Jak rozpoznać muzykę stworzoną przez sztuczną inteligencję: 3 narzędzia

Szybkie odnośniki

Najważniejsze informacje

  • Technologia AI w muzyce przeszła długą drogę ewolucji na przestrzeni dekad, a narzędzia takie jak bezpłatne generatory muzyki AI uczyniły ją ogólnie dostępną.
  • Identyfikacja muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję bez specjalnych aplikacji bywa trudna, jednak pewne nieprawidłowości, na przykład brzmienie głosów niczym robotów, mogą sugerować ingerencję AI.
  • Platformy takie jak AI Voice Detector, PlayHT i TimeStretch oferują skuteczne metody detekcji muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję, zarówno odpłatnie jak i bezpłatnie.

Zapewne natknęliście się już na utwór „Heart on My Sleeve”, piosenkę stworzoną przez AI z wykorzystaniem wygenerowanych głosów Drake’a i The Weeknda. W związku z tym, być może zastanawiacie się, jak rozpoznać muzykę wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. Poniżej przedstawiamy kilka narzędzi, które mogą wam w tym pomóc.

Jak ewoluowała muzyka AI?

Sztuczna inteligencja jest obecna już od wielu lat, a jej pierwsze zastosowania w muzyce sięgają ubiegłego wieku. Jak podaje BBC, w ostatnich latach byliśmy świadkami sytuacji, w której Iamus – komputer skonstruowany na Uniwersytecie w Maladze w Hiszpanii – zaczął generować utwory klasyczne przy minimalnym wysiłku.

W przeszłości sztuczna inteligencja w dziedzinie muzyki nie była szeroko dostępna, ale to się zmieniło. Obecnie istnieje wiele aplikacji – w tym darmowych generatorów muzyki AI – za pomocą których można błyskawicznie tworzyć własne utwory. Wraz z rozwojem inteligencji maszyn, użytkownicy zyskali możliwość implementowania różnych stylów wokalnych do swoich kompozycji.

Czy da się wykryć muzykę stworzoną przez AI bez użycia aplikacji?

Wykrywanie muzyki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję bez wsparcia technologicznego jest bardzo wymagające. Niemniej jednak, można podjąć próby, by ustalić, czy utwór został wykonany przez człowieka, czy przez maszynę. Można na przykład spróbować zmienić tempo utworu. Głosy w kompozycjach wygenerowanych przez AI bywają niejednolite w momencie przyspieszania lub zwalniania odtwarzania.

Nawet przy standardowej szybkości, muzyka stworzona przez AI może przejawiać niekonsekwencje w brzmieniu i rytmie. Głosy mogą na przykład brzmieć jak roboty lub załamywać się w sposób losowy, co jest odmienne od naturalnego głosu ludzkiego. Należy jednak pamiętać, że takie symptomy mogą wynikać również z błędów edycyjnych, a niekoniecznie z użycia AI.

Obecnie, serwisy streamingowe również implementują narzędzia do identyfikacji utworów stworzonych za pomocą sztucznej inteligencji. Na przykład, Deezer w czerwcu 2023 roku poinformował o pracach nad systemem śledzenia, który ma w tym pomóc. Zatem, jeśli podejrzewamy, że ktoś kopiuje nasz głos lub muzykę przy pomocy AI, często nie trzeba podejmować specjalnych kroków (choć zgłoszenie utworu w przypadku takich podejrzeń jest zawsze wskazane).

Jeśli zależy wam na efektywniejszej identyfikacji muzyki stworzonej przez AI, warto skorzystać z dostępnych narzędzi. Niektóre z nich zostały stworzone specjalnie do detekcji muzyki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, a inne pomogą w rozpoznawaniu różnych rodzajów dźwięku.

Poniżej znajdziecie listę naszych ulubionych narzędzi do identyfikacji muzyki i dźwięku AI.

