Jak sprawdzić dławienie procesora w systemie Windows 10

System Windows 10 ma różne mechanizmy zapewniające chłodzenie systemu. Jeśli system się przegrzeje, wyłączy się lub podejmie działania zapobiegawcze w celu obniżenia temperatury.

Jednym z elementów, który ma tendencję do nagrzewania się i późniejszego uszkodzenia w wyniku wysokich temperatur, jest procesor. W systemie Windows 10, jeśli procesor nagrzewa się zbyt mocno lub temperatura w obudowie wzrośnie do poziomu niebezpiecznego dla sprzętu, system albo wyłączy się, albo zdławi moc procesora, aby obniżyć temperaturę.

Dławienie procesora w celu obniżenia temperatury

Im intensywniej działa procesor, tj. Im więcej procesów działa w tym samym czasie, tym więcej energii zużywa i tym cieplej działa. Procesor może się do pewnego stopnia nagrzać, ale jeśli nagrzeje się powyżej pewnego punktu, musi ostygnąć w taki lub inny sposób, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu sprzętu.

Dławienie procesora

Windows 10 zwykle ogranicza moc procesora, jeśli się nagrzewa. To oczywiście oznacza, że ​​wykonanie zadań zajmie więcej czasu, system może się zawiesić i wszystko będzie działać wolno.

Sprawdź dławienie procesora w systemie Windows 10

Jeśli podejrzewasz, że procesor jest dławiony, możesz to sprawdzić, obserwując użycie procesora. W systemie Windows 10 możesz to zrobić za pomocą narzędzia Monitor zasobów lub możesz użyć narzędzia do monitorowania procesora innej firmy do tego zadania.

Ograniczanie przepustowości procesora – Monitor zasobów

Stuknij skrót klawiaturowy Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania. W polu uruchamiania wpisz: perfmon.exe / res i naciśnij klawisz Enter. Używaj systemu tak, jak zwykle. Wartość maksymalnej częstotliwości przedstawia bieżący pobór mocy przez procesor. Jeśli wartość nie wykracza poza określony punkt, oznacza to, że procesor jest dławiony.

HWiNFO dławienia procesora

Dławienie procesora ma miejsce, gdy procesor się przegrzewa. Jeśli twój system jest chłodny, procesor będzie działał z maksymalną wydajnością bez dławienia, więc to, co naprawdę chcesz sprawdzić, to jego temperatura.

Jeśli procesor się przegrzewa, zostanie dławiony.

Pobierz bezpłatną aplikację o nazwie HWiNFO i uruchom ją. Wybierz „Tylko czujniki” i kliknij Uruchom. Przewiń w dół do sekcji DTS dla Twojego procesora. Zwróć uwagę na temperatury; jeśli procesor jest zbyt gorący, aplikacja podświetli temperaturę na czerwono. Jeśli procesor jest zbyt gorący, zostanie zdławiony.

Zapobiegaj dławieniu procesora

Możesz zapobiec dławieniu procesora, utrzymując system w niskiej temperaturze. Nie ma sposobu, aby go wyłączyć, a nawet gdyby tak było, nie zalecamy korzystania z niego.

Trzymaj system w dobrze wentylowanym miejscu i upewnij się, że powietrze może wpływać i wypływać. Zastosuj pastę termoprzewodzącą lub dodaj wentylator, aby utrzymać chłód. Upewnij się, że obudowa jest czysta, tj. Nie gromadzi się kurz. Upewnij się, że wentylatory działają prawidłowo. Twój procesor może być dławiony na zasilaniu bateryjnym, więc staraj się pozostać podłączony do źródła zasilania. Unikaj podkręcania procesora.

Twój procesor może się również przegrzać z powodu problemów sprzętowych. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną może być komponent sprzętowy, zleć sprawdzenie. Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że wyłączenie technologii Intel SpeedStep w systemie BIOS naprawiło przegrzanie procesora.