Udostępnij teraz w social media:

REFInd to program ładujący UEFI. Jest o wiele bardziej estetyczny niż domyślny program ładujący Grub w systemie Linux. Jest wysoce konfigurowalny i można go skonfigurować tak, aby z łatwością uruchamiał prawie każdy system operacyjny oprócz Linuksa! Co więcej, umożliwia użytkownikom łatwiejsze zarządzanie wieloma systemami operacyjnymi na potrzeby podwójnego rozruchu. Działa nawet dobrze na komputerach Mac! Proces konfigurowania programu ładującego REFInd w systemie Linux nie jest zbyt skomplikowany. Zaczyna się od zainstalowania aplikacji z terminala w systemie Linux.

Uwaga: program ładujący rEFInd działa tylko z systemami obsługującymi UEFI. Tryb BIOS nie działa i nie jest obsługiwany!

Instrukcje Ubuntu

Ubuntu Linux ma doskonałe wsparcie dla programu ładującego rEFInd. Uruchomienie go jest bardzo łatwe, ponieważ konsola robi za Ciebie praktycznie wszystko. Aby rozpocząć instalację programu ładującego rEFInd na Ubuntu, otwórz okno terminala. Okno terminala można otworzyć, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, użyj menedżera pakietów Apt, aby zainstalować pakiet bootloadera rEFInd z repozytorium oprogramowania „Universe”.

Uwaga: jeśli nie masz już włączonego „Universe”, włącz go za pomocą sudo add-apt-repository universe w wierszu poleceń.

sudo apt install refind

Po wprowadzeniu polecenia instalacji Twój komputer Ubuntu przejdzie przez proces zbierania kilku różnych zależności wymaganych do uruchomienia programu ładującego w systemie. Zachowaj cierpliwość podczas instalacji i nie odrywaj uwagi od okna terminala.

Sprawdź -   Jak uruchomić podwójny system Linux i Windows 10

Po zainstalowaniu programu na ekranie pojawi się tekstowy graficzny interfejs użytkownika. Na tym ekranie zobaczysz komunikat z pytaniem, czy chcesz automatycznie zainstalować rEFInd na ESP (partycja rozruchowa UEFI). Pozwól mu się zainstalować. Jeśli wszystko się powiedzie, rEFInd będzie gotowy do użycia na Ubuntu.

Instrukcje Debiana

Program ładujący rEFInd jest dostępny dla użytkowników systemu Debian Linux za pośrednictwem „głównego” repozytorium pakietów oprogramowania. Jednak Debian jest wolno rozwijającą się dystrybucją Linuksa, więc zdecydowanie zalecamy unikanie tego pakietu na rzecz tego, który programista udostępnia na pulpicie. Ponadto pakiet DEB zawiera skrypt „refind-install”, którego można użyć do łatwej instalacji programu ładującego.

Aby zdobyć najnowszą wersję DEB bootloadera rEFInd, musisz odwiedzić stronę SourceForge projektu. Kliknij tutaj, znajdź „Files” i pobierz element z etykietą „refind_0.11.4-1_amd64.deb”. Alternatywnie, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze i uruchom polecenie pobierania wget, aby pobrać je bezpośrednio z Internetu.

wget https://sourceforge.net/projects/refind/files/0.11.4/refind_0.11.4-1_amd64.deb/download -O refind_0.11.4-1_amd64.deb

Po zakończeniu pobierania pakietu rEFInd DEB do systemu Debian Linux nadszedł czas, aby zainstalować pakiet – za pomocą polecenia instalacji pakietu dpkg.

dpkg -i refind_0.11.4-1_amd64.deb

Po załadowaniu pakietu możesz napotkać błędy zależności. Aby to naprawić, uruchom apt install -f polecenie. Lub, aby uzyskać dodatkową pomoc, zapoznaj się z naszym artykułem na temat rozwiązywania problemów z zależnościami w Debianie.

sudo apt install -f

Następnie możesz zainstalować program ładujący rEFInd na Debianie zamiast programu ładującego Grub, uruchamiając dołączony skrypt refind-install.

sudo -s

refind-install

Arch instrukcje Linux

W Arch Linux instalacja bootloadera rEFInd nie wymaga pobrania pakietu ze strony SourceForge dewelopera. Zamiast tego musisz zainstalować oficjalny pakiet Arch Linux. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie, przy otwartym i gotowym do użycia oknie terminala, można rozpocząć instalację. Za pomocą polecenia Pacman skonfiguruj pakiet rEFInd.

sudo pacman -S refind-efi

Po zainstalowaniu pakietu rEFInd w Arch Linux, należy zalogować się na konto użytkownika root. Aby zalogować się do roota w Arch, użyj polecenia su. Lub, jeśli masz zablokowane konto roota, przejdź do niego za pomocą sudo -s.

su -

Lub

sudo -s

Teraz, gdy sesja terminala jest rootem, program ładujący rEFInd można szybko skonfigurować za pomocą dołączonego skryptu refind-install.

refind-install

Uruchomienie rEFInd na Arch Linux powinno działać bez zarzutu, dzięki dołączonemu skryptowi instalacyjnemu. Jeśli jednak napotkasz problemy z konfiguracją, Arch Linux Wiki zawiera świetny opis działania oprogramowania. Aby uzyskać dostęp do strony Arch Wiki na rEFInd, kliknij tutaj.

Sprawdź -   Jak włączyć tryb ciemny w WhatsApp na iOS

Instrukcje Fedory

Program ładujący rEFInd niestety nie jest obsługiwany przez projekt Fedora Linux. Na szczęście deweloper zapewnia łatwy do zainstalowania pakiet RPM do użytku w dystrybucjach Linuksa opartych na RPM, więc nadal można go zainstalować w systemach Fedora.

Aby zdobyć wydanie RPM rEFInd dla Fedory, udaj się do SourceForge projektu. Tam pobierz pakiet RPM. Lub uruchom następujące polecenie wget, aby pobrać je bezpośrednio z Internetu.

wget https://sourceforge.net/projects/refind/files/0.11.4/refind-0.11.4-1.x86_64.rpm/download -O refind-0.11.4-1.x86_64.rpm

Instalowanie pakietu RPM rEFInd w Fedorze Linux odbywa się za pomocą narzędzia Dnf. Skonfiguruj go w systemie za pomocą poniższego polecenia.

sudo dnf install refind-0.11.4-1.x86_64.rpm

Po zakończeniu instalacji program ładujący można łatwo aktywować w Fedorze Linux, podobnie jak wiele innych systemów operacyjnych w tym przewodniku: za pomocą skryptu instalacyjnego.

sudo refind-install

Instrukcje OpenSUSE

Podobnie jak Fedora Linux, nie ma wsparcia dla rEFInd w oficjalnych repozytoriach oprogramowania OpenSUSE. Tak więc ci, którzy chcą używać tego bootloadera w OpenSUSE, będą musieli pobrać RPM od programisty. Aby to zdobyć, kliknij tutaj i pobierz plik „refind-0.11.4-1.x86_64.rpm”. Alternatywnie uruchom wget i pobierz go bezpośrednio z terminala.

wget https://sourceforge.net/projects/refind/files/0.11.4/refind-0.11.4-1.x86_64.rpm/download -O refind-0.11.4-1.x86_64.rpm

Po zakończeniu pobierania zainstaluj pakiet rEFInd RPM w systemie OpenSUSE Linux za pomocą polecenia zypper.

sudo zypper install refind-0.11.4-1.x86_64.rpm

Po zainstalowaniu pakietu RPM włącz program ładujący na komputerze OpenSUSE, uruchamiając dołączony skrypt instalacyjny.

sudo refind-install