Jak sideload załadować dodatek w Firefoksie

Dodatki do Firefoksa są ogólnie dostępne w Firefox Marketplace wraz z motywami. Te dodatki są bezpieczne i można je zainstalować za pomocą kilku kliknięć. To jest tak proste, jak to możliwe. Programiści dodatków zazwyczaj nie muszą napotykać żadnych problemów po przesłaniu dodatku, więc dystrybucja jest dość prosta.

To powiedziawszy, nie wszystkie dodatki są dystrybuowane za pośrednictwem Firefox Marketplace. Niektóre będą musiały być dystrybuowane spoza niej. Aby zainstalować te dodatki, musisz je załadować z boku. Oto jak.

Załaduj dodatek z boku

Odsyłanie dodatku do Firefoksa jest naprawdę łatwe. Wszystko czego potrzebujesz to plik dodatkowy, który jest plikiem XPI. Programiści wybierają sposób dystrybucji swoich dodatków, dlatego nie możemy wskazać Ci jednego miejsca, w którym udostępniane są dodatki spoza Firefox Marketplace. Mogą znajdować się na stronie programisty lub na stronie Github.

Po utworzeniu pliku XPI wystarczy przeciągnąć i upuścić go w otwartym oknie przeglądarki Firefox. Możesz też nacisnąć skrót klawiaturowy Ctrl + O, aby otworzyć pole Wybierz plik, a następnie wybrać z niego plik XPI.

Zobaczysz monit z pytaniem, czy chcesz dodać dodatek do Firefoksa, i wyświetli listę uprawnień, do których będzie miał dostęp. Kliknij Dodaj, a zostanie zainstalowany.

Aby odinstalować dodatek, który został załadowany z boku, dotknij skrótu klawiaturowego Ctrl + Shift + A. Spowoduje to przejście do menedżera dodatków. Kliknij przycisk więcej opcji obok dodatku i wybierz z menu opcję „Usuń”.

Ograniczenia i środki ostrożności

Dodatki, które nie są z Firefox Marketplace, mogą nie być bezpieczne. Jeśli dodatek jest oprogramowaniem typu open source, prawdopodobnie będzie nieszkodliwy, ale jeśli nie jest, upewnij się, że programista jest niezawodny, zanim załadujesz dodatek na bok. Szkodliwy dodatek, który instalujesz w przeglądarce, może ukraść wszelkiego rodzaju informacje.

Ta metoda nie pozwoli ci instalować dodatków, które nie są kompatybilne z twoją wersją Firefoksa. Kompatybilność od dawna nie stanowiła problemu z dodatkami do Firefoksa, ale nadal będą wyjątki. Jeśli znajdziesz plik XPI starego dodatku i spróbujesz go zainstalować w ten sposób, może nie działać. Może również zainstalować, ale nie działać tak, jak powinien. Jeśli to jest dodatek, który próbujesz zainstalować, najlepiej poszukać alternatywy dla niego.