działał lepiej na starzejącym się komputerze, to świetny pomysł, aby zainstalować aktualizacje!

Aby zaktualizować, otwórz okno terminala i użyj polecenia „aktualizuj” menedżera pakietów. Nie wiesz, jak to działa? Sprawdź stronę wiki dla używanego systemu operacyjnego. Będzie zawierał informacje o tym, jak można zainstalować poprawki systemowe bezpośrednio z wiersza poleceń Linuksa!

Przejdź na Linux Mint

Czy Twój system operacyjny Linux nie wydaje wystarczająco szybko najnowszych wersji Cinnamon? Zamiast tego rozważ zainstalowanie najnowszej wersji Linux Mint! Wersja 19 dystrybucji ma poważne ulepszenia wydajności w stosunku do Cinnamon, które z pewnością przyspieszą i sprawią, że będzie działać lepiej na wszystkich typach komputerów, nowych i starych!

Sprzedawane na mennicy? Udaj się na ich oficjalną stronę internetową aby dowiedzieć się więcej o systemie operacyjnym.

Użyj trybu renderowania oprogramowania

Wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy, ale istnieje funkcja pulpitu Cinnamon znana jako „Tryb renderowania oprogramowania”. Jest to alternatywna wersja pulpitu, która po zalogowaniu zużywa znacznie mniej zasobów GPU. Nie wchodząc zbyt technicznie, powiedzmy, że wykonuje całą ciężką pracę polegającą na wyświetlaniu efektów graficznych za pomocą oprogramowania, a nie karty graficznej. Jeśli masz słaby procesor graficzny i chcesz przyspieszyć sesję pulpitu Cinnamon, zrób sobie przysługę i zacznij korzystać z tego trybu.

Aby uzyskać dostęp do „Trybu renderowania oprogramowania”, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Wyloguj się z bieżącej sesji pulpitu i wróć do ekranu logowania.

Krok 2: Poszukaj obszaru „sesje” swojego menedżera pulpitu i kliknij go myszą. Pamiętaj, że w zależności od tego, jakiego menedżera pulpitu używasz z Cynamonem, opcje mogą się różnić.

Krok 3: Spójrz na listę „sesji” i wybierz opcję „Cynamon (renderowanie oprogramowania)”.

Krok 4: Po wybraniu trybu „renderowania oprogramowania” jako sesji, kliknij użytkownika i zaloguj się ponownie. Po zalogowaniu pulpit Cinnamon powiadomi Cię, że aktualnie jest w trybie renderowania oprogramowania.

Wyłącz efekty

Cynamon nie używa tylu efektów graficznych, co KDE czy Gnome Shell, ale używa ich i może wpływać na wydajność, jeśli nie masz komputera ze szczególnie imponującym sprzętem. Aby wyłączyć efekty wizualne w cynamonie, zacznij od naciśnięcia klawisza Windows na klawiaturze. Następnie wpisz „Efekty” w polu wyszukiwania i kliknij ikonę z tą etykietą.

W oknie efektów zauważysz wiele ustawień (z których wszystkie można wyłączyć). Przejdź przez te ustawienia i wyłącz wszystko. Kiedy wszystkie efekty wizualne są wyłączone, powinieneś natychmiast zauważyć zmianę w wydajności.

Przestań używać Cinnamon Desklets and Extensions

Pulpity i rozszerzenia to dwa aspekty pulpitu Cinnamon, które pozwalają użytkownikom dostosowywać i dostosowywać swój komputer do własnych potrzeb. Problem polega na tym, że te funkcje dostosowywania pochłaniają wiele zasobów systemowych (zwłaszcza jeśli przesadzisz). Tak więc, jeśli załadowałeś konfigurację Cinnamon z dziesiątkami rozszerzeń Desklets i Cinnamon, dobrym pomysłem jest ich usunięcie, aby zwiększyć wydajność.

Pozbądź się biurka

Aby usunąć biurka, kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz „Dodaj biurka”. Następnie w zakładce „zarządzaj” wybierz biurka, które chcesz usunąć, i kliknij ikonę „X” u dołu, aby usunąć je z pulpitu Cinnamon.

Pozbądź się rozszerzeń

Aby usunąć działające rozszerzenia Cinnamon, naciśnij klawisz Windows i wpisz „Rozszerzenia” w polu wyszukiwania. Następnie uruchom aplikację „Rozszerzenie”, która pojawi się w wynikach wyszukiwania.

W aplikacji rozszerzenia znajdź zakładkę „zarządzaj”. Następnie zaznacz myszą rozszerzenia, które chcesz usunąć, i wybierz ikonę „X”, aby usunąć je z Cynamonu.