1. Detekcja fałszywych głosów i muzyki AI przy użyciu AI Voice Detector

AI Voice Detector to jedno z zaawansowanych narzędzi do identyfikacji głosów generowanych przez AI. Jest to idealna opcja, jeżeli zależy wam na szybkim sprawdzeniu, czy dany utwór został wygenerowany przy pomocy sztucznej inteligencji. Można przejść bezpośrednio na stronę AI Voice Detector lub zainstalować rozszerzenie przeglądarki, aby uzyskać szybszy i częstszy dostęp do tego narzędzia.

Korzystanie z AI Voice Detector wiąże się z opłatą abonamentową. Miesięczna subskrypcja kosztuje 24,99 USD, a roczna 200 USD. Po rejestracji można przesyłać pliki w wielu formatach i korzystać z szeregu innych opcji.

Aby skorzystać z wykrywacza głosu AI:

  • Zaloguj się na swoje konto.
  • Przejdź do głównej strony AI Voice Detector. Wyszukaj plik audio, który chcesz poddać analizie.
  • Wybierz opcję wykrywania głosu i poczekaj, aż AI Voice Detector zidentyfikuje, czy utwór został wygenerowany przez sztuczną inteligencję.
  • Jeśli chcecie odkryć nowe utwory stworzone przez AI, warto zapoznać się z najlepszymi miejscami, gdzie można je znaleźć.

    2. Wykorzystanie PlayHT do weryfikacji autorstwa utworu (człowiek vs. AI)

    PlayHT specjalizuje się w pomaganiu użytkownikom w tworzeniu treści przy użyciu AI, ale oferuje także funkcję, która pozwala na weryfikację autentyczności nagrań głosowych. Dzięki funkcji detekcji głosu AI PlayHT, można skanować pliki w formatach MP3, WAV lub FLAC. W tym celu wystarczy przejść na stronę i przeciągnąć plik audio lub skorzystać z opcji „Prześlij plik”.

    Narzędzie detekcji PlayHT jest bezpłatne. Analiza plików nie trwa zwykle długo, a po jej zakończeniu PlayHT pokaże, czy ścieżka została wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

    W celu identyfikacji obrazów wygenerowanych przez AI, należy skorzystać z innych narzędzi. Polecamy zapoznać się z naszym przewodnikiem, jak rozpoznać obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

    3. Weryfikacja niespójności w utworach z TimeStretch

    Z uwagi na brak ogólnodostępnych narzędzi do wykrywania muzyki AI, czasami warto poszukać niekonwencjonalnych metod. Zmiana tempa utworu może czasami pomóc w ocenie, czy został on wygenerowany przez sztuczną inteligencję. TimeStretch to potencjalne rozwiązanie, aby sprawdzić, czy utwór został stworzony przez człowieka czy przez maszynę.

    W TimeStretch tempo można łatwo modyfikować za pomocą pokrętła w lewym dolnym rogu. Dodatkowo, istnieje opcja dostosowania wysokości tonu i melodii utworu. W tym celu wystarczy przesunąć pokrętła w lewo lub w prawo.

    TimeStretch jest całkowicie darmowy. Poniżej instrukcja korzystania z tego narzędzia:

  • Po wejściu na stronę internetową, przeciągnij i upuść utwór do TimeStretch.
  • Dostosuj suwak prędkości i inne parametry według potrzeb.
  • Kliknij przycisk „Odtwórz”, aby odsłuchać utwór. Na tej podstawie można ocenić, czy utwór został stworzony przez sztuczną inteligencję, czy nie.
  • Z uwagi na to, że technologia AI jest wciąż nowa, nie zaskakuje fakt, że wykrycie, czy utwór powstał przy jej pomocy jest utrudnione. Jest niemal pewne, że w nadchodzących latach stanie się to znacznie łatwiejsze. Oprócz większej ilości dostępnych narzędzi, platformy streamingowe również będą bardziej zaawansowane w wykrywaniu tego rodzaju utworów. Niemniej jednak, przedstawione metody stanowią dobry punkt wyjścia.