Jak spakować lub rozpakować pliki na Chromebooku

Chcesz wysłać kilka plików w e-mailu, a może otrzymałeś skompresowany plik ZIP jako załącznik na swoim Chromebooku? Niezależnie od tego, czy chcesz skompresować, czy rozpakować pliki, system operacyjny Chrome sprawia, że ​​bez dodatkowych aplikacji jest to dziecinnie proste.

Jak spakować pliki

Aby rozpocząć, otwórz aplikację Pliki i przejdź do folderu z plikami, które chcesz spakować.

Otwórz aplikację Pliki i przejdź do plików, które chcesz skompresować

W tym miejscu zaznacz wszystkie pliki, które chcesz dodać, przytrzymując klawisz Ctrl i klikając każdy plik do dodania. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wybrane pliki i kliknij „Zip Selected” w wyświetlonym menu kontekstowym.

Podświetl swoje pliki, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Zip Selection z menu kontekstowego

Pliki są spakowane i dodane do pliku o nazwie „Archive.zip” w bieżącym katalogu. Domyślna nazwa to „Archiwum”, ale po utworzeniu można ją zmienić na dowolną.

Twój spakowany plik pojawi się w bieżącym folderze jako Archive.zip

Po spakowaniu plików są one gotowe do przesłania i wysłania do znajomych i rodziny jako załącznik do wiadomości e-mail.

Jak rozpakować pliki

Jeśli wysłano Ci plik ZIP jako załącznik od znajomego lub członka rodziny, rozpakowanie go na Chromebooku jest równie łatwe, jak skompresowanie. Obsługuje nawet pliki RAR natywnie!

Jeśli chodzi o rozpakowywanie pliku, system operacyjny Chrome działa nieco inaczej niż możesz być przyzwyczajony, jeśli pochodzisz z komputera PC lub Mac. Zamiast otwierać plik w celu wyświetlenia zawartości, system operacyjny Chrome montuje plik tak, jakby był to dysk zewnętrzny w aplikacji Pliki.

Jeśli otrzymałeś plik e-mailem, pobierz go i przejdź do niego w aplikacji Pliki. Pobrane pliki zwykle znajdują się w folderze „Pobrane”.

Kliknij dwukrotnie plik ZIP, aby go otworzyć, a zawartość pliku zostanie wyświetlona.

Kliknij dwukrotnie plik ZIP, a aplikacja Pliki otworzy go natychmiast, wyświetlając zawartość

Zwróć uwagę, że po otwarciu pliku jest on montowany jako dysk zewnętrzny po lewej stronie okna.

Zwróć uwagę, że po lewej stronie aplikacji plik ZIP został zamontowany jak dysk zewnętrzny

Po otwarciu pliku przenieśmy zawartość do folderu na Chromebooku, wybierając żądane pliki za pomocą klawisza Ctrl i klikając każdy element, a następnie kliknij plik prawym przyciskiem myszy i kliknij „Kopiuj”.

Podświetl pliki, które chcesz przenieść z pliku ZIP, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij Kopiuj w wyświetlonym menu kontekstowym

Następnie przejdź do folderu docelowego, w którym chcesz przechowywać te pliki, kliknij prawym przyciskiem myszy iz menu kontekstowego wybierz „Wklej”.

Przejdź do folderu, w którym chcesz przechowywać te pliki na swoim Chromebooku, za pomocą aplikacji Pliki, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij Wklej z menu kontekstowego

To wszystko. Po rozpakowaniu plików kliknij ikonę wysuwania, aby odmontować plik ZIP z aplikacji Pliki, a teraz możesz bezpiecznie usunąć go ze swojego Chromebooka.

Po zakończeniu kliknij ikonę wysuwania, aby odmontować plik ZIP z aplikacji