Udostępnij teraz w social media:

Material Shell to nowoczesny interfejs pulpitu dla środowiska Gnome Desktop. Został zaprojektowany, aby uporządkować pulpit systemu Linux, wprowadzając automatyczne układanie kafelków i doskonałe zarządzanie programami. W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować Material Shell i jak z niego korzystać.

Instalowanie powłoki materiału

Material Shell to przeróbka dla Gnome. Nie możesz jednak zacząć go używać bez uprzedniej instalacji. Istnieje wiele różnych sposobów instalacji Material Shell w systemie Linux.

W tej sekcji przewodnika omówimy wiele sposobów instalacji Material Shell na komputerze z systemem Linux. Aby rozpocząć proces instalacji, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Fedora

W Fedorze Linux rozszerzenie Material Shell Gnome znajduje się w oficjalnych repozytoriach oprogramowania Fedora Linux. Jeśli chcesz zainstalować Material Shell w ten sposób, otwórz okno terminala i użyj poniższego polecenia instalacji dnf.

sudo dnf install gnome-shell-extension-material-shell

Jeśli masz problemy ze skonfigurowaniem Material Shell przez repozytoria oprogramowania Fedory, pamiętaj, że można go również zainstalować za pomocą kodu źródłowego lub Gnome Extension Store.

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą zainstalować rozszerzenie Material Shell na swoim komputerze za pośrednictwem repozytorium użytkowników Arch Linux. Aby zainstalować Material Shell w ten sposób, otwórz okno terminala i wykonaj kolejno następujące polecenia.

sudo pacman -S git base-devel
 
 git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
 
 cd trizen
 
 makepkg -sri
trizen -S gnome-shell-extension-material-shell-git

Należy pamiętać, że jeśli instalacja Material Shell na komputerze Arch Linux za pośrednictwem AUR nie powiedzie się, istnieją inne sposoby jej zainstalowania, takie jak metoda kodu źródłowego lub Gnome Extension Store.

Sprawdź -   Jak nagrywać dwa okna obok siebie w systemie Windows 10

Sklep z rozszerzeniami Gnome

Większość użytkowników Gnome Shell będzie mogła uzyskać dostęp do Material Shell, instalując ją za pośrednictwem Gnome Extension Store. Powód? Jest kompatybilny z każdą dystrybucją Linuksa z systemem Gnome.

Aby rozpocząć instalację Material Shell, musisz zainstalować pakiet „chrome-gnome-shell”, a także rozszerzenie przeglądarki Gnome. Skonfigurowanie tych dwóch rzeczy umożliwia interakcję z witryną rozszerzenia. Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z tego przewodnika tutaj.

Po skonfigurowaniu pakietu „chrome-gnome-shell” i rozszerzenia Gnome Browser nadszedł czas, aby zainstalować rozszerzenie przeglądarki Material Shell. Kliknij ten link tutaj aby przejść do strony rozszerzenia Material Shell.

Na stronie rozszerzenia Material Shell znajdź suwak WŁ. / WYŁ. I kliknij go myszą. Po kliknięciu suwaka pojawi się wyskakujące okienko. W tym wyskakującym oknie wybierz „INSTALUJ”, aby zainstalować Material Shell na komputerze z systemem Linux.

Sprawdź -   Jak wyłączyć nową funkcję autoodtwarzania w YouTube

Kod źródłowy

Innym sposobem instalacji Material Shell jest użycie kodu źródłowego. Aby rozpocząć instalację, upewnij się, że masz zainstalowany pakiet „git”. Następnie wykonaj poniższe polecenie.

git clone https://github.com/material-shell/material-shell.git ~/.local/share/gnome-shell/extensions/[email protected]

Użyj Material Shell

Material Shell znacznie różni się od innych interfejsów użytkownika na platformie Linux. W rezultacie nie jest łatwo to zrozumieć, jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak używać Material Shell w systemie Linux.

Otwieranie / zamykanie aplikacji

Zarządzanie aplikacjami w Material Shell jest fascynujące i wyjątkowe. Zamiast udostępniać użytkownikom skrót do aplikacji na pulpicie lub menu do przeglądania, otrzymują oni narzędzie wyszukiwania, za pomocą którego mogą otwierać dowolną aplikację zainstalowaną na komputerze.

Aby otworzyć aplikację w Material Shell na komputerze, wykonaj następujące czynności. Najpierw znajdź znak „+” w górnym panelu i kliknij go. Po kliknięciu znaku „+” pojawi się pole wyszukiwania. Użyj tego pola, aby znaleźć aplikację, którą chcesz uruchomić, i kliknij ją.

Aby zamknąć dowolną otwartą aplikację w Material Shell, znajdź przycisk X na nazwie aplikacji w panelu i kliknij go, aby ją zamknąć.

Sprawdź -   Jak skonfigurować Arc Menu w Gnome Shell

Przełączanie widoku kafelków

Sercem Material Shell jest zarządzanie oknami kafelkowymi. Oto, jak z niego korzystać. Najpierw otwórz jedną lub więcej aplikacji w Material Shell, klikając znak „+” w górnym panelu. Po otwarciu wszystkich aplikacji kliknij ikonę kafelkowania na końcu górnego panelu.

Po wybraniu ikony kafelków w panelu Material Shell automatycznie dostosuje układ kafelków aplikacji. Aby zmienić układ, kliknij ikonę.

Dostęp do powiadomień

Material Shell zmienia sposób, w jaki Gnome wyświetla powiadomienia. Obszar powiadomień nie jest już na środku górnego panelu. Zamiast tego znajduje się w lewym dolnym rogu.

Aby uzyskać dostęp do powiadomień w Material Shell, kliknij zegar w lewym dolnym panelu. Po kliknięciu zegara pojawią się powiadomienia.

Przełączanie okien

Przełączanie okien w Material Shell odbywa się za pomocą górnego panelu. Aby przełączyć się przez dowolne okno, kliknij nazwę aplikacji w górnym panelu.

Sterownica

Material Shell porusza się tam, gdzie przyciski sterujące znajdują się w Gnome. Aby uzyskać dostęp do regulacji głośności, sieci itp., Wybierz ikonę głośności w lewym dolnym panelu. Gdy to zrobisz, pojawią się przyciski sterujące na pulpicie.