01/26/2022

Jak przyspieszyć działanie Gnome Shell Desktop

Udostępnij teraz w social media:

Gnome Shell to jedno z najczęściej używanych środowisk graficznych w całym systemie Linux. Niemal każdy użytkownik spotkał się z tym kiedyś i szybko staje się standardem w większości systemów operacyjnych Linux. Gnome rzeczywiście jest świetnym środowiskiem graficznym, ale ma problemy. Największym problemem, który rzuca się w oczy, jest wydajność, ponieważ często może działać wolno, szczególnie na komputerach z systemem Linux, które nie mają wielu zasobów. Z tego powodu omówimy kilka sposobów na przyspieszenie Gnome Shell.

Zaktualizuj Gnome

Z każdym nowym wydaniem Gnome Shell programiści poprawiają sposób interakcji z komputerem i dodawane są aktualizacje wydajności. Jeśli jesteś sfrustrowany tym, jak wolno działa konfiguracja Gnome, zrób sobie przysługę i zaktualizuj swój komputer z systemem Linux.

Nie wiesz, jak zainstalować aktualizacje na pulpicie Gnome? Otwórz oprogramowanie Gnome, kliknij przycisk „Aktualizacje” i zainstaluj wszystkie oczekujące aktualizacje dla swojego komputera.

Po zakończeniu aktualizacji uruchom ponownie komputer. Nie będziesz mógł korzystać z nowej wersji Gnome Shell bez ponownego uruchomienia.

Sprawdź -   Twórz responsywne strony internetowe z systemem zarządzania treścią SiteSupra

Wyłącz animacje

Gnome Shell w dużym stopniu opiera się na efektach graficznych, aby wyglądać ładnie. Chociaż jest to jedna z rzeczy, które Gnome robi, aby się wyróżnić, animacje są intensywne graficznie i sprawią, że Twój komputer będzie płakał, jeśli nie masz świetnego sprzętu.

Jeśli chcesz wyłączyć animacje na pulpicie Gnome, musisz najpierw zainstalować aplikację „Tweaks”. To mały program, który pozwala modyfikować wewnętrzne ustawienia Gnome Shell.

Ubuntu

Aplikacja Tweaks jest na Ubuntu, ale nie jest domyślnie skonfigurowana, ponieważ programiści Ubuntu woleliby, aby domyślnie nie zadzierać z Gnome. Aby go zainstalować, otwórz terminal i wprowadź poniższe polecenie Apt.

sudo apt install gnome-tweak-tool

Debian

Czy jesteś użytkownikiem Debiana? Chcesz zdobyć aplikację Tweaks? Jeśli tak, wprowadź następujące polecenie Apt-get w sesji terminala.

sudo apt-get install gnome-tweak-tool

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą pobrać najnowszą wersję Tweaks z centralnych repozytoriów oprogramowania Arch za pomocą następującego polecenia Pacman w sesji terminala.

sudo pacman -S gnome-tweak-tool

Fedora

Fedora Linux jest uważana za najważniejszy system operacyjny Linux oparty na Gnome. Mimo to, mimo że kładzie duży nacisk na Gnome Shell, aplikacja Tweaks nie jest domyślnie skonfigurowana. W rezultacie musisz użyć menedżera pakietów DNF, aby go zainstalować.

sudo dnf install gnome-tweak-tool

OpenSUSE

OpenSUSE nie ma domyślnie zainstalowanych Tweaksów. Jest ku temu wiele powodów, ale programiści nie podali dlaczego. Prawdopodobnie dlatego, że przeciętny użytkownik Gnome nie jest zainteresowany modyfikowaniem zaawansowanych ustawień powłoki.

Sprawdź -   Jak używać telefonu z Androidem jako latarki

Jeśli chcesz zadzierać z Gnome na SUSE, musisz zainstalować Tweaks za pomocą poniższego polecenia menedżera pakietów Zypper.

sudo zypper install gnome-tweak-tool

Po zainstalowaniu Tweaks naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, wyszukaj „tweak” i otwórz aplikację.

Po otwarciu Tweak kliknij kartę „Ogólne” z boku. Następnie kliknij suwak obok „Animacje” w pozycji wyłączonej, aby natychmiast wyłączyć animacje w Gnome Shell.

Wyłącz źródła wyszukiwania

Pole wyszukiwania Gnome Shell jest potężne dzięki źródłom wyszukiwania. Dzięki tej funkcji możesz szybko wyszukiwać pliki, foldery, instalowalne aplikacje, zakładki i inne rzeczy bezpośrednio w trybie przeglądu. Tak dobra, jak funkcja wyszukiwania w Gnome Shell, może zwiększyć zużycie zasobów i spowolnić działanie. Jeśli chcesz przyspieszyć pulpit Gnome, warto wyłączyć tę funkcję.

Aby wyłączyć wyszukiwanie źródeł w Gnome, naciśnij klawisz Windows na klawiaturze. Po otwarciu trybu przeglądu wpisz „ustawienia” i uruchom aplikację ustawień. W aplikacji Ustawienia Gnome kliknij przycisk „Szukaj” po lewej stronie, aby wyświetlić sekcję źródeł wyszukiwania.

Sprawdź -   Jak wymusić zamknięcie wielu aplikacji na pulpicie

Przejrzyj źródła wyszukiwania i wyłącz wszystkie suwaki, aby całkowicie wyłączyć wszystkie funkcje wyszukiwania dla Gnome Shell.

Wyłącz aplikacje startowe

To powinno być oczywiste, ale jeśli masz Gnome Shell uruchamiającego wiele aplikacji podczas logowania, przyczynia się to do spowolnienia twojego pulpitu.

Na szczęście dzięki aplikacji Tweaks wyłączanie aplikacji startowych w Gnome jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Aby to zrobić, uruchom Tweaks, kliknij opcję „Startup Applications”. Stamtąd wyłącz wszystkie aplikacje, które są automatycznie uruchamiane!

Wyłącz rozszerzenia Gnome, których nie używasz

System rozszerzeń Gnome działa podobnie jak Firefox i Chrome: im więcej rozszerzeń do niego dodasz, tym wolniej się robi. Jeśli chcesz przyspieszyć Gnome, dobrym pomysłem jest całkowite wyłączenie rozszerzeń – lub – przynajmniej tych, których nie używasz zbyt często.

Aby wyłączyć rozszerzenie Gnome, otwórz aplikację Tweaks i kliknij przycisk „Rozszerzenia”. Przejrzyj listę i wyłącz każde rozszerzenie, którego nie używasz. Możesz też wyłączyć wszystkie rozszerzenia naraz, klikając suwak u góry okna Tweaks.

x