RPMFusion to obszerne zewnętrzne repozytorium oprogramowania dla systemu Fedora Linux, które oferuje dwa różne rodzaje wydań: RPMFusion Free oraz RPMFusion Non-free.
W repozytorium RPM Fusion Free znajdziemy popularne oprogramowanie typu open source, kodeki oraz narzędzia, które nie zostały dodane do projektu Fedora z powodu ograniczeń zasobów lub braku zainteresowania ze strony opiekunów. Z kolei w repozytorium Non-free znajdują się aplikacje o zamkniętym kodzie źródłowym oraz sterowniki, które są pożądane przez użytkowników Fedorze, ale nie są włączane do dystrybucji Linuksa przez projekt Fedora.
Fedora Linux jest świetnym wyborem dla programistów i bardziej zaawansowanych użytkowników. Jednak dodanie RPMFusion znacząco poszerza dostęp do oprogramowania i sterowników, porównując z tym, co oferuje Ubuntu.
Instalacja repozytorium RPMFusion Free
Repozytorium RPMFusion Free można szybko zainstalować na systemie Fedora Linux dzięki zaangażowaniu opiekunów, którzy przygotowali łatwy w instalacji pakiet RPM, dostępny na stronie internetowej.
W tej części przedstawimy, jak aktywować repozytorium wolnego oprogramowania zarówno za pośrednictwem aplikacji Gnome Software, jak i w terminalu.
Gnome Software
Dodanie repozytorium wolnego oprogramowania w systemie Fedora za pomocą Gnome Software jest proste, ponieważ aplikacja wykonuje większość pracy za użytkownika. Aby rozpocząć, odwiedź stronę RPMFusion.
Na stronie szukaj opcji „Włącz RPM Fusion w swoim systemie” i kliknij ją, aby przejść do kolejnej sekcji.
Na następnej stronie znajdziesz szczegółowe informacje. Zaleca się ich przeczytanie, aby lepiej zrozumieć usługę. Następnie zlokalizuj sekcję „RPM Fusion Free for Fedora” i kliknij link odpowiadający aktualnie używanej wersji Fedory Linux.
Pobierz plik RPM na swój komputer. Po zakończeniu pobierania, otwórz menedżera plików Gnome, znajdź folder „Pobrane” i dwukrotnie kliknij na ściągnięty plik RPM. To działanie powinno automatycznie otworzyć Gnome Software i przenieść cię do strony instalacji.
Na stronie instalacji kliknij przycisk „Zainstaluj” i wprowadź swoje hasło. Wkrótce repozytorium RPM Fusion będzie gotowe do użytku!
Terminal
Choć Gnome jest domyślnym środowiskiem graficznym dla Fedorę Linux, nie wszyscy użytkownicy korzystają z tej wersji. Niektórzy preferują alternatywne „spiny” pulpitu.
Aby zainstalować repozytorium RPM Fusion Free w terminalu, wykonaj poniższe kroki.
Na początku odwiedź stronę RPM Fusion i kliknij link „Włącz RPM Fusion w swoim systemie”.
Na kolejnej stronie znajdź wersję RPM Fusion Free dla aktualnej wersji Fedory Linux i kliknij na nią prawym przyciskiem myszy.
Wybierz opcję „Kopiuj lokalizację łącza” lub „Kopiuj adres łącza”, aby skopiować link do pliku RPM Fusion Free. Następnie otwórz terminal i zainstaluj pakiet za pomocą DNF. Na przykład:
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-29.noarch.rpm
Instalacja repozytorium RPM Fusion Non-free
Jeśli potrzebujesz dostępu do niektórych sterowników lub oprogramowania zamkniętego, które nie jest standardowo dostępne w Fedorze Linux, musisz zainstalować RPM Fusion Non-free. W tej części omówimy, jak to zrobić zarówno w Gnome Software, jak i w terminalu!
Gnome Software
Dodawanie repozytorium Non-free RPM Fusion w systemie Fedora za pomocą Gnome Software jest niemal tak proste, jak instalacja wersji Free. Aby rozpocząć, przejdź do strony RPM Fusion i kliknij „Włącz RPM Fusion w swoim systemie”.
Na stronie poszukaj sekcji Non-free. Następnie wybierz link odpowiadający wersji Fedory Linux, której używasz, aby rozpocząć pobieranie pakietu.
Po pobraniu pakietu, uruchom menedżera plików Gnome i przejdź do folderu „Pobrane”.
W folderze „Pobrane” znajdź plik Non-free RPM i dwukrotnie kliknij, aby otworzyć go w Gnome Software.
Po otwarciu Gnome Software, repozytorium RPM Fusion Non-free można aktywować klikając przycisk „Zainstaluj” na stronie.
Terminal
W przypadku terminala proces instalacji RPM Fusion Non-free jest analogiczny do repozytorium Free. Aby rozpocząć, odwiedź stronę RPM Fusion i kliknij link „Włącz RPM Fusion w swoim systemie”.
Przejrzyj stronę w celu znalezienia sekcji Non-free. Następnie, po przejściu do tej sekcji, kliknij prawym przyciskiem myszy na link do wersji RPM Fusion Non-free, która odpowiada używanej wersji Fedory Linux.
Wybierz „Kopiuj lokalizację łącza” lub „Kopiuj adres łącza” z menu kontekstowego, aby skopiować link do wersji RPM Fusion Non-free. Następnie zainstaluj go za pomocą DNF, jak pokazano w poniższym przykładzie.
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-29.noarch.rpm