Jak sprawdzić i wyłączyć system CompactOS w systemie Windows 10

System Windows 10 może działać w systemie w stanie skompresowanym. Jest to ustawienie, które można ręcznie włączyć lub, jeśli uzna to za konieczne, system Windows 10 może włączyć się podczas aktualizacji. Przede wszystkim dzieje się tak, gdy instalujesz aktualizację funkcji, a system operacyjny nie daje żadnych wskazówek, że to zrobił. W niektórych przypadkach może to spowodować spowolnienie działania systemu po aktualizacji. Oto jak sprawdzić i wyłączyć CompactOS w systemie Windows 10.

W systemie Windows 10 1903 dostępna jest funkcja o nazwie zarezerwowana pamięć, która automatycznie rezerwuje miejsce potrzebne na aktualizację, dzięki czemu można bezpiecznie wyłączyć system compactOS bez obawy o niepowodzenie aktualizacji.

Sprawdź stan compactOS

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie, aby sprawdzić, czy system Windows 10 działa w stanie kompaktowym, czy nie.

compact /compactos:query

Polecenie zwróci dwie informacje; czy system operacyjny jest w stanie kompaktowym i dlaczego jest w tym stanie. Powody mogą być różne; mógł zostać włączony przez administratora systemu lub mógł zostać włączony, jeśli system Windows 10 uważa, że ​​jest najlepszy dla systemu. W niektórych przypadkach polecenie może powiedzieć, że system compactOS nie jest włączony, ale może być włączony w razie potrzeby w dowolnym momencie w przyszłości.

Wyłącz system compactOS

Aby wyłączyć compactOS, potrzebujesz uprawnień administratora. Wyłączenie systemu CompactOS spowoduje, że system Windows 10 zajmie więcej miejsca na dysku Windows. Możesz stracić od 4 do 8 GB miejsca.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie;

compact /compactos:never

Ukończenie tego procesu może zająć od 10 do 20 minut. Czas potrzebny może zależeć od rozmiaru dysku, ale nie powinien przekraczać górnego limitu 20 minut.

compactOS jest przeznaczony dla urządzeń z małą ilością pamięci, jednak może być włączony w systemach, które mają również dużo pamięci. Wyłączenie go może również powodować problemy później podczas próby zainstalowania aktualizacji funkcji, ponieważ aktualizacje funkcji wymagają trochę wolnego miejsca na dysku z systemem Windows, aby można je było zainstalować bez żadnych problemów. Powinieneś rozważyć wszystkie te rzeczy, zanim wyłączysz compactOS.

Włącz system CompactOS

Włączenie systemu compactOS jest tak proste, jak jego wyłączenie. Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie;

compact /compactOS:always

Włączenie go również zajmie trochę czasu; 10-20 minut powinno wystarczyć. Włączenie tego zwolni trochę miejsca na dysku z systemem Windows, chociaż może spowolnić system.

Jeśli twoje urządzenie ma bardzo mało pamięci, np. Jest to tablet, możesz nie być w stanie wyłączyć compactOS bez względu na to, co robisz.