Jak szybko kompresować obrazy w systemie Linux za pomocą ImCompressor

Pliki graficzne stają się coraz większe i zaczynają wymykać się spod kontroli. Jeśli używasz Linuksa i masz dość zajmowania się dużymi, rozdętymi plikami obrazów, możesz je skompresować. Najlepszym sposobem na to jest użycie aplikacji o nazwie ImCompressor.

Zainstaluj ImCompressor w systemie Linux

Zanim będziemy mogli dowiedzieć się, jak korzystać z aplikacji ImCompressor, aby znacznie zmniejszyć pliki obrazów w systemie Linux, aplikacja musi zostać zainstalowana. Obecnie istnieją trzy sposoby instalacji: Arch Linux AUR, Flatpak i za pomocą kodu źródłowego. W tym przewodniku pokażemy wszystkie trzy metody instalacji ImCompressora.

Arch Linux AUR

Jeśli jesteś użytkownikiem Arch Linux, będziesz miał łatwy sposób na zainstalowanie aplikacji ImCompressor. Aby rozpocząć, użyj Pacman polecenie załadowania zarówno pakietów „Base-devel”, jak i „Git”, ponieważ są one niezbędne do pracy z AUR.

sudo pacman -S git base-devel

Po skonfigurowaniu pakietów Git i Base-devel na komputerze Arch Linux, użyj klon gita polecenie, aby pobrać najnowszą wersję pomocnika Trizen AUR. Dzięki tej aplikacji ImCompressor jest znacznie łatwiejszy do zainstalowania, ponieważ automatycznie zainstaluje wszystkie wymagane pliki zależności.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

Przejdź do folderu „trizen” za pomocą Płyta CD polecenie i zainstaluj aplikację Trizen za pomocą makepkg dowództwo.

cd trizen
makepkg -sri

Dzięki pomocnikowi Trizen AUR zainstalowanemu na komputerze z systemem Linux możesz go użyć do szybkiego i łatwego zainstalowania narzędzia ImCompressor z Arch Linux AUR.

trizen -S imcompressor

Flatpak

Twórcy ImCompressor utrzymują wersję aplikacji Flatpak, ponieważ jest ona kompatybilna z każdą dystrybucją Linuksa na rynku. Co więcej, oznacza to, że instalacja jest niezwykle łatwa.

Aby zainstalować aplikację ImCompressor, przejdź do naszego przewodnika i dowiedz się, jak włączyć środowisko wykonawcze Flatpak. Następnie użyj poniższych poleceń, aby uruchomić ImCompressor.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo flatpak install flathub com.github.huluti.ImCompressor

Kod źródłowy

Budowanie ImCompressora na Linuksie wymaga GTK 3, Git, Meson, Python 3, OptiPNG, Pngquant i Jpegotim. Muszą być zainstalowane, aby kod źródłowy poprawnie się skompilował. Proszę udać się do strona GitHub projektu aby dowiedzieć się, jak je zainstalować.

Po zainstalowaniu wszystkich zależności otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj klon gita polecenie, aby pobrać kod źródłowy dla ImCompressor.

git clone https://github.com/Huluti/ImCompressor.git

Po pobraniu kodu użyj Płyta CD polecenie, aby przenieść okno terminala do folderu „ImCompressor”.

cd ImCompressor

Następnie użyj mezon polecenie, aby wygenerować katalog „build”.

meson _build

Kiedy mezon polecenie kończy generowanie środowiska kompilacji, użyj Płyta CD polecenie i przejdź do katalogu „_build”.

cd _build

Używając ninja polecenie, skompiluj kod źródłowy ImCompres.

ninja

Na koniec zainstaluj program za pomocą instalacja ninja program.

sudo ninja install

Aplikację ImCompressor można łatwo odinstalować za pomocą:

sudo ninja uninstall

Korzystanie z ImCompressor

ImCompressor to bardzo prosta aplikacja, która może pobrać dowolny plik JPEG lub PNG i skompresować go. W tym samouczku pokażemy, jak skompresować oba formaty obrazu.

Aby rozpocząć, otwórz aplikację ImCompressor na pulpicie systemu Linux. Następnie, gdy program jest otwarty, znajdź suwak „Lossless / Lossy”. Domyślnie ten suwak jest ustawiony na „Bezstratny” dla bezstratnej kompresji. Lossless to świetne ustawienie, w którym można go zachować w większości sytuacji. Jeśli jednak chcesz zastosować kompresję stratną, kliknij suwak i zmień go na „Lossy”.

Kompresowanie plików PNG

ImCompressor używa OptiPNG i Pngquant, aby zmniejszyć pliki PNG. Jeśli chcesz skompresować niektóre pliki PNG w aplikacji, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Znajdź przycisk „Przeglądaj pliki” i kliknij go myszą, aby otworzyć okno dialogowe otwierania plików na ekranie.

Krok 2: Za pomocą okna dialogowego Otwórz plik znajdź plik obrazu PNG, który chcesz skompresować, do mniejszego rozmiaru. Jeśli chcesz wybrać wiele plików, przytrzymaj Ctrl podczas wybierania.

Krok 3: Kliknij przycisk „Otwórz”, aby natychmiast rozpocząć proces kompresji.

Twoje skompresowane pliki PNG będą miały „min” w nazwie pliku.

Kompresowanie plików JPG / JPEG

Narzędzie ImCompressor korzysta z Jpegotim, aby zmniejszyć pliki JPG i JPEG na pulpicie systemu Linux. Aby skompresować niektóre pliki JPG / JPEG na komputerze z systemem Linux, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Znajdź przycisk „Przeglądaj pliki” i wybierz go myszką. Kliknięcie tego przycisku spowoduje otwarcie okna dialogowego z otwartym plikiem.

Krok 2: Użyj okna dialogowego Otwórz plik, aby znaleźć plik obrazu JPG / JPEG, który chcesz zmniejszyć. Aby dodać wiele plików JPG / JPEG, przytrzymaj Ctrl przycisk podczas klikania.

Krok 3: Wybierz przycisk „Otwórz” w oknie dialogowym otwierania pliku, aby rozpocząć proces kompresji.

Skompresowane pliki JPG / JPEG będą miały „min” w nazwie pliku.