Czy masz jakieś pliki wideo, które chcesz transkodować do innego formatu na komputerze z systemem Linux? Nie jesteś pewien, jak to zrobić? Możemy pomóc. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, ponieważ pokazujemy, jak transkodować pliki wideo w systemie Linux

GUI – hamulec ręczny

Hamulec ręczny to doskonałe narzędzie GUI dla systemu Linux (i innych platform), którego można dość łatwo transkodować. Aby rozpocząć transkodowanie filmów za pomocą narzędzia Hamulec ręczny, musisz zainstalować aplikację. Aby zainstalować hamulec ręczny, otwórz okno terminala. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają systemowi operacyjnemu używanemu do uruchomienia aplikacji.

Ubuntu

Zainstaluj Handbrake na Ubuntu z Trafny polecenie poniżej.

sudo apt install handbrake

Debian

Uzyskaj Handbrake dla Debiana, wprowadzając następujące informacje Apt-get polecenie w terminalu.

sudo apt-get install handbrake

Arch Linux

W Arch Linux zainstaluj Handbrake za pomocą Pacman Komenda.

sudo pacman -S handbrake

Fedora

Użytkownicy Fedory mogą uzyskać hamulec ręczny za pomocą Dnf Komenda.

sudo dnf install handbrake

OpenSUSE

Użytkownicy OpenSUSE mogą uzyskać Handbrake do pracy z Zypper Komenda.

sudo zypper install handbrake

Pakiet Snap

Narzędzie do transkodowania wideo Handbrake jest dostępne dla wszystkich użytkowników Linuksa za pośrednictwem sklepu z pakietami Snap. Aby zainstalować aplikację, upewnij się, że środowisko uruchomieniowe Snap jest zainstalowane w systemie. Następnie uruchom poniższe polecenie.

sudo snap install handbrake

Flatpak

Hamulec ręczny jest dostępny w sklepie z aplikacjami Flathub. Aby zainstalować aplikację w ten sposób, wykonaj następujące czynności. Po pierwsze, upewnij się, że masz zainstalowane środowisko uruchomieniowe Flatpak. Następnie wprowadź dwa poniższe polecenia, aby wszystko działało.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  flatpak install flathub fr.handbrake.ghb

Transkodowanie plików za pomocą hamulca ręcznego

Transkodowanie oznacza konwersję pliku z jednego formatu na inny. Aby to zrobić w hamulcu ręcznym, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Sprawdź -   Jak YouTube TV wykrywa VPN

Krok 1: Otwórz aplikację Handbrake na pulpicie, wyszukując ją w menu aplikacji. Następnie przy otwartej aplikacji znajdź przycisk „Otwórz źródło” i kliknij go myszą.

Krok 2: Po kliknięciu przycisku „Open Source” pojawi się okno dialogowe z otwartym plikiem. W tym polu wyszukaj plik wideo, który chcesz przekonwertować z jednego formatu na drugi. Kliknij „Otwórz” w polu, aby dodać plik do hamulca ręcznego.

Krok 3: Po dodaniu pliku wideo do hamulca ręcznego zobaczysz go w oknie podglądu. Następnie znajdź menu „Preset” i kliknij je myszą.

Przejrzyj menu „Preset”, aby znaleźć format transkodowania, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Krok 4: Znajdź przycisk „Start” w hamulcu ręcznym i kliknij go, aby rozpocząć proces transkodowania. Pamiętaj, że proces ten potrwa bardzo długo. Bądź cierpliwy!

Sprawdź -   Ethernet nie ma prawidłowej konfiguracji IP (FIX Windows 10)

Po zakończeniu procesu hamulec ręczny wyświetli powiadomienie o zakończeniu. Twój transkodowany plik znajduje się w folderze „Wideo”.

Wiersz polecenia – FFMpeg

Narzędzie FFMPeg to narzędzie wiersza polecenia, za pomocą którego można łatwo transkodować pliki wideo do różnych formatów. Zanim jednak będziemy mogli przejść proces transkodowania, musimy zademonstrować, jak zainstalować aplikację w systemie.

Aby rozpocząć instalację FFMPeg na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu aplikację FFPMpeg można łatwo zainstalować w systemie za pomocą Trafny Komenda.

sudo apt install ffmpeg

Debian

Czy używasz Debiana? Uzyskaj FFMpeg do pracy z Apt-get Komenda.

sudo apt-get install ffmpeg

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą zainstalować FFMpeg za pomocą Pacman narzędzie.

sudo pacman -S ffmpeg

Fedora

Użytkownicy Fedory Linux mogą zainstalować FFMpeg za pomocą Dnf Komenda.

sudo dnf install ffmpeg

OpenSUSE

W systemie OpenSUSE Linux zainstaluj FFMpeg przy pomocy Zypper

sudo zypper install ffmpeg

Transkodowanie plików za pomocą FFMPeg

Transkodowanie plików z jednego formatu do drugiego za pomocą FFMpeg w wierszu polecenia nie jest tak trudne, jak się wydaje. Aby to zrobić, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Sprawdź -   Jak zainstalować VPN na LibreELEC (i skonfigurować)

Krok 1: Otwórz okno terminala na pulpicie. Następnie przy otwartym oknie terminala użyj Płyta CD polecenie, aby przenieść sesję terminala do lokalizacji pliku wideo, w którym chcesz transkodować.

Uwaga: w tym przykładzie wideo, które chcemy przekonwertować, znajduje się w folderze „Wideo”. Twoje mogą się różnić. Pamiętaj, aby zmienić poniższe polecenie, aby dostosować je do swoich potrzeb.

cd ~/Videos

Krok 2: Określ plik wejściowy w ffmpeg -i polecenie poniżej. W tym przykładzie plik wideo to example-video.mp4.

ffmpeg -i example-video.mp4

Krok 3: Określ plik wyjściowy, który chcesz wygenerować FFMpeg. Na przykład, aby przekonwertować example-video.mp4 na plik AVI, wykonaj następujące czynności.

ffmpeg -i example-video.mp4 output-video.avi

Lub, aby przekonwertować na MKV, zrobiłbyś:

ffmpeg -i example-video.mp4 output-video.mkv

FFMpeg transkoduje plik wideo do praktycznie dowolnego formatu pliku wideo. Po prostu określ to w poleceniu.

ffmpeg -i example-video.mp4 output-video.DESIRED.VIDEO.FORMAT

Krok 4: wciśnij Wchodzić klawisz, aby rozpocząć proces transkodowania. Po zakończeniu procesu przekonwertowany plik wyjściowy będzie znajdować się w tym samym katalogu, co źródłowy plik wideo.